2013 12 10

bernardinai.lt

bernardinai.lt

Vidutinis skaitymo laikas:

3 min

Tibeto skvere skambėjo susideginusių tibetiečių vardai

Gruodžio 10-ąją, minint Tarptautinę žmogaus teisių dieną, Tibeto skveras Vilniuje tapo simbolinėmis kapinėmis – maždaug šimtas iš žemės kyšančių lentelių su užrašytais susideginusių tibetiečių vardais, jų amžiumi bei mirties data ženklina skausmingą tibetiečių kovą už savo kultūrą, religiją, žemę ir gyvybę.

Vienas šios akcijos iniciatorių – Tibeto laisvės rėmimo grupės atstovas Robertas Mažeika pažymėjo,kad svarbu kaskart iš naujo aktualinti Tibeto klausimą ir neleisti jam pasimiršti. „Pastarieji keleri metai – vieni tragiškiausių Tibeto istorijoje. Nuo 2009-ųjų vasario iki 2013-ųjų gruodžio Tibete susidegino 124 žmonės. Daugiau nei šimtas šių incidentų pasibaigė mirtimi. Tarptautinę žmogaus teisių dieną norime pagerbti tibetiečius, kurie pasiaukojo susidegindami dėl šviesesnės Tibeto ateities ir laisvės“, – kalbėjo R. Mažeika.

Renginyje kalbėjusi Seimo Tarpparlamentinių ryšių su Tibetu grupės pirmininkė Dalia Kuodytė pažymėjo, kad laisvės kovoje Tibeto ir Lietuvos istorijos turi daug bendro. „1953 metais Lietuvos miškuose žuvo paskutiniai Lietuvos partizanai. Kai kas šiandienėje laisvoje Lietuvoje drįsta sakyti, kad jie žuvo beprasmiškai… Šiandien čia susirinkę mes liudijame, jog Lietuvos istorijos didžiavyriai mums yra svarbūs, ir jų auka nebuvo beprasmiška, kaip nebeprasmiškos, nors ir labai skaudžios šiandienės tibetiečių aukos“, – kalbėjo D. Kuodytė.

Anot parlamentarės, šią dieną turėtume nekalbėti, bet tylėti apmąstydami, kokiame pasaulyje gyvename, ką reiškia tokios vertybės kaip žmogaus teisės, laisvė ir gyvybė. „Ši mūsų tyla turėtų rėkti. Ir gal savo veiksmais ir žodžiais neprisibelsime iki didžiųjų sąžinių, nepriversime jų vadovautis ne finansiniu išskaičiavimu, bet vertybėmis, tačiau tikiu, kad šie mūsų darbai yra reikalingi Tibetui ir jo žmonėms, kaip palaikymas ir solidarumas…“ – renginio metu kalbėjo D. Kuodytė.

VU lektorius, Tibeto grupės narys Vytis Vidūnas pabrėžė, jog per pastaruosius keletą metų situacija Tibete labai aštriai pablogėjo ir blogėja kiekvieną dieną, tai akivaizdžiai liudija nesiliaujantys jaunų tibetiečių susideginimo aktai dėl Tibeto ateities.

„Vieno artimo žmogaus mirtis mus sukrečia, o kalbos apie daugiau nei šimtą tibetiečių aukų – niekaip nepaliečia. Tačiau po šiais ant lentelių užrašytais vardais slepiasi gyvenimas, tikras žmogus su savo istorija, žmogus, galėjęs kurti Tibeto ateitį (…). Per daugiau nei penkis dešimtmečius besitęsiančią Tibeto okupaciją tibetiečiai savo protestą išreiškė taikiais būdais. Būtent tai tampa skaudžiu priekaištu demokratinių valstybių sąžinei, nes taikus tibetiečių pasipriešinimas ir net susideginimo aktai sulaukia gerokai mažiau dėmesio nei smurtas ir kraujo praliejimas kituose kraštuose. Todėl labai norėtųsi, kad Tibeto tautos klausimas būtų realiai sprendžiamas, o Visuotinė Žmogaus Teisių Deklaracija imtų galioti visose šalyse ir į Rytus, ir į Vakarus nuo mūsų Tėvynės“, – kalbėjo V. Vidūnas.

Šios akcijos metu visi norintieji galėjo prisijungti prie susideginusių tibetiečių vardų skaitymo, uždegti žvakę prie lentelės su pasiaukojusių tibetiečių vardais.

Tibeto skvere šios lentelės bus iki penktadienio.

Per pastaruosius šešiasdešimt metų, kai komunistinė Kinija žiauriai okupavo Tibetą, Pekinas niekada nepakeitė savo kietos rankos politikos šiame regione. Tai lėmė ne tik Tibeto šventyklų bei vienuolynų naikinimą okupacijos pradžioje, gamtos išteklių naudojimą regione, taip pat žudymus, kankinimus, įkalinimus ir priekabiavimus prie Tibeto žmonių, nuolatinius Visuotinės Žmogaus Teisių deklaracijos ir kitų JT sutarčių pažeidinėjimus.

Nuo 2008 m. Kinijos saugumo pajėgos su tibetiečiais pradėjo žiaurų susidorojimą. Reaguodami į tragišką situaciją, tibetiečiai vienas po kito ėmė degintis gyvi, tokiu būdu reikalaudami, kad pasaulio bendruomenė iš esmės imtų spręsti Tibeto klausimą, užtikrindama pamatines žmogaus teises į savo kalbą, religiją, kultūrą ir žemę.

Jums skaitant šias eilutes gali būti, kad okupuotame Tibete šią akimirką, jaunas vienuolis ar studentas sušunka: „Laisvę Tibetui!“, apsipila benzinu ir uždega degtuką…

Kęstučio Navicko nuotraukos