2013 05 09

bernardinai.lt

Bernardinai.TV

Vidutinis skaitymo laikas:

< 1 min.

Vygantas Malinauskas. Iniciatyva „Vienas iš mūsų“ – teisiniai aspektai

Piliečių iniciatyva „Vienas iš mūsų“  –  Europos Sąjungoje vykdoma akcija, kuria siekiama apsaugoti žmogaus embrionus nuo netinkamo panaudojimo ar naikinimo.

„Šiuo metu ES įstatymuose nėra apibrėžtas žmogaus embriono statusas – nėra nei draudžiama, nei leidžiamą juos naikinti. Piliečių iniciatyva „Vienas iš mūsų“ siekia įnešti daugiau aiškumo šiuo klausimu“, – sako teisininkas bei VDU dėstytojas Vygantas Malinauskas. Jis skaitė pranešimą Vilniaus arkivyskupijos Šeimos centro renginyje, skirtame tarptautinei Gyvybės dienai.

ES piliečiai turi teisę patys siūlyti teisės aktą. Tam reikia surinkti vieną milijoną parašų iš ne mažiau kaip septynių valstybių ES narių.  „Net jeigu ši iniciatyva nesugebėtų uždrausti tyrimų finansavimo, vis tiek ji būtų rimtas signalas Europai, kad tarp jos piliečių vyrauja nemenkas vertybinis sutarimas, jog embrionas yra žmogus“, – teigia pranešėjas.

Iniciatyva remiasi vienu iš Eurpos Teisingumo Teismo (ETT) sprendimų byloje Greenpeace versus Oliver Brüstle, kurioje buvo nagrinėjamas patentų klausimas. Išnagrinėjęs bylą ETT pareiškė, kad „žmogaus kiaušialąstė po apvaisinimo turi būti laikoma žmogaus embrionu, jeigu nuo tokio apvaisinimo prasideda žmogaus vystymosi procesas“. Ir tai „puikiai pagrindžia motyvą, kodėl nemoralu naikinti embrionus, kurių kiekvienas yra kitoks nei mes ir kartu lygus mums visiems savo orumu“, – sako teisininkas.

Dabartinė situacija atskleidžia savotišką ES teisinių aktų prieštaringumą: „Jeigu pagal ETT išaiškinimą negali būti patentuojami išradimai, kurių pasekmė yra embrionų sunaikinimas, kodėl gali būti finansuojami moksliniai tyrimai, dėl kurių neišvengiamai žūtų embrionai?”

Laidą parengė Vilniaus arkivyskupijos Šeimos centras ir Bernardinai.tv