2013 11 07

bernardinai.lt

bernardinai.lt

Vidutinis skaitymo laikas:

4 min.

Inga Peldžienė: Nepažįstu nė vienos NŠP nusivylusios poros

Neseniai Bernardinai.lt publikavo kun. Williamo Sauderso straipsnį „Kontracepcija. Ar Bažnyčia tikrai prieštarauja nėštumo reguliavimui?“, kuris sulaukė gausios skaitytojų reakcijos ir sukėlė diskusiją. Vėliau į skaitytojų klausimus atsakė bioetikos srities specialistas gydytojas kunigas Andrius Narbekovas. Plačiau apie natūralaus šeimos planavimo metodą iš praktinės patirties sutiko pasidalinti ir dvi jaunos šeimos – Virginijus ir Onutė Švelniai bei Stasys ir Inga Peldžiai.

Daugelis būgštauja, kad natūralus šeimos planavimas yra nepatikimas ir sudėtingas. Kokia jūsų patirtis?

Virgis ir Onutė: Nusprendę naudoti natūralų šeimos planavimą (NŠP), ėjome į kursus Vilniaus arkivyskupijos šeimos centre (VAŠC), kurių metu sužinojome teorinius aspektus ir kaip juos taikyti praktikoje, t. y. kaip taikyti NŠP šeimoje. NŠP naudojame dvejus metus, todėl jau galime tvirtinti, kad mūsų šeimai šis metodas yra 100% veiksmingas. Tai tikrai nėra sudėtingas metodas, reikia tik nuosekliai ir pagal tam tikras taisykles jo laikytis. Tikrai nėra sunku skirti 5 minutes ryte, tam kad vakare galėtum džiaugtis meilės vaisiais (šypsosi, – red. past.).

Inga: Būgštavimai teisingi, juk išmokti NŠP taisyklių reikia laiko ir pastangų, o tiesiog užsimauti prezervatyvą ar išgerti tabletę daug paprasčiau ir greičiau. Bet jei skiri meilei laiko ir nebėgi per gyvenimą pakniopstomis, rinkdamas tik razinas iš pyrago – nieko sunkaus ar sudėtingo. Nieko nepatikimo, nes per kursus NŠP konsultantės pradžiugina dideliu metodo efektyvumo procentu (rodos net apie 98 proc.) ir iš visų šį metodą naudojančių pažįstamų (iki pirmo vaiko) nežinau nė vienos poros, kuri būtų nusivylusi. O ir po pirmo vaiko – reikia tik susipažinti su naujomis taisyklėmis ir įdėti dar šiek tiek pastangų jas pritaikant savo gyvenime.

Stasys: Jis yra labai patikimas, jei laikaisi taisyklių. Sudėtingas atrodo tik pradžioje, bet po kurio laiko net smagu pasidaro sekti duomenis ir juos žymėti. Jis naudingas ne tik vaisingumui sekti, bet ir apskritai moters sveikatai, nes žinai, kaip turi kisti temperatūra, ir jei ji pasikeičia ne laiku, tai signalizuoja apie ligą. Tiek mums, tiek draugams, kurie juo naudojasi, jis nenuvylė, priešingai, kai jau norėjome pradėti vaikelį, metodas padėjo tai padaryti labai greitai, nes jis leidžia sužinoti vaisingiausias moters dienas.

Kiek laiko užtruko, kol išmokote naudotis NŠP metodu? Ar jis veikia, kai sutrinka mėnesinių ciklas arba moteris suserga, vartoja vaistus? Ar jums patarė kurią nors konkrečią jums tinkančią metodiką iš galimų variantų?

Stasys: Kursai yra gana ilgi ir pradžioje atrodo sudėtingi, bet vedėjos labai profesionalios, problemų išmokti nekyla. Kai moteris suserga ir vartoja vaistus, tai vien dėl to natūraliai susilaikoma, juk žmogus serga! Sutrikęs mėnesinių ciklas neturi tam jokios įtakos, nes atitinkamai pasikoreguoja ir duomenys, tai nėra jokia problema.

Virgis ir Onutė: Kursų visiškai pakako, kad išmoktume taikyti šį metodą (mėgstantiems konkretumą siūlomos 4 paskaitos). Praktikoje jį pradėjome naudoti iškart po teorinių paskaitų kurso. Paskaitų metu mums akcentavo simptoterminį metodą (temperatūros matavimą, gleivių ir gimdos kaklelio stebėjimą), todėl jį ir taikome. Kiek sunkiau šį metodą naudoti kelionių metu, kai keičiasi laiko juostos ir miego režimai, bet ir tai yra įmanoma.

Dėl ligų ir sutrikusių mėnesinių neturėjom problemų. Taip, peršalimas ir pakilusi temperatūra nepadeda tiksliai nustatyti temperatūros, bet juk nesergam ištisus metus.

Inga: Nieko labai sudėtingo, reikia tiesiog pažinti savo kūną, jame vykstančius procesus ir naudotis kūno siunčiamais signalais. Naudodamiesi simptoterminiu metodu turime net tris saugiklius – temperatūrą, gleives bei gimdos kaklelio padėtį. Gyventi pagal vieną iš rodiklių galbūt ir nelabai saugu. Peršalsi, pakils temperatūra, o tu jau pagalvosi apie įvykusią ovuliaciją ir štai tau netikėtumas po 9 mėnesių… Bet naudojantis visais trimis (mes, tiesa, naudojomės tik dviem – temperatūra ir gleivėmis) viskas pakankamai saugu. Nepamenu, kad per visą naudojimo laikotarpį būtų buvęs bent vienas mėnuo, kai kažkokie nesklandumai sutrukdė pritaikyti šio metodo taisykles ir atpažinti vaisingas ar nevaisingas dienas. O mano organizmas ganėtinai sudėtingas, dažnai peršąlu, pakyla temperatūra, pavargstu ir t. t. O jei toks mėnuo ir būtų, nematau tame nieko siaubingai tragiško. Per vieną mėnesį be sekso dar niekas nenumirė (šypsosi – red. past.).

Ar toks savęs „suvaržymas“ nekenkia tarpusavio santykiams, nekelia įtampos?

Virgis ir Onutė: Negalime sakyti, kad vaisingomis dienomis yra labai lengva susilaikyti ir tikrai kyla daug pagundų. Todėl svarbiausia, kad abu šeimoje siektų to paties tikslo ir palaikytų vienas kitą, kad tai nebūtų tik vieno šeimos nario vizija, jog reikia gyventi pagal NŠP. Susilaikymas netgi padeda stiprinti meilę, o juk išlauktas vaisius yra daug saldesnis (šypsosi – red. past.).

Kokie yra NŠP privalumai? Kokių iškyla sunkumų?

Inga: NŠP privalumai – visiškas natūralumas ir pigumas. Nereikia nieko dėti į save ar ant savęs. Kai kurie sako, kad tai vis tiek negerai, nes tikslas tas pats kaip ir dirbtinės kontracepcijos – užkirsti kelią naujos gyvybės atsiradimui. Bet tuomet man kyla klausimas – kodėl žmonės yra tokie nevaisingi? Juk jei žmogus būtų sukurtas tik daugintis, jis galėtų būti kaip triušis, kurio ovuliacija įvyksta apvaisinimo momentu. Gyvenkite ir TIK dauginkitės. Tačiau moters kiaušinėlis išlieka gyvybingas tik 24 val. Tik vieną parą per vidutiniškai mėnesio ilgio periodą. Aišku, vaisingumo periodą pailgina vyro ilgesnis spermatozoidų gyvybingumas, bet ir tai prisideda vos kelios dienos. Toks mažas vaisingumo procentas galbūt žmogui ir duotas dėl to, kad sutuoktiniai pažindami save ir kitą galėtų ramiai džiaugtis meilės akimirkomis, žinodami, kad kiekviena sueitis nesibaigs nėštumu, kad galėtų planuoti savo gyvenimą ir patys pasirinkti geriausią laiką į šeimą pakviesti naują žmogutį. Jei Dievas norės – tai susimaišysit skaičiuodami dienas, suduš termometras, nesuskambės žadintuvas ar papulsite į tuos 2 procentus. Juk Dievui nėra negalimų dalykų, kad ir kaip gerai mes skaičiuotume (šypsosi – red. past.).

Stasys: Jį verta naudoti, nes jis visiškai natūralus, nereikia naudoti jokių kitų priemonių, gali būti visiškai atsipalaidavęs ir mėgautis šeimynine meile. Dėl to verta ir susilaikyti tam tikru periodu, tai irgi nesukelia problemų, juk su žmona turime ir kitokių malonių užsiėmimų (šypsosi – red. past.).

Virgis ir Onutė: NŠP privalumai mūsų akimis:

a) didžiausias privalumas moteriai yra savo kūno pažinimas;

b) nereikia vartoti jokių kontraceptinių priemonių, darančių neigiamą įtaką moters organizmui;

c) ekonomiškumas (sutaupom „ant kontracepcijos priemonių“);

d) kontraceptinės priemonės neužtikrina visiškos apsaugos, tinkamai naudojant NŠP šios baimės nelieka;

e) padeda ne tik norint apsisaugoti, bet ir planuojant nėštumą;

f) ekologiškumas.

Bernardinai.lt redakcija kviečia ir kitas šeimas dalintis savo patirtimi, kaip sekasi naudotis natūralaus šeimos planavimo metodu.

Kalbino Monika Midverytė OFS