Tapkite mūsų partneriais, padėkite išlaikyti visiems prieinamą, nemokamą ir kokybišką žiniasklaidą. Paremti
Paremkite ir tapkite mūsų partneriais.

2013 11 16

Andrejus Piontkovskis

bernardinai.lt

Vidutinis skaitymo laikas:

2 min.

Įprastas fašizmas

Rusijos politikos apžvalgininkas Andrejus Piontkovskis. Evgenios Levin / Bernardinai.lt nuotrauka

Žymus Rusijos disidentas ir nuoseklus Vladimiro Putino kritikas teigia, kad Rusijoje žmonės jau įprato prisitaikyti prie putiniškojo fašizmo. Tiek įprato, kad jau nereaguoja į ciniškas jo apraiškas. Klausimas mums, gyvenantiems Lietuvoje, kiek mūsų situacija iš esmės skiriasi nuo tos, kurią regime Rusijoje? Kiek mes įpratome taikstytis su nepagarbos žmogaus gyvybės ir orumui apraiškomis?

Vienoje iš Rusijos televizijos programų lapkritį vyko labai svarbus pokalbis. Tiksliau – svarbios pirmosios kelios jo minutes, kurių metu įtakingas valstybės veikėjas Chinšteinas ir jo pašnekovai apsikeitė replikomis, kurios apie mūsų valstybės prigimtį pasakė daugiau nei stori analitinių medžiagų tomai. Beje, svarbus buvo ne tik replikų turinys, bet ir pati intonacija. Pabandysiu kuo tiksliau perpasakoti.

Chinšteinas. Absoliuti dauguma gaujų, tiek veikiančių viešai, tiek pogrindyje, lyderiai sunaikinami sulaikymo metu. Nors mes ir suprantame, kad ne visada fizinis bandito pašalinimas yra vienintelis deramas sprendimas. Aišku, kai vyksta susišaudymas, tvyro chaosas – tai viena, tačiau susidaro įspūdis, kai kalbu su žmonėmis, kad dažniausiai imamasi lengviausio kelio. Kodėl? Man sąžiningai pareigūnai sako, nes dar visai neseniai, kol jūs nepakeitėte įstatymų, net ir teroristų padarytus nusikaltimus nagrinėjo prisiekusieji ir neretai pavojingi banditai buvo paleidžiami teismo salėje. Galiu net pateikti pavyzdžių. Pavyzdžiui, visiems gerai žinomi kruvini įvykiai Beslano mokykloje 2004 metais. Net trys įtariamieji, kurie buvo suimti, paskui buvo paleisti.

Barabanovas. Tačiau sutikite, kad ir jėgos struktūrų atstovams paprastai lengviau ir patogiau užmušti žmogų vietoje, nei įrodinėti jo kaltę teismuose, Juk dauguma Šiaurės Kaukaze užmušamų vadinamųjų teroristų – tai jaunuoliai, kurie vargu ar gali būti vertinami kaip pogrindinių gaujų lyderiai..

Chinšteinas. Tai, ką jūs sakote, tik patvirtina, kad mūsų teisėsaugos organai puikiai dirba, ypač Kaukazo regione, nes ten banditai likviduojami pakankamai dažnai.

Primenu, kad Chinšteinas šiuo metu vadovauja Valstybės Dūmos komitetui, kuris sprendžia valstybės saugumo klausimus. Pirmą kartą viešai tokias aukštas pareigas einantys veikėjai ne tik pateisina, bet net gi entuziastingai pritaria žmogaus nužudymui ir net džiaugiasi, kad įtariamiesji nužudomi sulaikant, o ne teisiami. Atkreipiu dėmesį, kad čia kalbama apie Rusijos piliečių sulaikymą. O gal jie jau ne Rusijos piliečiai?

Tačiau, kaip minėjau, ne mažiau svarbi pati intonacija. Politikas kalba ramiai, tarsi kalbėtų ne apie žmones, bet apie kažkokius objektus ir jo ne tik nešokiruoja situacija Šiaurės Kaukaze, jis patenkintas tuo, kas vyksta.

Tai ne kas kita, kaip kasdienis putiniškas fašizmas, kurio viduje visi mes daugiau mažiau patogiai gyvename. Politikas skundžiasi, kad prisiekusieji dažnai išteisina kaltinamuosius ir pateikia net Beslano pavyzdį. Šiuo atveju politikas įžūliai meluoja. Iš tiesų keli žmonės, susiję su šiuo teroristiniu išpuoliu, buvo paleisti. Tačiau ne teismo sprendimu, bet paleisti iš tardymo izoliatoriaus, nusprendus valdžios struktūroms, tiesą pasakius, visiškais neaiškiais motyvais. Labai tikėtina, kad nuspręsta juos naudoti, kaip spec. tarnybų agentus.

Chinšteinas, pats to nenorėdamas, dar kartą priminė mums visiems, kad Beslano tragedija 2004 metais – nuo pat pradžios iki kraupaus finalo, kai buvo sunaikinti įkaitai – tai Rusijos valdžios nusikaltimas savo žmonėms. Dar viena Putino fašizmo apraiška. Tai fašizmas, prie kurio visuomenės grietinėlė jau seniai priprato. Kaip ir tie, kurie save pateikia kaip konstruktyvią opoziciją režimui ir ramiai laukia 2014, 2018 ar 2024 metų rinkimų.

Parengė Andrius Navickas.

Įdomu? Prenumeruokite naujienlaiškį ir skaitykite mus kasdien

Kas yra „bernardinai“?

Arba kodėl „Bernardinai.lt“ yra nemokama žiniasklaida ir kodėl kviečiame tapti partneriais paremiant.