2013 09 11

bernardinai.lt

bernardinai.lt

Vidutinis skaitymo laikas:

2 min

D. Grybauskaitė pakeitė poziciją ir „privačiai“ susitiko su Dalai Lama

Šiandien po pietų Lietuvos Prezidentė Dalia Grybauskaitė privačiai susitiko su Lietuvoje viešinčiu Tibeto dvasiniu vadovu, Nobelio taikos premijos laureatu Dalai Lama XIV. Iš anksto šis vizitas nebuvo planuotas: dar šiandien ryte užsienio reikalų ministras Linas Linkevičius ir Seimo pirmininkas Vydas Gedvilas aiškino, kad valstybės pirmieji asmenys vengs Dalai Lamos, nes Lietuva laikosi „vieningos Kinijos“ pozicijos. Tiesa, Prezidentės atstovė pabrėžė, kad šis susitikimas buvo neoficialus – taip bandoma raminti į tokius susitikimus labai audringai reaguojančią Kiniją.

Dalai Lamos vizito į Lietuvą organizatoriai prieš pat Tibeto dvasinio vadovo atvykimą  įteikė Prezidentei D.Grybauskaitei kreipimąsi su dagiau kaip 6 tūkst. parašų. Manoma, kad tai ir galėjo pakeisti viešai skelbtą nusistatymą nesusitikti su Kinijos persekiojamu asmeniu.

Trečią kartą į Lietuvą atvykęs Tibeto dvasinis vadovas, Nobelio premijos laureatas Dalai Lama čia viešės keturias dienas.

Rytoj numatomas Dalai Lamos apsilankymas Seime, kur su juo ketina susitikti per 40 parlamentarų, taip pat buvęs valstybės vadovas europarlamentaras Vytautas Landsbergis, Europos Parlamento nariai Leonidas Donskis ir Laima Andrikienė. Dalai Lama rytoj taip pat skaitys paskaitą Vilniaus Rotušėje.

Po spaudos konferencijos ir apsilankymo Seime, 11.30 val. Dalai Lama XIV lankysis Užupio Respublikoje, 13 val. Vilniaus Rotušėje vyks Vilniaus mero Artūro Zuoko priėmimas, kur Dalai Lama susitiks su LR Prezidentu Valdu Adamkumi, taip pat su Vilniaus miesto savivaldybės tarybos nariais,  Lietuvos kultūros, meno, įvairių religinių konfesijų bei visuomeninių Tibeto rėmimo organizacijų atstovais, vizito rėmėjais.

14.30 val. Vilniaus meras su svečiu lankysis Tibeto skvere, kur atidengs naują, Lietuvos Nacionalinės kultūros ir meno premijos laureato Rimanto Sakalausko mozaikinę kompoziciją „Mandala“, tapsiančią pagrindiniu Tibeto skvero akcentu. Iš karto po to, 15 val., A. Zuokas  kartu su svečiu aplankys Užupio meno inkubatorių Galerą (Užupio g. 2a), kur vadovaus Avalokitešvaros smėlio Mandalos suardymo ceremonijai. Mandalos suardymo ceremoniją bus galima stebėti dideliame ekrane šalia Tibeto skvero.

Rugsėjo 13 d. 12.30–14 val. Vilniaus „Siemens“ arenoje, Dalai Lama XIV skaitys paskaitą „Kelias į taiką ir laimę globalioje visuomenėje“. Ši paskaita – vienintelis plačiajai visuomenei skirtas renginys, kurio metu Dalai Lama dalinsis mintimis apie šių dienų moralės, etikos bei ekologijos problemas.

Šis Dalai Lamos XIV vizitas Lietuvoje jau trečiasis.

Pirmą kartą Dalai Lama XIV Lietuvoje lankėsi 1991 metais, taip parodydamas savo paramą nepriklausomybę paskelbusiai Lietuvai. Tuomet jį oficialiai priėmė tuometinis valstybės vadovas, Aukščiausiosios tarybos pirmininkas Vytautas Landsbergis.  2001 metais Lietuvoje besilankantį Dalai Lamą privačiam pokalbiui buvo priėmęs ir prezidentas Valdas Adamkus.