Sunku skaityti? Padidink tekstą, spausdamas ant aA raidžių straipsnio pradžioje. Perskaitei lengviau? Nepamiršk -> Paremti
Neįskaitai? Spausk teksto didinimo mygtuką. Paremk. Ačiū!

2013 02 28

bernardinai.lt

bernardinai.lt

Vidutinis skaitymo laikas:

3 min.

Pristatyti socialinio meno projekto „Menas žmogaus gerovei“ rezultatai

Vasario 27 dieną Kultūros ministerijoje vykusios spaudos konferencijos metu buvo pristatyti socialinio meno projekto „Menas žmogaus gerovei“ rezultatai. Pristatyme dalyvavo Kultūros ministro patarėja Dalia Vencevičienė, Kultūros ministerijos Regionų kultūros skyriaus vedėja Irena Seliukaitė, Vilniaus Centro poliklinikos direktorius Kęstutis Štaras ir projekto vadovė Roma Survilienė.

Po D. Vencevičienės įžanginio sveikinamojo žodžio ir patikinimo, kad Kultūros ministerijai šis projektas labai svarbus, kalbėjo I. Seliukaitė, kuri priminė, kad šį projektą vadino bandomuoju ne todėl, kad anksčiau nėra buvę panašaus pobūdžio veiklų, bet dėl jam keliamų aukštesnių reikalavimų – „atlikta daug veiklų su nedidelėm pajėgom“ ir pristatė projekto vadovę Romą Survilienę. Vadovė akcentavo panašių projektų vykdymo užsienio šalyse patirties perimamumą, džiaugėsi, kad pavyko surinkti „stiprią partnerių komandą“, ir ypač pabrėžė tarpinstitucinio bendradarbiavimo svarbą šiam projektui.

Pasak organizatorių parengto leidinio, „kūrybinė partnerystė, projekte į bendrą veiklą suvienijusi meno, švietimo, sveikatos ir socialinių paslaugų sričių profesionalus, plėtoja naują požiūrį į meno svarbą bei sveikatos sampratą Lietuvoje. Vykdant projektą atliktas tyrimas, kurio metu siekta įvertinti, kaip menas ir meninė veikla veikia žmogaus psichosocialinę ir dvasinę gerovę.“

Aptardama projekto įgyvendinimo strategiją, R. Survilienė teigė, kad projektas buvo įgyvendinamas per du sandus: „meninę programą ir meno poveikio tyrimą įvairiomis metodikomis“.

Kaip pasakojo „Menas žmogaus gerovei“ vadovė, meninę programą sudarė keturios dalys, pavadintos taip: „Globos namai“ (projektas Panevėžio šv. Juozapo globos namuose), „Poliklinika“ (projektas Vilniaus Centro poliklinikos Psichikos sveikatos klinikoje), „Ligoninė“ (projektas VU ligoninės Santariškių klinikose) ir „Vaikų ligoninė“ (projektas VU ligoninės Santarriškių klinikų filiale Vaikų ligoninėje).

Kiekvienam iš projektų buvo parengta atskira meninė programa, kurią, kaip rašoma leidinyje „Menas žmogaus gerovei“, „sudarė tekstilės, keramikos ir tapybos kūrybinės dirbtuvės, videomeno kūryba ir gyvai atliekamos muzikos klausymas.“ Programoje dalyvavo profesionalūs menininkai – jie vadovavo meninei veiklai.

Panevėžyje vykdyto projekto „Globos namai“ kūrybinėse dirbtuvėse kartu su senoliais (15 žmonių) buvo tapoma, bendraujama – tai tarpdisciplinis menininkas Andrius Kviliūnas filmavo, ir šie vaizdo darbai taps menine instaliacija, kuri šiemet bus pristatoma Vilniaus ir Panevėžio galerijose.

Sostinės projekte „Poliklinika“ su Centro poliklinikos Psichikos sveikatos klinikos pacientais (21 žmogus) vyko tekstilės, muzikos, grafikos ir keramikos dirbtuvės. Pastarųjų metu sukurti darbai buvo eksponuojami Dailininkų sąjungos galerijoje.

 Projekte „Ligoninė“ 8 savaites buvo pakviestas dalyvauti medicinos personalas (36 žmonės) užsiėmė tapyba ant šilko. Kaip rašoma leidinyje „Menas žmogaus gerovei“, „šio užsiėmimo metu buvo „išmarginta šilko skarelių, šalikų, taip pat sukurta didesnio formato darbų, kurie papuoš ligoninės skyrių, kuriuose dirba kūrinių autorės, interjerą.“

„Vaikų ligoninė“ – ketvirtasis projektas, kuriame dalyvavo Gastroenterologijos skyriuje hospitalizuoti vaikai (pacientai) ir jų tėvai. Užsiėmimo metu buvo dekoruojamos skyriaus palatų interjeras.

R. Survilienės teigimu, meno poveikio tyrimai vykdyti imant interviu, rengiant diskusijas, pateikiant anketas, taip pat projekto koordinatoraii ir meninkai rašė dienoraščius.

Apibendrinant šį 2012-aisiais keletą mėnesių trukusį projektą, buvo pasakyta, kad svarbiausi jo rezultatai yra: menas teigiamai veikia socialinę žmonių gerovę. Tai matyti iš projekte dalyvavusių žmonių atsiliepimų ir kitos surinktos informacijos.

Projekto pristatyme kalbėjęs Vilniaus Centro poliklinikos direktorius Kęstutis Štaras taip pat pozityviai kalbėjo apie šios veiklos rezultatus, apie galimybę „menu gydyti žmones“, apgailestaudamas, kad trumpa projekto trukmė neleidžia įžvelgti ženklių pokyčių pacientų gyvenime. Pasak ligoninės vadovo, tam reikėtų bent kelerių metų trukmės projekto.

Kultūros ministerijos atstovai patikino, kad pritaria minčiai projektą „Menas žmogaus gerovei“ paversti tęstiniu ir jo įtraukimui į Vyriausybės strateginius planus. Projekto tęstinumui šiemet užtikrinti bus skelbiamas konkursas II metų ketvirtyje.

Išsamiai apie projekto „Menas žmogaus gerovei“ rezultatus galima sužinoti įsigijus specialiai išleistą to paties pavadinimo katalogą, kurio 200 egzempliorių skirta Lietuvos bibliotekoms.

Parengė Antanas Šimkus

Patinka tai, ką skaitai?

Pasidalink su kitais naudodamasis patogiais mygtukais straipsnio pradžioje. Ir nepamiršk paremti!

Paremsiu