Tapkite mūsų partneriais, padėkite išlaikyti visiems prieinamą, nemokamą ir kokybišką žiniasklaidą. Paremti
Paremkite ir tapkite mūsų partneriais.

2014 02 18

bernardinai.lt

bernardinai.lt

Vidutinis skaitymo laikas:

2 min.

Socialinės fantastikos romanas „Kokono baladės“

„Melskimės, kad žmonija niekada nepabėgtų iš Žemės

ir nepaskleistų savo blogio kitur“ Clive Staples Lewis. Tokiu žymaus Airijos fantasto, sukūrusio „Narnijos kronikas“ epigrafu pradedama nauja Renatos Šerelytės knyga „Kokono baladės“. Ir ne be reikalo.
 
„Kokono baladės“ –  tai fantastinių novelių romanas, pasakojantis apie mūsų planetos gyvenimą apokalipsės akivaizdoje.Šia knyga R. Šerelytė sukuria savotišką iki šiol Lietuvoje neegzistavusį žanrą – socialinę fantastiką. Romane kuriamas pasaulis veši tokiomis gyvybės formomis, kokias galima tik susapnuoti. Ir dažnai tik košmaruose.
 
Planeta ima šalti, artėja visko pabaiga. Nebelieka pagrindinės materijos egzistavimo sąlygos – laiko. Dingsta spalvos, kvapai. Žemę tvindo iš gelmių plūstantis juodas vanduo. Seni įpročiai nepadeda išgyventi, mokslo tiesos tampa bevertės.
 
Ir vis dėlto negalima sulaikyti šypsenos matant knygos personažų bandymus išlikti šiame groteskiškame pasaulyje, 
 
Juk patys sukūrėme įstatymus, kurie mūsų nesaugo, sulipdėme namus, kurių sienos nešildo ir patys sugalvojome pasakas, kuriomis netikime. Kasdienė rutina tampa neaiški, nepatvari ir nežinia, kuri tikrovė yra iš tikrųjų tikra.
 
„Pasaulis – pamišęs, keistas, juokingas, panašus ir į cirką, ir į beprotnamį. Netgi periodiškai skelbiamos pasaulio pabaigos yra savaip linksmos. Tik nesiekite jų su seniai išnykusių tautų pranašystėmis. Su kavos tirščių konfigūracija, su žvaigždėmis žudikėmis, su pilnaties poezija.
Viskas kur kas paprasčiau.“ Renata Šerelytė
 
Renata Šerelytė (g. 1970) – poetė, prozininkė, kritikė, pjesių ir literatūros kūrinių vaikams autorė. Jos kūrybinėje biografijoje – eilėraščių ir prozos knygos vaikams, istorinės nuotykinės apysakos jaunimui, keturi novelių rinkiniai („Balzamuotojas“ apdovanotas G. Petkevičaitės-Bitės premija), keturi romanai: „Ledynmečio žvaigždės“ (2000 m. Žemaitės premija), „Vardas tamsoje“ (2004, 2013), „Mėlynbarzdžio vaikai“ (2008) ir „Vėjo raitelis“ ( 2012).  R. Šerelytės romanai versti į lenkų ir vokiečių kalbas, novelės – į anglų, prancūzų, vokiečių, italų, ispanų, lenkų, švedų, kroatų, čekų kalbas.2001 m. už noveles rašytoja yra gavusi A. Vaičiulaičio premiją.
2010 m. romanas „Mėlynbarzdžio vaikai“ pelnė Jurgos Ivanauskaitės premiją ir prestižinį „Bank Austria Literaris“ apdovanojimą, skiriamą iškiliausiai Rytų ir Pietryčių Europos literatūrai.

Kurkime kartu!

Kodėl bernardinams yra svarbus skaitytojų ir rėmėjų indėlis?