2013 03 01

Dalia Rauktytė

bernardinai.lt

Vidutinis skaitymo laikas:

5 min.

Kovo mėnesio klasikinės muzikos koncertų apžvalga

Nuotrauka: Igor Gusarov (iš the-trumpet.information-about-music.com/)

Klasikinės muzikos koncertų perpildytas kovo mėnesio kalendorius žada būti ne tik įvairus, bet ir ypač ambicingas. Į sostinę sugužės ne tik puikūs smuiko virtuozai, tačiau ir sudėtingiausius opusus pasiryžę įveikti pianistai bei pasaulinį pripažinimą pelnę dirigentai.

Pirmąjį pavasario savaitgalį bus galima pasiklausyti tikrų smuiko virtuozų. Kovo 2 d. 19 val. Nacionalinės filharmonijos scenoje pasirodys Jaschos Heifetzo ir rusų smuiko mokyklos tradicijų tęsėjas – Jevgenijus Ugorskis. Rusijai ir Jungtinei Karalystei atstovaujantis atlikėjas sostinės publikai kartu su Lietuvos nacionaliniu simfoniniu orkestru pristatys tikrą klasikinės muzikos lobybą. Koncerte skambės Mikalojaus Konstantino Čiurlionio „Trys preliudai“ simfoniniam orkestrui (Arvydo Malcio orkestruotė) ir rusų klasikos chrestomatiniai opusai: Sergejaus Prokofjevo Pirmasis koncertas smuikui ir orkestrui bei Piotro Čaikovskio Ketvirtoji simfonija. Verta atkreipti dėmesį, kad vakaro batutos šeimininkas neeilinis dirigentas – Vladimiras Lande (Rusija, JAV). Jis yra pagrindinis Sankt Peterburgo simfoninio orkestro kviestinis dirigentas, taip pat kviečiamas diriguoti Vašingtono Nacionalinės galerijos simfoniniam orkestrui, vadovauja COSMIC simfoniniam orkestrui, kameriniam kolektyvui „Washington Soloists“ ir kt.

Smuiko garsai Nacionalinėje filharmonijoje netils ir kovo 3 d. – savo virtuoziškumą demonstruos jaunieji IV tarptautinio Jaschos Heifetzo smuikininkų konkurso finalistai. Laureatai turės galimybę pasirodyti kartu su „Kremerata Baltica” bei jo vadovu, konkurso komisijos pirmininku – Gidonu Kremeriu.

Kovo 4 d., 18 val., pirmadienį, muzika skambės Šv. Jonų bažnyčioje. Klausytojus pradžiuginti turėtų koncertų ciklo „Alma mater musicalis“ koncertas „Dainuoju – gyvenu“ , kuris bus skirtas Lietuvos nacionalinės kultūros ir meno premijos laureatei, operos primadonai Irenai Milkevičiūtei. Vakaro metu bus galima pasigerėti ne tik sodraus operos solistės skambesio, tačiau taip pat ir pasidžiaugti profesorės mokinėmis: Juste Kazėnaite, Julija Karaliūnaite ir Simona Liamo. Solistėms akompanuos koncertmeisterė Raminta Gocentienė, skambės vargonininko Gedimino Kviklio atliekami kūriniai. Girdėsime R. Wagnerio, A. Vivaldi, G. Puccini, G. Verdi, A. Mozarto, A. Dvořáko, P. Čaikovskio, S. Šimkaus ir kitų kompozitorių muzika.

Tačiau kas norės muzikos ne tik klausytis, o ir suprasti jos reikšmę nūdienos teatrui, bus galima apsilankyti LMTA kovo 4 d. 19 val. Rengiamoje diskusijoje „Muzika ir teatras: sankirtos ir sutapimai“ (diskusijos vedėja – muzikologė Judita Žukienė)

Kovo 6 d. Nacionalinėje filharmonijoje bus bandoma atskleisti Shubertą. Tarptautinį pripažinimą pelnęs altininkas Maksimas Rysanovas kartu su Lietuvos kameriniu orkestru siūlo užsukti į koncertą pavadinimu „Ieškant Schuberto“. Nors F. Schuberto kūryba šiame vakare nedominuos, tačiau be jo kūrinių taip pat skambės žymaus šiuolaikinio rusų kompozitoriaus L. Desiatnikovo kūrinys „Kaip senas rylininkas“, bulgarų kilmės londonietės D. Tabakovos naujo opuso premjera, taip pat S. Achunovo kūrinys „6:36 draugėje su Schubertu“.

Kovo 8 d. 18 val. M. K. Čiurlionio namuose numatoma premjera parafrazė balsui ir fortepijonui – „Nepažįstamosios laiškas“. Koncerto organizatorių teigimu, novatoriška Stefano Cveigo novelės interpretacija, atliekama nepertrūkstama balso bei fortepijono skambesio sąveika. Tai eksperimentinis teatrinis vyksmas, savitas meninis – laboratorinis bandymas. Idėją realizuos, jos autorės ir režisierės Eglės Tulevičiūtės vokalas, o kiti muzikiniai sprendimai pavesti kompozitorei ir pianistei – Lukrecijai Petkutei. Taip pat Kovo 8 d. 19 val. tik jau chorinės muzikos bus galima paklausyti Vilniaus Šv. Kotrynos bažnyčioje. Vilniaus savivaldybės choro „Jauna muzika“ organizuojami XVI choro muzikos dirigavimo ir interpretavimo kursai, kuriuose profesorius Erikas Westbergas iš Švedijos nusprendė pasidalinti savo ilgamete patirtimi. Šias kūrybines dirbtuves vainikuos Lietuvoje dar niekur neatliktos XX–XXI a. švedų kompozitorių chorinės kompozicijos. Vilniaus savivaldybės chorui „Jauna muzika“ (meno vadovas ir dirigentas Vaclovas Augustinas) diriguos prof. Erikas Westbergas bei choro muzikos laboratorijos dalyviai, jaunieji dirigentai iš Lietuvos ir Lenkijos.

Neeilinė premjera šį mėnesį numatoma ir Lietuvos nacionaliniame operos ir baleto teatre, tai Richardo Wagnerio opera „Lohengrinas”. Bendras LNOBT ir Slovakijos nacionalinio teatro pastatymas Jūsų teismui – Kovo 22, 23. 24 dienomis.

Fortepijono muzikos iššūkiai

Kovo 9 d. 19 val. Nacionalinė filharmonija pakvies į proginį simfoninės muzikos vakarą, skirtą anglų kompozitoriaus Benjamino Britteno, vadinamo svarbiausia XX a. britų muzikos figūra, gimimo 100-osioms metinėms. Maestro Roberto Šerveniko vadovaujamas LNSO pristatys šio kompozitoriaus Koncertą fortepijonui ir orkestrui, solisto partiją skambins talentinga ir tarptautinį pripažinimą pelniusi rusų pianistė Natalia Trull.

Antroji mėnesio pusė pažers ir daugiau fortepijoninės muzikos koncertų. Kovo viduryje Vilniaus Kongresų rūmuose pasirodys pianistas Aleksandras Palei. Muzikos kritikai apie šį pianistą atsiliepia kaip apie vieną drąsiausių nūdienos atlikėjų, kuriam nėra neįveikiami net sudėtingiausi kūriniai. Apie pianisto drąsą byloja ir jo užsibrėžtas tikslas kovo 14 ir 15 dienomis pristatyti didžiausius Sergejaus Rachmaninovo opusus fortepijonui (Koncertas fortepijonui ir orkestrui Nr. 1 f-moll, op. 1, Koncertas fortepijonui ir orkestrui Nr. 4 g-moll, op. 40, Rapsodija Paganini tema, op. 43, Koncertas fortepijonui ir orkestrui Nr. 2 c-moll, op. 18 , Koncertas fortepijonui ir orkestrui Nr. 3 d-moll, op. 40 ). Atlikėjas scenoje pasirodys su Lietuvos valstybiniu simfoniniu orkestru, diriguojamu Gintaro Rinkevičiaus.

Kovo 16 d. į Nacionalinės filharmonijos sceną pagaliau sugrįžta ir viena iš publikos mėgstamiausių atlikėjų – Mūza Rubackytė. Šį kartą pianistė scenoje pasirodys su Lietuvos valstybiniu simfoniniu orkestru ir prancūzų dirigentu Alain’u Pâris. Simfoninės muzikos programą „Antikos mitai“ įprasmins J. Massenet, C. Saint-Saënso, C. Francko ir P. Dukas muziką, kurioje originaliai plėtojami antikiniai, fantastiniai siužetai.

Muzikinės akimirkos: susitikimai, minėjimai

Kovo 10 d. 12 val. Nacionalinė filharmonija pakvies į šventinį koncertą „XXIII nepriklausomybės pavasaris“. Lietuvos Nepriklausomybės atkūrimo dienai skirtame koncerte skambės Kipro Mašanausko, Vytauto Miškinio, Vytauto Kernagio, Tomo Leiburo ir kitų kompozitorių kūriniai. Scenoje išvysime berniukų ir jaunuolių chorą „Ąžuoliukas” (meno vadovas ir dirigentas Vytautas Miškinis), M. K. Čiurlionio kvartetą, solistus – Liudą Mikalauską ir Jovitą Jankelaitytę, taip pat ir Molėtų kultūros centro mišrų vokalinį ansamblį „A cappella” (vadovė Violeta Zutkuvienė). Koncerto dirigentas – Darius Polikaitis (JAV).

Tą pačios dienos pavakarę 16 val. Taikomosios dailės muziejuje Algimantas Peseckas minės koncertinės veiklos 40–metį. Lietuvos klasikinės muzikos koncertų lankytojams puikiai pažįstamas smuikininkas savo sukaktį minės kartu su muzikuojančiais šeimos nariais.

Kovo 13 d. 19 val. Nacionalinėje filharmonijoje kūrybinės veiklos dvidešimtmetį minės Inesa Linaburgytė. Kartu su dukra Aiste Miknyte pasirodysianti atlikėja ketina padainuoti Vincenzo Bellini, Wolfgango Amadeaus Mozarto, Giacomo Puccini, Amilcare’s Ponchielli, Richardo Wagnerio, Giuseppe’s Verdi kūrinius.

Kovo 23 d. 19 val. Filharmonijos Didžiojoje salėje simfoninės muzikos mėgėjų laukia ypatinga šventė – vokiečių dainininko Thomo Bauerio pasirodymas. Tai vienas ryškiausių baritonų, interpretuojančių J. S. Bacho muziką, įdainavęs šio baroko kompozitoriaus kantatų įrašus. Jis yra pripažintas ir G. Mahlerio vokalinės muzikos atlikėjas. 2003 m. jis buvo pirmasis dainininkas, pelnęs Schneiderio Schotto apdovanojimą už šiuolaikinės muzikos atlikimą. Filharmonijoje T. Baueris dainuoja dažnai autobiografiniu vadinamą G. Mahlerio ciklą „Keliaujančio pameistrio dainos“. Taip pat šį vakarą, diriguojamas maestro Juozo Domarko, LNSO pagros džiaugsmingą italų kompozitoriaus simfoninę poemą „Romėnų šventės“ bei Verdi gimimo 200–ųjų metinių proga – „Nabuko“ uvertiūrą.

Mėnesio koncertas

Viena didžiausių švenčių kovo mėnesį turėtų tapti kovo 21 d 19 val. Nacionalinėje filharmonijoje rengiamo valstybinio pučiamųjų instrumento orkestro „Trimitas” susitikimas su pasaulinio garso džiazo virtuozu, trimitininku Jamesu Morrisonu. Galbūt su džiazo muzikos ženklu pažymėto koncerto nederėtų traukti į klasikinės muzikos apžvalgą, tačiau šis koncertas turėtų būti itin reikšmingas iššūkių nebijančiam „Trimito” orkestrui. 49-erių metų Australijoje gimęs J. Morrisonas groja ne tik trimitu, bet ir trombonu, eufonija, tūba, saksofonu, fliugelhornu, kontrabosu ir fortepijonu. Jo tarptautinė karjera klostėsi sparčiai – šešiolikos metų debiutavo įspūdingame Monterėjaus džiazo festivalyje Amerikoje, vėliau ne kartą dalyvavo pasauliniuose muzikos turuose su ryškiausiomis džiazo žvaigždėmis. Todėl galutinai žiemą išvaryti ši kartą kviečiu su J. Morrisono kūriniu.

Parengė Dalia Rauktytė