2014 02 10

bernardinai.lt

bernardinai.lt

Vidutinis skaitymo laikas:

< 1 min

Ar Ispanija nusileis Kinijai dėl kaltinimų genocidu Tibete?

Ispanijos valdžia planuoja išleisti įstatymą, kuris apribotų teismų galimybę persekioti buvusius Kinijos lyderius dėl nusikaltimų žmogiškumui Tibete.

Praėjusiųjų metų lapkritį Ispanijos teismas išdavė buvusio Kinijos prezidento Dziang Dzemino (Jiang Zemin) ir kitų aukštų Partijos pareigūnų suėmimo orderius. Kitos bylos metu teismas apsvarstė galimybę išduoti arešto orderį kitam buvusiam prezidentui, Hu Dzintao (Hu Jintao), kuris postą paliko 2013-aisiais kai jo vietą užėmė dabartinis lyderis Si Dzinpingas (Xi Jinping).

Šie kaltinimai susiję su priespauda Tibete devintajame ir dešimtajame dešimtmetyje. Teismas nusprendė, kad yra tinkama kalbėti apie Kinijos veiksmus kaip genocidą.

Toks sprendimas yra galimas, nes Ispanija pripažįsta universalios jurisdikcijos principus, kurie suteikia Ispanijos teismams galimybę nagrinėti užsienio įtariamųjų dėl nusikaltimų žmogiškumui bylas jei nors vienas iš nukentėjusiųjų yra Ispanijos pilietis.Išduoti orderiai reiškia, kad Kinijos lyderiai gali būti areštuoti ir perduoti Ispanijos teismui, jei jie atvyktų į Europos Sąjungos ar bet kurią iš 190 Interpolo narystės šalių.

Nors bylos yra nagrinėjamos teismų ir Ispanijos valdžia jose nedalyvauja, Kinija reagavo labai piktai ir pagrasino Ispanijai rimtomis pasekmėmis tarpusavio santykiuose. Reaguodama į tai, Ispanijos valdančioji partija šiuo metu svarsto įstatymo, susijusio su universalia jurisdikcija, pakeitimą.

Byla buvusiems Kinijos vadovams Ispanijoje buvo iškelta, kadangi tibetietis, kuris buvo Tibete vykdomos Kinijos politikos auka, tapo Ispanijos piliečiu.

Siūlomi pakeitimai reikštų, kad panašios bylos būtų nagrinėjamos tik tuo atveju, jei žmogus būtų Ispanijos pilietis nusikaltimo vykdymo metu. Naujos taisyklės būtų priskiriamos ir jau nagrinėjamoms byloms, kas reikštų, kad teismai privalėtų nutraukti Hu Dzintao, Dziang Dzemino ir kitų baudžiamąjį persekiojimą.