Sunku skaityti? Padidink tekstą, spausdamas ant aA raidžių straipsnio pradžioje. Perskaitei lengviau? Nepamiršk -> Paremti
Neįskaitai? Spausk teksto didinimo mygtuką. Paremk. Ačiū!

2013 07 26

bernardinai.lt

Magnificat vaikams

Vidutinis skaitymo laikas:

2 min.

„Mažųjų skaitiniai“. Liturginiai reikmenys

Kunigas, aukodamas šv. Mišias, naudoja tam skirtus liturginius indus ir reikmenis. Kiekvienas jų liturgijoje turi savo funkciją. Mišių aukojimo pradžioje altorius paprastai užtiesiamas balta staltiese. Indai su atnašomis ­­­- duona ir vynu – atnešami Aukos liturgijos pradžioje.

Taurė ir patena

Taurė ir patena simbolizuoja Kristaus kapą. Šie du indai yra patys svarbiausi, nes juose aukojama duona ir vynas. Jie laikomi šventais: su jais elgiamasi ypač pagarbiai, nes jie tiesiogiai liečiasi su konsekruotais (perkeistais) duona ir vynu – Kristaus Kūnu ir Krauju.

Taurė naudojama vynui – tai vienas iš svarbiausių indų, tad dažniausiai ji gaminama iš tauriųjų metalų – aukso, sidabro, kartais dekoruojama brangakmeniais. Taurė visada naudojama kartu su patena, maža lėkštele, ant kurios padedama konsekruota Ostija. Patena derinama prie taurės – gaminama iš tokių pat tauriųjų metalų.

Komuninė

Liturginiai reikmenys

Šiame inde laikomos konsekruotos ostijos, kurios  bus dalijamos tikintiesiems. Nuo taurės komuninė skiriasi tuo, kad yra uždaroma dangteliu su kryželiu viršuje.

Ampulės

Tai du maži ąsotėliai, pastatyti ant padėkliuko. Viename jų laikomas vynas, o kitame – vanduo. Nedidelį kiekį vandens kunigas įpila į taurę su vynu, tardamas: „Slėpiningu vandens ir vyno susiliejimu suvienyk mus, Viešpatie, su dievyste savo Sūnaus, kuris mūsų žmogiškąją prigimtį yra prisiėmęs.“ Vanduo simbolizuoja žmones, kurie jungiasi su Kristumi, kad būtų viena su Juo. Dažniausiai ampulės būna stiklinės, kad būtų galima atskirti. Jei jos nepermatomos, paženklinamos raide ar paveikslėliu, kad kunigas žinotų, kur yra vanduo, o kur – vynas.

Ar pastebėjai, kad, ruošdamasis Eucharistijai, kunigas naudoja įvairias baltas servetėles?

Palė

Palė – keturkampis kieto lininio audinio gabalėlis, gali būti papuoštas kryželiu. Juo uždengiama taurė, kad į ją nepatektų dulkių ar vabzdžių!

Rankšluostėlis

Rankšluostėlį kunigas naudoja ruošdamasis aukojimui – juo nusišluosto nusiplovęs rankas. Rankas kunigas plauna ne dėl higienos reikalavimų! Taip jis išreiškia prašymą, kad Dievas nuplautų jo nuodėmes. Tuo metu jis sako: „Nuplauk, Viešpatie, mano kaltybę, nuvalyk mano nuodėmes.“ Tai baltas audinys su kampe išsiuvinėtu kryželiu.

Korporalas

Tai balta nedidelė keturkampė lininė staltiesėlė, kurią kunigas Aukos liturgijos pradžioje patiesia ant altoriaus ir ant jos padeda taurę ir pateną. Korporalo pavadinimas kilęs iš lotyniško žodžio corpus, kuris reiškia kūną, nes anksčiau Ostiją, Kristaus kūną, dėdavo tiesiai ant šios staltiesėlės. Korporalas primena drobulę, į kurią po mirties ant kryžiaus buvo įvyniotas Jėzaus kūnas. Jį atpažinsi, nes jis yra iš tvirtos medžiagos, o viename šone yra išsiuvinėtas kryželis.

Purifikatorius

Jis naudojamas iššluostyti taurei, patenai, komuninei, nušluostyti celebranto pirštams ir lūpoms po Komunijos, taip išreiškiant pagarbą Kristaus Kūnui ir Kraujui. Purifikatoriaus viduryje išsiuvinėtas raudonas kryželis. Po Komunijos jis uždedamas ant taurės. 

Ar įdėmiai skaitei pasakojimą? Kaip vadinasi šie liturginiai reikmenys?

Liturginiai reikmenysAtsakymai: 1- palė, 2- purifikatorius, 3- taurė, 4- patena, 5- komuninė, 6- korporalas, 7- ampulės, 8- rankšluostėlis.

Patinka tai, ką skaitai?

Pasidalink su kitais naudodamasis patogiais mygtukais straipsnio pradžioje. Ir nepamiršk paremti!

Paremsiu