2013 04 29

bernardinai.lt

bernardinai.lt

Vidutinis skaitymo laikas:

3 min.

Andrius Kubilius ir toliau lieka TS-LKD pirmininku

Andrius Kubilius išsaugojo TS-LKD pirmininko postą po atkaklios kovos antrame ture įveikęs Tėvynės sąjungos įkūrėją Vytautą Landsbergį.

Pirminiais duomenimis, už A.Kubilių balsavo 4635 partiečių , už V.Landsbergį –  3891 TS-LKD narių.

Pirmame ture A. Kubilių parėmė 4383 partiečiai, o už V. Landsbergį balsavo 3557 bendražygiai. Tėvynės sąjungos-Krikščionių demokratų bendrijos pirmininkas Valentinas Stundys pirmame ture gavo 1588 balsus, taigi antrame rinkimų rate iš esmės vyko kova, kuriam kandidatui atiteks krikščionių demokratų parama. Krikščionys demokratai viešai neparėmė nė vieno kandidato, todėl pagal antro rinkimų turo rezultatus panašu, kad jų balsai pasidalino maždaug perpus, o dalis visai nebedalyvavo rinkimuose. Pagal TS-LKD būstinės duomenis, antrame rate dalyvavo tūkstančiu mažiau TS-LKD narių.  

Kaip ir pirmame, taip ir antrame ture A.Kubiliui lemiamą persvarą nulėmė provincijos balsai, o V.Landsbergis vėl pirmavo didžiuosiuose miestuose: Vilniuje – 42 balsų, Kaune 12 balsų, Klaipėdoje 68 balsų ir Panevėžyje 98 balsų persvara.

Tiesa, antrame ture A.Kubiliui V.Landsbergio pranašumą miestuose pavyko kiek sumažinti: pvz., pirmame ture V.Landsbergis Kaune pirmavo net 95 balsų skirtumu, todėl darytina išvada, kad beveik visi Kauno krikdemų balsai atiteko A.Kubiliui. Pirmame ture Vilniuje V. Landsbergis pirmavo 77 balsais, tad ir čia A.Kubilius sumažino šią persvarą perpus.

Visgi šis netikėtas didžiųjų miestų rinkėjų balsavimas labai nustebino daugelį politikos specialistų, iki šiol aiškinusių, kad A.Kubiliaus pagrindinė atrama yra didieji miestai ir jame gyvenantis jaunimas. Priminsime, kad A.Kubilius jau ketvirtą kadenciją Seimo rinkimuose kandidatuoja Vilniaus Antakalnio apygardoje, kur yra vienas gausiausių TS-LKD skyrių.

Kau kurie TS-LKD rajonų skyrių vadovai šį faktą aiškino tuo, jog A.Kubilius rinkimų kampanijos metu apvažiavo visus provincijos skyrius ir taip užsitikrino ten pergalę, tuo tarpu europarlamentaras V.Landsbergis tam nesurado laiko ir jėgų.

V.Landsbergio šalininkai užsimena, kad rajonuose jiems buvo sunkiau kontroliuoti rinkimų eigą, ten balsavimo urnos buvo vežiojamos po namus, todėl rinkimų rezultatus kai kur galėjo nulemti ir ne visai sąžininga balsavimo tvarka.

Po pirmo rinkimų turo V.Landsbergio rėmėjus ypač stebino tie rajonų skyriai, kur A.Kubilius surinko du ir daugiau kartų balsų nei V.Landsbergis ir V. Stundys kartu sudėjus. Tarp tokių paminėtini Alytaus, Lazdijų, Varėnos, Plungės, Telšių ir Anykščių rajonai bei Palangos miestas. Ten rezultatai A.Kubiliaus naudai labai išsiskyrė iš bendro rezultatų konteksto.

Abejonių dėl rezultatų skaidrumo V.Landsbergio komandai kilo ir po antrojo rinkimų turo. Pvz., Lazdijų rajone A.Kubilius V.Landsbergį aplenkė net 4,5 karto ten už A.Kubilių balsavo žymiai daugiau nei pirmame rate ir net ryškiai daugiau nei Klaipėdoje ar Panevėžyje.    

Prieš antrąjį turą V.Landsbergis viešai kritikavo rinkimų kampanijos skaidrumą, klausdamas: kodėl partijos vidiniuose rinkimuose reikia dviejų dienų balsavimo, kai parlamento, prezidento ar savivaldos rinkimams užtenka vienos dienos, ir ar toks užtęstas balsavimas užtikrina sąžiningą balsų laikymą nakties metu? Visgi į šias partijos įkūrėjo pastabas nebuvo atsižvelgta ir antrame ture rinkimai taip pat vyko dvi dienas.

TS-LKD nariai informavo, kad prieš antrąjį balsavimo turą A.Kubilius labai sustiprino stebėtojų komandas tose vietovėse, kur jis pralaimėjo pirmame rate. V.Landsbergio rinkimų štabui stebėjimo nepavyko sugriežtinti dėl savanorių trūkumo ir menkesnių organizacinių nei A.Kubiliaus resursų.

Prieš antrąjį rinkimų turą V.Landsbergis yra viešai sakęs, kad jo tikslas iš dalies yra pasiektas, nes jis dalyvauja rinkimuose ne nugalėti, bet sukelti partijoje rimtas diskusijas dėl šiuo metu vykdomo TS-LKD kurso ir tikslų, taip pat įvesti privalomą partijos pirmininko ir skyrių pirmininkų rotaciją.

„Partijoje yra labai taisytinų dalykų. Jeigu mes juos sugebėsime pataisyti, tai bus mūsų pergalė, o ne asmens pergalė prieš kitą asmenį“, – sakė V. Landsbergis.

„Aš manau, partijai būtų naudinga, kad porą metų partijos pirmininkas būtų kitas, gal net Valentinas Stundys, kuris turėjo visai neblogą palaikymą. Tai irgi ženklas. Pakankamai daug žmonių, kurie už jį balsavo, taip pat nori, kad būtų kurį laiką kitoks vadovavimas. O vadovavimas tai ne tik asmeniškai A. Kubiliaus. Yra tam tikra grupė žmonių aplink A. Kublių, kurie dabar turbūt jaudinasi labiau nei pats A. Kubilius, ir besijaudindami prisako visokių dalykų, kurių galėtų nesakyti“, – prieš antrą rinkimų turą kalbėjo TS-LKD įkūrėjas V.Landsbergis.

A.Kubilius  prieš antrą rinkimų turą vienoje televizijos laidoje buvo pripažinęs, kad pralaimėjimas šiuose rinkimuose jam būtų labai svarbus gyvenimo įvykis. 

Paaiškėjus antrojo turo nugalėtojui, A.Kubilius dėkojo V.Landsbergiui už rinkimų eigoje atskleistas partijos problemas, vadindamas save didžiausiu savikritiku ir žadėdamas, kad į TS-LKD dabar plūstels dar daugiau jaunimo.   

Po šios A.Kubiliaus pergalės galima konstatuoti, kad A.Kubilius aplenkė V.Landsbergį ir pagal kitą rodiklį – vadovavimo Tėvynės sąjungai laiką. A.Kubilius, dabar pirmininkausiantis partijai dar dvejus metus, o tai reiškia, kad bendroje sumoje mažiausiai dvylika metų (nuo 2003 m.), tuo tarpu V.Landsbergis vadovavo TS-LKD dešimt metų – nuo jos įkūrimo 1993 m. iki 2003 metų.

2003 metais V.Landsbergis A.Kubiliui pirmininko vietą užleido be kovos. 

2011 m. TS-LKD pirmininko rinkimuose tuometinis premjeras A.Kubilius, surinkęs   5480 balsų, įveikė tuometinę Seimo pirmininkę Ireną Degutienę, gavusią 4559 šalininkų palaikymą. Beje, 2011 m. rinkimuose dalyvavo per 10 tūkst. TS-LKD narių (10102), 2013 m. pirmame ture beveik 600 mažiau (9533), o antrame rate jau tik 8526 – pusantro tūkstančio mažiau nei prieš dvejus metus.