2013 11 19

bernardinai.lt

Katalikai.lt

Vidutinis skaitymo laikas:

2 min.

Vilniuje vyksta III respublikinė medžio drožėjų kūrinių paroda-konkursas „Šventieji ir piligrimai“

Lapkričio 6 –30 dienomis Šv. Jono gatvės galerijoje Vilniuje (Šv. Jono g. 11, Vilnius) vyksta III respublikinė medžio drožėjų kūrinių paroda-konkursas „Šventieji ir piligrimai“. Pirmoji paroda-konkursas „Šventieji ir piligrimai“ buvo surengta Vilniuje Jeruzalės galerijoje 2009 m. Kas dvejus metus Lietuvos piligrimų bendrijos organizuojamas renginys vyksta vis kitoje Vilniaus miesto galerijoje. Tokiu būdu siekiama skleisti medžio drožybos tradicijas, įvairiapusiškai pristatyti šią gyvybingą ir iš kartos į kartą perduodamą liaudies meno kryptį vilniečiams bei miesto svečiams. Lietuvių medžio drožybos tradicija yra pripažinta pasaulyje. Tradicinių lietuviškų kryžių drožyba 2001 m. įrašyta į UNESCO Žmonijos nematerialaus ir žodinio paveldo šedevrų sąrašą. 

Šių metų parodoje dalyvauja 24 liaudies menininkai iš visų Lietuvos geografinių regionų (Žemaitijos, Aukštaitijos, Dzūkijos, Suvalkijos), eksponuojami 44 konkursiniai jų darbai ir 2 nekonkursiniai darbai. Populiariausi parodoje pristatomi šventieji yra Šv. Rokas (ligonių ir piligrimų globėjas), Šv. Petras (apaštalas ir evangelistas, taip pat žvejų globėjas), Šv. Agota (medicinos seserų ir slaugių globėja, saugotoja nuo gaisro) bei Rūpintojėlis (susimąstęs sėdintis Kristus). Parodoje taip pat išvysime Šv. Jurgio, Šv. Jono Nepomuko, Šv. Onos, Šv. Jokūbo, Šv. Florijono, kitų šventųjų, taip pat piligrimų medžio skulptūras. 
Ypač svarbu, kad parodoje dalyvauja įvairaus amžiaus liaudies menininkai. Jauniausiam parodos dalyviui Edvinui Jančiauskui iš Varėnos 14 metų, vyriausiam Kaziui Striaupai iš Dovainių kaimo (Platelių seniūnija) – 81 metai. Parodoje lankytojai gali balsuoti už jiems labiausiai patikusius darbus, jų balsai kartu su vertinimo komisijos balsais ir nulems konkurso nugalėtojus. 

Tiek I – ojoje, tiek II –ojoje Lietuvos medžio drožėjų kūrinių parodoje-konkurse „Šventieji ir piligrimai“ dalyvavo po 22 Lietuvos medžio drožėjus. 2009 m. I vietą užėmė medžio drožėjas iš Telšių r. Pranas Dužinskas (kūrinys „Piligrimas“), o 2011 m. konkurso nugalėtoju tapo ukmergiškis Valentas Butkus (kūrinys „Šv. Pranciškus”). Visą informaciją apie konkursą-parodą galite rasti Lietuvos piligrimų bendrijos tinklalapyje www.piligrimai.lt . 

Parodos uždarymas, kurio metu bus apdovanoti konkurso laureatai, numatomas lapkričio 30 d. 13 val. Šv. Jono gatvės galerijoje. Lietuvos piligrimų bendrija šią parodą organizuoja kartu su Vilniaus krašto tautodailininkų – meno kūrėjų bendrija.

Lietuvos piligrimų bendrijos pirmininkas dr. Darius Liutikas