2014 04 23

bernardinai.lt

bernardinai.lt

Vidutinis skaitymo laikas:

2 min.

Diskusijos apie šeimą. Ar meilė ≠ seksas?

„… ir jie tampa vienu kūnu” (Pr 2, 24)“

Tęsiant susitikimų trilogiją „… ir jie tampa vienu kūnu” (Pr 2, 24)“ kviečiame jaunimą ir ne tik, diskutuoti bei kalbėtis tema: „Meilė ≠ Seksas“. Aplink tik girdėti seksas, seksas, seksas… „rodos nieko keista, lyg sena meilužė mane aplanko“ (plg. M. Mikutavičiaus daina). Pavasarį prabunda ne tik gamta, bet ir žmogus su visomis savo gimties galiomis. Todėl nereikia bijoti kalbėti apie meilę, seksą, atsakomybę, norą, potraukį, galimybę, malonumą ir t.t.

Bernardinai.lt

Tačiau yra plona raudona linija, kurios peržengti, manau, niekas nenori. Seksas be meilės tampa tik mūsų poreikių tenkinimas. Nė vienas nenori tapti panaudos objektu, o gal klystu? Yra keletas galimybių: arba asmenį priimu su jo tikslais, lūkesčiais, vertybėmis arba, spjaunu į viską ir vartoju – kitą paverčiu savo malonumo įrankiu. Seksas be meilės gali tapti tik instinktyvus poelgis, čia ir dabar, bet jis gali būti ir šeimoje formuojantis bendrystės elementas. Seksas be meilės iškreipia kito asmens suvokimą ir priėmimą, kūnas tampa preke, mes tampame tik malonumų medžiotojai, santykiai pašlyja, atsiranda tuštybė kalboje, nekalbama apie rimtus santykius, nekreipiamas dėmesys į šeimos kūrimo ir atsakomybės jausmą. Liekama tik ties malonumu, aišku, bet trumpalaikiu.Tačiau pradedant mąstyti galime atsidurti aklavietėje. Mokslininkai, filosofai į meilę ir seksą žvelgia iš savo filosofinių mokyklų perspektyvos: malonumas – skatinamas, tai gyvenimo variklis ir t.t., bet ar tai teisinga pozicija? Likusi visuomenės dalis pasiduoda masiniam kultūros užsuktam mechanizmui. Vartok, eikvok, nestabdyk… Taip ir seksas tampa – „nestabdyk“ šūkiu. Taigi – aklagatvis ar ne? Nuo ko viskas priklauso? Nuo vertybių? Nuo pasaulėžiūros? Nuo? Nuo daug ko. Vyksta meilės ir sekso sampratos evoliucija.

Nebūkime naivūs, dviejų sutuoktinių meilė negali apsieiti be sekso. Seksas šeimoje tampa bendrystės įrankiu, kuris išreiškia intymiausius dviejų žmonių jausmus. Šeimoje meilė be sekso, tai tarsi nesubalansuoti santykiai. Asmenys kaip tik yra pakviesti į laimę ir džiaugsmą, kuriuos puikiai papildo seksas.

Kalbant ir diskutuojant apie subalansuotus ir tobulus šeimos santykius nereikia ieškoti skirtumų tarp meilės ir lytinės traukos. Sunku mums, jauniems, to nedaryti, kai pavasarį viskas prabunda. Tačiau turėtume savęs paklausti, ar esu stiprus žmogus, kuris geba blaiviai mąstyti „pavasario“ situacijose. Ar man meilė yra vertybė, o gal aš tiesiog esu vienas iš malonumų medžiotojų, kuriam visa kita yra „dzin“?

Balandžio 24 d. kavinėje „Kafenhauz“ (Ukmergės g. 3, Panevėžys) 18 val. Vytauto Didžiojo universiteto Teologijos fakulteto dekanas doc. dr. Benas Ulevičius kartu su politologu Donatu Pusliu kvies į diskusiją „Meilė ≠ Seksas“. Esi laukiamas diskusijos dalyvis.