2014 03 12

bernardinai.lt

bernardinai.lt

Vidutinis skaitymo laikas:

2 min

Gidas po Vilniaus Literatų gatvę

Milda Ivanauskienė. Literatų gatvė: kultūrinis gidas. – Vilnius: Modernaus meno centras, 2014. – 432 p.

„Literatų gatvė“ yra naujas Modernaus meno centro išleistas kultūrinis gidas, siūlantis aktyvų ir turiningą laisvalaikį mieste. Jis tęsia sėkmingai „Vilniaus skulptūrų kelio“ gido pradėtą seriją.

Šį kartą plačiajai visuomenei – Vilniaus miesto gyventojams ir svečiams, patraukliai pristatomi Literatų gatvės sienose menininkų įamžinti literatai. Pasivaikščiojimas gatvėje–meno galerijoje po atviru dangumi išsiplečia į kelionę po literatūrinį Vilnių ir gabalą Lietuvos literatūrinės-kultūrinės istorijos.

Leidinys pabaigia Modernaus meno centro ir kuratorės, žymios grafikės, Eglės Vertelkaitės 2008 m. pradėtą unikalų projektą, kurio metu, siekiant priminti su Vilniumi ir Lietuva susijusius lietuvių bei įvairių tautų ir šalių literatus, Literatų gatvės sienose buvo įmontuoti jiems skirti menininkų kūrinėliai–dedikacijos. Taip kažkada gan apleista miesto arterija, pasiekiama ir iš Pilies, ir iš Maironio (per A. Volano) gatvių, tapo viena gražiausių ir lankomiausių Vilniaus gatvelių. Kuratorės E. Vertelkaitės veikla buvo pastebėta ir įvertinta Vilniaus Šv. Kristoforo apdovanojimu.

Knyga yra sumanyta kaip patogus įrankis, siūlantis žiūrovui ne tik skirtingus dedikacijų apžiūrinėjimo maršrutus, bet ir padedantis atsakyti į kirbančius klausimus: Kas yra šis kūrėjas? Ką ir kaip jis kūrė? Kuo jis įdomus? Kaip susijęs su Vilniumi? Kas sukūrė jam dedikaciją? Kodėl menininkas skyrė savo darbą šiam žmogui? Kodėl pasirinko būtent tokią išraiškos formą? Literatų gatvės projekto principas buvo demokratiškas, nehierarchinis – sienose įamžinti ir garsių, ir mažiau žinomų literatų vardai, tad, vienu atveju, knyga juos pristatys, o kitu – tik primins, bet tikrai ne vienu privers nusistebėti, kokios įžymybės svečiavosi mieste. Išaušus niūrioms dienoms ar ieškant drauge keliaujančio prisiminimo apie Vilnių, visą gatvę-galeriją galima turėti gražiai išleisto gido puslapiuose ir jaukiai „vaikštinėti“ sėdint krėsle su puodeliu kavos.