2013 03 15

bernardinai.lt

bernardinai.lt

Vidutinis skaitymo laikas:

< 1 min.

Europos Komisija raginama imtis veiksmingų priemonių dėl hormonus ardančių medžiagų poveikio

Europos Parlamento nariai pritarė rezoliucijai, kuria raginama imtis realių veiksmų dėl endoktrininę sistemą ardančių medžiagų neigiamo poveikio. Rezoliucijoje atkreipiamas dėmesys, kad per pastaruosius du dešimtmečius sergamumas endokrininėmis ligomis išaugo gana stipriai. Moksliniais tyrimais įrodyta, jog kai kurios endokrininę sistemą ardančios medžiagos vis labiau susijusios su vėžiu, mažesniu vaisingumu, imuninės sistemos sutrikimais ir galimu poveikiu žmogaus elgsenai bei vystymuisi.

EP nariai balsuodami pritarė ir Lietuvos parlamentarės Radvilės Morkūnaitės siūlymams, kuriais Europos Komisija ir valstybės narės raginamos daugiau dėmesio skirti vartotojų poreikiui jiems  suprantama kalba ir tinkama forma gauti patikimos informacijos apie sveikatai kenksmingų cheminių medžiagų grėsmes, poveikį bei galimybę apsisaugoti.

Pasak EP narės R.Morkūnaitės, kasdieniame gyvenime nuolat susiduriame su endokrininę sistemą ardančiomis medžiagomis: jų esama ir maisto pakuotėse, ir odos priežiūros produktuose ar kosmetikoje, statybinėse medžiagose, elektronikos prekėse, balduose, grindų dangoje, vaikų žaisluose ir kitur.

Europarlamentarės teigimu, net ir patys sąmoningiausi europiečiai šiandien turi ribotas galimybes apsisaugoti ar apsaugoti savo artimuosius. „Pavieniams vartotojams informacija, kokių medžiagų yra tam tikruose produktuose, neretai – nepasiekiama, o ypač tais atvejais, kai nenurodomos prekės sudėtinės dalys. Tokia tendencija ypatingai dažna iš trečiųjų šalių į ES rinką įvežamoje produkcijoje“, –  atkreipia dėmesį Radvilė Morkūnaitė.

Europos Parlamento priimtoje rezoliucijoje akcentuojama būtinybė REACH reglamente hormonus ardančias medžiagas priskirti prie labai didelį susirūpinimą keliančių junginių, taip pat pabrėžiama, kad būtina skubiai imtis veiksmingų priemonių siekiant apsaugoti vaikus, jaunimą ir besilaukiančias moteris, o Europos Komisija raginama reikalauti, kad visi iš trečiųjų šalių importuojami produktai atitiktų visus dabartinius ir būsimus ES teisės aktus, susijusius su endokrininę sistemą ardančiomis medžiagomis.