2013 09 13

bernardinai.lt

bernardinai.lt

Vidutinis skaitymo laikas:

2 min

Dalai Lama XIV: „Tibeto klausimas – teisingumo klausimas“

Evgenios Levin nuotrauka

Penktadienį Lietuvoje viešintis Tibeto dvasinis lyderis Dalai Lama XIV susitikime su budistų bendruomenės nariais bei Tibeto rėmimo grupės atstovais teigė, kad Tibeto problemos sprendimas – tai ne tik pačių tibetiečių ar kinų, bet ir viso pasaulio reikalas.

„Tibeto klausimas – teisingumo klausimas, – kalbėjo Jo Šventenybė Dalai Lama XIV. – 2011 metais aš atsisakiau politiko vaidmens ir dabar kalbu kaip paprastas tibetietis, budistas vienuolis. Nesmurtinė kova, kurią jau tiek dešimtmečių propaguojam, siekdami išspręsti Tibeto klausimą sulaukia vis daugiau palaikymo visame pasaulyje. Mus palaiko ir kinų intelektualai bei budistai, kurių šioje šalyje skaičiuojama apie 600 milijonų.“

Lietuvos Nepriklausomybės atkūrimas taikiu būdu Dalai Lamai XIV visada buvo lyg ženklas, kad jų pačių pasirinktas nesmurtinis kovos būdas su komunistiniu Kinijos režimu veda teisinga linkme. Šiame susitikime Jo Šventenybė ir vėl akcentavo Lietuvos pavyzdį:

„Sovietų Sąjunga pasikeitė ne dėl smurtinių veiksmų, bet iš vidaus. Tiesos dėka, nenaudojant smurto, Jūs pakeitėte situaciją čia, Lietuvoje. Todėl ir aš tikiu, kad mūsų nesmurtinė kova yra teisinga. Žmogaus atmintis yra trumpa, todėl svarbu kas kartą pasauliui priminti Tibeto klausimą. Iš savo patirties žinote, kad mūsų kova – tai kova tarp galios ir teisingumo. Trumpą laiką ginklo galia gali būti stipresnė, bet ilgalaikėje perspektyvoje būtinai triumfuos tiesa.“

Tibeto dvasinis lyderis taip pat pabrėžė, kad nesmurtinė pozicija, kurią propaguoja tibetiečiai, visam pasauliui yra ženklas, kad galime ir turime ieškoti taikios išeities iš konfliktinės situacijos.

„Kai aš susitinku su kinais Amerikoje, Australijoje ar kituose kraštuose, pradžioje juntama įtampa, – pasakojo Dalai Lama XIV. – Bet mes kalbamės, ir jie sužino apie tikrąją situaciją. Tada mes tampame broliais ir sesėmis. Tokia yra tiesos galia.

Mūsų kova – abipusis laimėjimas, o ne kurios nors vienos pusės laimėjimas kitos nenaudai. 6 milijonams tibetiečių yra naudinga tapti dalimi milijardą gyventojų turinčios šalies. Tačiau mes turime savo unikalią kultūrą, religiją, kalbą, todėl turime turėti realią, prasmingą autonomiją, kurioje galėtume išsaugoti savo vertybes, kurios priklauso visai žmonijai.“

Tibeto dvasinis lyderis Dalai Lama XIV šeštadienį baigia vizitą Lietuvoje ir išvyksta į Lenkiją.

Per keturias vizito dienas Jo Šventenybė Vilniuje susitiko su Lietuvos Prezidente, aplankė Seimą, kalbėjo Rotušėje susirinkusiems Lietuvos kultūros, meno, įvairių religinių konfesijų bei visuomeninių Tibeto rėmimo organizacijų atstovams, Tibeto skvere atidengė Mandalos skulptūrą, skaitė viešą paskaitą. Tai buvo trečiasis Dalai Lamos XIV vizitas mūsų šalyje.