2013 04 09

bernardinai.lt

bernardinai.lt

Vidutinis skaitymo laikas:

5 min

Mirė „Seno kuino“ lyderis Vilijus Važnevičius

Vilijus Važnevičius. Ugniaus Naudžio nuotr.

Balandžio 8 d. Vilniuje mirė bliuzo muzikantas, grupės „Senas kuinas“ lyderis, dainų ir tekstų autorius Vilijus Važnevičius.

Drauge su bičiuliais Aleksandru Jegorovu ir Audriumi Azguridžiumi  1984 m. Varėnoje Vilijus subūrė baltojo bliuzo grupę „Senas kuinas“, kuri daugiau ar mažiau intensyvų kūrybinį gyvenimą gyveno iki šių dienų. Autotransporto įmonės salėje savo malonumui grojusi trijulė buvo pastebėta jau po pirmųjų viešų pasirodymų. 

2005 metais grupė išleido vienintelį savo albumą „Baltas Bliuzo Šešėlis “ kuriame skambėjo 14 kūrinių, o tarp jų – grupės vizitine kortele tapusios dainos „Valtis“ bei „Sėsk Prie Mūsų Stalo, Seni“.

Atsisveikinimas su velioniu vyks trečiadienį, balandžio 10 d. šarvojimo salėje prie Šv. Petro ir Povilo bažnyčios 13-15 val. 

Skelbiame 2006 metais Lauryno Dapšio parengtą ir žurnale „Istorijos“ skelbtą interviu su Vilijum Važnevičium.

Išgirdęs žodžius „senas kuinas“ retas žmogus prisimins epizodą iš Gogolio „Revizoriaus“. Greičiau jau kokį arkliuką, daug metų arusį, o dabar laukiantį savo „šlovingo“ gyvenimo galo. Ir vis dėlto. Daug kam keistas dviejų žodžių derinys „Senas Kuinas“ asocijuojasi su seniausia Lietuvoje bliuzo grupe…

„Mes grojame baltojo bliuzo šešėlį“, – sako Vilijus Važnevičius, grupės įkūrėjas, gitaristas ir vokalistas. „Tai kas tada groja tikrąjį bliuzą?“ – perklausiu aš. „Budy Guy. Jis yra juodojo bliuzo atstovas. Ir ką tik buvo Lietuvoje“.

Kuo čia dėtas „Revizorius“?

Grupės pavadinimas tikrai kilęs iš žinomo Gogolio veikalo. Kadaise Vilijui labai įstrigo epizodas, kai pagrindinis herojus, rašydamas laišką Peterburgan, lygina miestelio, kurį „revizavo“, merą su kvailu senu kuinu.

Tuo metu, kai radosi grupė, groti bliuzą buvo kvaila, nes tokia muzika niekam nebuvo įdomi. Tačiau, muzikantų nuomone, laikui bėgant grupė tik stiprėja ir pavadinimas jau tikrai nesiasocijuoja su kvailumu. „Kaip bebūtų keista, šiuo metu bliuzas žmonėms reikalingas daug labiau nei anksčiau, – istoriniais prioritetais dalinasi Aleksandras Jegorovas, pravarde Džyza, daug metų mušantis būgnus ir retkarčiais grojantis lūpine armonikėle. – Sovietmečiu didžioji dalis žmonių net nežinojo, kas yra bliuzas. Mes grojome sau, o liaudį linksmino Povilaitis ir broliai Frankoniai“.

Kažkokia „Antis“

Vilijus su draugais – tada jie dar tik pradėjo savo muzikinę karjerą – smarkiai keikėsi. Repeticijos vykdavo trečią nakties, o darbe reikėdavo būti penktą ryto. Taigi, keikdamiesi įrašė savo pirmąją mėgėjišką juostą, kurią nunešė vienam svarbiam žmogui. Pastarasis – rimtos komisijos narys – sprendė, kurie muzikiniai kolektyvai gros Sporto rūmuose. Tuo metu groti didžiausioje Vilniaus scenoje kiekvienai grupei buvo svarbu. „Bandžiau jiems paaiškinti, kad tai tik repeticija, kad užlipę ant scenos mes tikrai nesikeiksime, – pasakoja Vilijus, – tačiau bergždžiai. Tada pasiteiravau, kas gros vietoje mūsų? Atsakymas buvo: „kažkokia „Antis“.

Labiausiai lietuviška grupė

Kai Lietuvoje dar nekvepėjo „perestrojka“, Vilijus gyveno Varėnoje. „Tais laikais visur vyravo „dedovščina“, – dalinasi tuometinės pedagogikos subtilumais. – Tik paprašyk „seno“ gitaristo pamokyti kokį akordą, iškart pasiųs ant trijų raidžių… O jei visgi susimildavo ir pasidalindavo patirtimi, tai rankos taip drebėdavo, kad pasisukęs gitaros rifu kabindavai lėkštę, sukeldamas didžiulį triukšmą ir dar didesnį mokytojo nervą“. Tuo metu Džyza, atvirkščiai, natų mokytis nenorėjo, bet kažkaip sugebėjo baigti akordeono klasę. Ir jautė silpnybę būgnams, nors tada visi kieti „bičai“ buvo gitaristai.

Dar Varėnoje Vilijus įkūrė savo pirmąją grupę „Karbiuratorius“. „Man labai patiko to žodžio artikuliavimas: „karrr-biu-rrrato-rrrius“, – pasakoja Vilijus. Pasisekimas buvo neprastas, o kiekviename kaime, kur grupė koncertuodavo, žmonės taip smagiai pasišokdavo, kad net kultūros namų darbuotojos stebėjosi. Taip vaikinai ir koncertavo, kol jais nesusidomėjo saugumas. Grupei iširus, Vilijus įkūrė kitą kolektyvą, kurio koncertinė veikla, deja, nebuvo tokia sėkminga: grodavo tik girtiems milicininkams ir studijos sienoms. Tačiau vieną sykį Jonavoje susipažino su Džyza. Šis ir pakvietė Vilijų į sostinę. Prie jų prisidėjus Audriui Azguridžiui (boso gitara) gimė dabartinis „Seno Kuino“ variantas. Kaip juokauja Džyza, „labiausiai lietuviška“ grupė, kurioje, anot vienos koncertinės afišos, groja „Vitalijus Važnevskis, Aleksandras Jeguarovas ir Audrius Askaridis“.

Pora žodžių apie valtį

Grįžkime į šiuos laikus. „Seno Kuino“ koncertuose muzikantų bendraamžių – mažuma. Dažnai grupės pasirodymus stebi šešiolikmečiai arba pražilę senukai. Kartą einant Vokiečių gatve, mane „užkabino“ garsas ir tarsi virtualia kilpa įsviedė į „Baltus dramblius“. Kavinėje grojantį „Seną Kuiną“ palaikė įsiaudrinę pusnuogiai muzikos gerbėjai, todėl vyksmas labiau panėšėjo į pankroko koncertą nei į baltojo bliuzo šešėlį, kurį sukuria Vilijaus gitaros ošimas. „Kiekvienas reiškiasi kaip nori“, – atlaidžiai sako Džyza, tačiau Vilijus daug kategoriškesnis: „Mūsų reikia klausytis: labai nesmagu, kai groji gana dramatišką kūrinį, o niekas nekreipia dėmesio nei į tekstą, nei į muziką“.

Ironiškiems stebėtojams gali pasirodyti, kad trijulė visą savo muzikinę karjerą „dirba valtį“ (informacija nežinantiems: vienas grupės fanų itin pamėgtų hitų turi labai įsimintiną frazę – „kaip ilgai aš dirbau valtį“). Tačiau tokiems kritikams Vilijus drąsiai atrėžia, kad Mikas Jageris savąją „Satisfaction“ dainuoja jau keturiasdešimt dvejus metus. Be to, bliuzas – dėkingas muzikinis stilius: tą pačią „valtį“ galima groti lėčiau arba greičiau, arba akustinį variantą.

Realistai

Jums įdomu, kodėl „Senas Kuinas“ nedalyvauja Eurovizijos konkurse, Lietuvos dainų dešimtuke ar NML… „Kažkada sakiau Virgiui Stakėnui, – prisiminė diskusiją su žinomu muzikantu Džyza. – Na, ką tu darai? Juk mes kuriame rimtą kantri“. O jis man atsakė: „Glavnoje – melkat na ekrane“.

„Dalyvauti tokiuose konkursuose – tolygu su užtaisytu šautuvu eiti į mišką, kuriame nėra žvėrių, – draugą papildo Vilijus. – Juk pagrindiniai tokių konkursų finansuotojai – trylikos, keturiolikos metų paauglės. Už mus jos tikrai nebalsuos, nes tokiame pop kontekste esame atgyvenos, grojame per garsiai ir visai nesuprantamą muziką“. Tačiau nei Vilijus, nei Audrius, nei Džyza dėl to nesigraužia, nes seniai taškus ant „i“ sudėjo. „Tai ir yra didžiausia laisvė, – sako Džyza, – kai nereikia skaičiuoti reitingų ir šypsotis žmogui į veidą už nugaros laikant peilį“.

Ne huba duba juba

Gali pasirodyti, jog Vilijus ir Džyza dažnai nesutaria. Iš tiesų, grupė buvo net išsiskyrusi. Tačiau, kaip juokauja Džyza, jie vėl sueina į krūvą, kai tik jis parduoda savo būgnus. Muzikantai per tiek metų išmoko kūrybinius nesutarimus spręsti demokratijos principu: kur du sutinka, ten trečias neprieštarauja. Tačiau ir komplimentų vienas kitam seniai nedalina. Greičiau atvirkščiai: „siuntinėja“ vienas kitą kai tik netingi, užtat kūryboje jie šimtu procentų sąžiningi ir atviri. Tuo labiau, kad iš muzikos nereikia gyventi. „Tai idealiausias variantas. Aš visą laiką kartoju: jei žmogus, grojantis bliuzą, lenda į komerciją, jis gali baigti tik „huba duba juba“ stiliaus koveriais, – savo teoriją dėsto Džyza. – Arba po keturių pasirodymų scenoje turės suvokti, kad už sąžiningą muziką jam niekas „babkių“ nemokės, pusnuogių mergų nesusirinks, rėmėjai neatveš bačkos alaus…“

Tarp eilučių

„Senas Kuinas“ – viena iš nedaugelio Lietuvos grupių, kuri neatsisako politinių lozungų, tačiau siūlo juos skaityti tarp eilučių. Beje, anot muzikantų, dėl jų principinės pozicijos grupė jau keletą metų nekviečiama į Varnius. Boso gitaristas Audrius į internetą „tėkštelėjo“ straipsnį, kritikuojantį žinomo festivalio organizatorius. „Bet mes dėl to nepergyvename, – kaip visada optimistiškai dėsto Džyza. – Tikriausiai Varniuose ir vėl gros tos pačios lietuviškos grupės, vienas lenkų kolektyvas, kolegos iš Latvijos ir koks nors amerikietis, užklydęs per Rygą, nes gyvena Suomijoje ir yra vedęs švedę, o jam pritars tie patys latviai“.

Šiaip ar taip, analogų „Senam kuinui“ Lietuvoje nėra. Grupes, kuriančias savo autorinę muziką ir tekstus, tikriausiai būtų galima suskaičiuoti ant dviejų rankų pirštų. Atrodytų, – puiki niša saviraiškai, tačiau Vilijus ir Džyza tuo visai nesidžiaugia. Jei būtų dar viena panašaus stiliaus komanda, vyrai galėtų su ja pasivaržyti ir taip kelti savo lygį. Ir susėdus prie stalo pasišnekėti apie jaudinančius dalykus. „Dabar mes per muzikantų „tusovkes“ neturime apie ką kalbėtis, – apmaudo neslepia Vilijus. – Niekas nebekalba apie kūrybą, žodžio skambesį…“ „Šnekos apie bobas ir arielką – mums jau praeitas etapas“, – kolegai antrina Džyza.

Todėl, jei koks „Jaunas Eržilas“ norėtų mesti iššūkį „Senam Kuinui“, lai nesigėdina – ima į rankas gitarą ar sėda prie būgnų.