Vykdome technologijų atnaujinimo darbus. Atsiprašome dėl galimų sutrikimų. Norite prisidėti prie pokyčių? Nepamirškite -> Paremti
Atsinaujiname. Atsiprašome dėl galimų sutrikimų. Bet galite paremti.

2014 03 22

bernardinai.lt

bernardinai.lt

Vidutinis skaitymo laikas:

2 min.

Kovo 22-oji – Pasaulinė vandens diena

Kasmet kovo 22 d. švenčiama Pasaulinė vandens diena. Šios dienos tikslas yra skatinti sąmoningą požiūrį į vandenį ir jo didžiulę svarbą kiekvienam iš mūsų.

Vanduo yra pagrindinė žmogaus kūno sudedamoji dalis. Vanduo reguliuoja ir kontroliuoja visas organizmo funkcijas. Vykstant medžiagų apykaitai, vandens tėkmė per ląstelių membranas sukuria energiją, kuri panaudojama organizmo gyvybinei veiklai. Į vandens stygių labai jautriai reaguoja smegenys, kurių sudėtyje yra 85 proc. vandens. Nors smegenys sudaro tik 2 proc. žmogaus kūno masės, tačiau vandens ir deguonies sunaudoja iki 20 proc. viso organizmo poreikio. Jei trūksta vandens, smegenų sistemos veikla labai suaktyvėja ir yra išskiriamas histamino hormonas, kuris atsakingas už vandens pasiskirstymą organizme ir jame ištirpusių medžiagų funkcijų aktyvinimą. Troškulio jausmas – tai histamino suaktyvėjimas, kuris gali kelti skrandžio, žarnyno, gerklės ir kt. skausmus.

Norint tiksliai apskaičiuoti reikiamą išgerti vandens kiekį, turite taikyti formulę:
Pirmiems 10 kūno kilogramų – 1l vandens.
Antriems dešimt kūno kilogramų – 0,5 l.
Likusiems kūno kilogramams – 20 ml./ 1 kg.

Vandens gėrimo taisyklės:
1. Atsikėlę ryte išgerkite puodelį vandens, kad pagerintumėte medžiagų apykaitą, nuplautumėte skrandį ir visą virškinamąjį traktą.
2. Vandenį reikėtų gerti 30 min. prieš valgį.
3. Vandens negalima gerti valgant ir iškart po valgio. Į skrandį patenkantis maistas turi būti suvilgytas tik seilėmis (vanduo atskiedžia skrandžio sultis ir apsunkina virškinimą).
4. Gėrimų vartojimas svarbus ir sportuojant. Sportinės veiklos metu svarbu neleisti visiškai ištuštėti skrandyje esantiems skysčiams, todėl rekomenduojama pradėti vartoti gėrimus kuo anksčiau, jau pradėjus treniruotę, kol dar nėra jaučiamas troškulys, kuris jau byloja apie pradinę dehidratacijos stadiją. Taigi, treniruotės metu geriausia gerti po 200 ml kas 20–30 min., nes kuo daugiau skysčių bus skrandyje, tuo greičiau šis skrandžio turinys pateks į žarnyną, o vėliau bus ir absorbuotas

Geriamojo vandens kokybė Lietuvoje

Lietuva – viena iš nedaugelio Europos, o ir pasaulio šalių, kurių gyventojai geria tik požeminį vandenį. Taip yra pirmiausia todėl, kad mūsų šalyje gausu požeminio vandens išteklių – ne be reikalo vandentvarkos specialistai Lietuvą vadina vandens Kuveitu. Palyginus Lietuvos geriamojo vandens kokybę su kitų Europos miestų geriamojo vandens kokybe, mūsų vanduo pavydėtinai geras, bet ir Lietuvoje yra geriamojo vandens problemų. Šiaurės Vakarų Lietuvoje yra padidėjęs fluoridų kiekis. Daugelyje Lietuvos vandenviečių yra padidinti geležies, o kartu ir mangano kiekiai. O kaimuose nėra centralizuotos vandentiekio sistemos, ir žmonės vandenį vartoja iš šachtinių šulinių, kurių vanduo dažniausiai yra užterštas nitratais ir nustatoma neleistina mikrobinė tarša.

Geriamojo vandens kokybę nusako LIETUVOS HIGIENOS NORMA HN 24:2003 „GERIAMOJO VANDENS SAUGOS IR KOKYBĖS REIKALAVIMAI”.

Kauno miesto savivaldybės visuomenės sveikatos biuro informacija

Atsinaujiname

Vykdome technologijų atnaujinimo darbus. Atsiprašome dėl galimų sutrikimų.

Norite prisidėti prie pokyčių?

Paremkite