2013 08 06

bernardinai.lt

bernardinai.lt

Vidutinis skaitymo laikas:

2 min.

Neries regioniniame parke – inkilas, pašto dėžutė ar… biblioteka?!

Bene kiekvienas keliautojas, stabtelėjęs Neries regioninio parko direkcijos kiemelyje Dūkštose, su dideliu susidomėjimu pirmiausia skuba prie keisto „namuko ant vištos kojelės“. Keista jo išvaizda ir dar nesuprantamesnė paskirtis skatinta įminti mįslę ir praverti namelio duris. O ten – šūsnis knygų, tikrų tikriausia biblioteka!

Penktadienį, 2013 m. rugpjūčio 2 d., viešai pristatyta bibliotekėlė ir projektas „Little free library“ dar tik skinasi kelią Lietuvoje. Ši Dūkštose stovinti bibliotekėlė – ketvirtoji mūsų šalyje. Pirmosios trys veikia Vilniuje – Tramvajų bei Taikos gatvėse ir Lietuvos mokinių neformaliojo švietimo centro Gamtinio ir ekologinio skyriaus lauko žaliojoje edukacinėje erdvėje.

Maža nemokama biblioteka („Little free library“) – tai vieta, skirta knygų mainams. Šis savanorių inicijuojamas projektas visame pasaulyje skatina žmonių švietimąsi ir skaitymą, domėjimąsi knygomis, bendravimą ir dalinimąsi, pasitikėjimą ir atvirumą. Bibliotekėlėse vyksta laisvi knygų, idėjų ir laiškų mainai, skaitytojai nejučiomis susiburia į savotišką „bibliotekėlės klubą“, o per užsimezgusį bendravimą vietos bendruomenės nariai tampa artimesni. Be to, tiek pačios bibliotekėlės, tiek jų registracijos lentelės gaminamos iš perdirbtų medžiagų, tad šis projektas taip pat skatina sąmoningą išteklių naudojimą.

Į Neries regioninio parko bibliotekėlės atidarymą penktadienį atvykusi bibliotekėlės LIetuvoje iniciatorė Milda Varnauskaitė džiaugėsi mūsų šalyje toliau plintančia iniciatyva, o Lietuvos mokinių neformaliojo švietimo centro Gamtinio ir ekologinio skyriaus vedėjas Almantas Kulbis akcentavo jos populiarumą. Pasak jo, iš pradžių tik atsargiai apžiūrinėję bibliotekėlę, dabar praeiviai drąsiai varsto jos dureles, ima ir palieka ten knygas arba įsitaiso šalia esančioje pievelėje ir leidžia laiką jas skaitydami. Ypač džiugina, kai taip elgiasi jaunoji karta.

„Keliautojai kasdien grožisi Neries regioninio parko gamtos ir kultūros lobynais. O šiandien pristatoma iniciatyva atskleidė dar vieną šių vietų lobį – tai Neries regioninio parko bičiulius“, sakė Neries regioninio parko kultūrologė Karolina Tamašauskaitė. „Tik jų iniciatyvos dėka šiandien džiaugiamės šia bibliotekėle, kuri, tikime, bendrauti ir dalintis suburs dar daugiau keliautojų ir vietos bendruomenės narių“.

Nemaža dalis bibliotekėlei padovanotų knygų – rusų ir lenkų kalbomis, tad net ir lietuviškai nekalbantys vietos gyventojai galės jas skaityti ir taip įsitraukti į projektą. Joje taip pat netrūksta vaikiškų knygelių – jomis tikimasi patraukti mažųjų regioninio parko lankytojų ir gyventojų dėmesį.