Sunku skaityti? Padidink tekstą, spausdamas ant aA raidžių straipsnio pradžioje. Perskaitei lengviau? Nepamiršk -> Paremti
Neįskaitai? Spausk teksto didinimo mygtuką. Paremk. Ačiū!

2014 04 28

bernardinai.lt

bernardinai.lt

Vidutinis skaitymo laikas:

2 min.

Giedrius Alkauskas. „Užburtas laikas“

2014-ųjų m. balandžio mėnesį pasirodė kompozitoriaus Giedriaus Alkausko antroji romantinių dainų ir kamerinės muzikos kompaktinė plokštelė „Užburtas laikas“. Pirmoji kompaktinė plokštelė – „Į sapnų ir burtų lauką…” – buvo skirta mitologijai (dainų ciklas „Valpurgijos naktis”, daina „Užburta pilis”, pjesė „Gerųjų jėgų šokis”) ir melancholijai (dainų ciklas „Kol turi dar kelią…”). Antroji plokštelė yra šviesesnė, melancholiją keičia švelnus ilgesys, bet mitologijos tema išlieka, atsiskleisdama naujai, kitaip. Mitologija ir vaikystė… Iš čia ir pavadinimas.

„Užburtas laikas” – tai laikas, kada vyksta iracionalūs, mitiniai, fantastiški, baugūs ir įkvepiantys įvykiai. Mitologijos temai plokštelėje skirtos dvi charakteringos scenos iš baleto „Užburta vieta“ (pagal N. V. Gogolio to paties pavadinimo apsakymą). Plokštelėje taip pat įrašyta lietuvių liaudies padavimu paremta daina „Nuskendusio miesto Aigrado vadavimas“, taip pat ir ilgiausias plokštelės kūrinys, „Pirmasis Jono regėjimas“, kurio žodžiai paremti Apokalipse (Apreiškimas Jonui 1, 7-19).

Bet „Užburtas laikas” – tai ir vaikystė, pats nuostabiausias bundančios sąmonės laikas, kai viso pasaulio istorija, vaizdiniai, sąsajos atsiskleidžia palaipsniui keistais būdais ir ne per vienerius metus. Vaikystės temai šioje plokštelėje yra skirtas šešių dainų vokalinis ciklas „Vaiko dainų sodelis“ trimitui, fortepijonui ir mecosopranui, pagal angliškus Robert‘o Louis‘o Stevenson‘o eilėraščius.

Giedrius Alkauskas 1992 m. baigė Anykščių muzikos mokyklą. 2006 m., 2009 m.

ir 2011 m. Vilniuje surengti jo autorinės muzikos koncertai. Muzikinei kūrybai būdinga stilizacija, vėlyvojo romantizmo estetika, staigios harmoninės slinktys, harmoninis kūrinio suvokimas, statiškų, disonuojančių akordų deriniai, šokių ritmai, polidermiškumas. Jo muzikinei kalbai turi įtakos B. Bartoko, M. P. Musorgskio, N. A. Rimskio-Korsakovo, R. Vagnerio, A. Dvoržako, S. S. Prokofjevo, R. Štrauso, R. Vono Viljamso kūryba, liaudies muzika, minimalizmas, neoklasicizmas, impresionizmas, taip pat ir nemuzikinės inspiracijos – poezija, mitologija, gamta. Giedrius Alkauskas yra mokslų daktaras, dirba Vilniaus Universitete, dėsto muzikologiją, muziką, akustiką, matematiką.

Plokštelės įrašuose dalyvavo mecosopranas Nora Petročenko, bosas-baritonas Vytautas Vepštas, fortepijono partijas atliko Kristina Ivanauskaitė-Jucienė ir Marija Grikevičiūtė, trimito – Linas Rupšlaukis, trombono – Pranas Dapšauskas. Plokštelė įrašyta Piano.lt koncertų salėje, garso režisierius – Arūnas Zujus.

Albumą galima perklausyti svetainėje http://www.mif.vu.lt/~alkauskas/music/, o įsigyti Vilniaus universiteto Matematikos ir informatikos fakulteto 211 kabinete (Naugarduko g. 24).

Patinka tai, ką skaitai?

Pasidalink su kitais naudodamasis patogiais mygtukais straipsnio pradžioje. Ir nepamiršk paremti!

Paremsiu