2014 04 29

bernardinai.lt

bernardinai.lt

Vidutinis skaitymo laikas:

2 min.

Stefano Zweigo „Vakarykštis pasaulis“ – knyga, parašyta šiandienai

Knygos viršelis

Stefan Zweig, „Vakarykštis pasaulis: europiečio prisiminimai“. Iš vokiečių kalbos vertė Giedrė Sodeikienė. Vilnius: „Tyto alba“, 2014 m. 472 p. Kn. taip pat: „Babelio bokšto statytojas Stefanas Zweigas“ (Giedrė Sodeikienė). Knygos dailininkas – Jokūbas Jacovskis.

Ir aš žinojau: vėl visa, kas buvo, prasmego, visa, kas sukurta, pražuvo – Europa, mūsų tėvynė, kuriai gyvenome, sunaikinta daug ilgesniam laikui, negu siekia mūsų pačių gyvenimas. […] O blogiausia buvo tai, kad mus apgavo maloniausias jausmas – visuotinis optimizmas. […] Bet mes vis dar nematėme pavojaus.

Stefanas Zweigas (Stefanas Cveigas, 1881–1942) – vienas žymiausių pasaulio rašytojų, publicistų, literatūros kritikų; daugybės apsakymų, žymių žmonių biografijų, romanų autorius. Gimęs Vienoje, pasiturinčioje žydų šeimoje, rašytojas dukart pergyveno Europos griūtį – Pirmojo, o paskui ir Antrojo pasaulinio karo metus. Palikęs tėvynę po Austrijos anšliuso, Zweigas išvyko į Londoną, vėliau – Niujorką ir galiausiai apsistojo Petropolyje, Brazilijoje, kur, nebeištvėręs depresijos ir nusivylimo, 1942 m. nusižudė.

„Vakarykštis pasaulis: europiečio prisiminimai“ – tai ir autobiografija, ir epochos dokumentas, pražuvusio Europos aukso amžiaus metraštis. Parašyta likus keliems mėnesiams iki mirties, ši knyga nostalgiškai piešia amžiams prapuolusį pasaulį – prarastą saugumo ir stabilumo rojų, kaizerio laikų Vieną, keliones po Europą, sutiktus garsiausius to meto menininkus. Drauge tai – žiauri iliuzijų žlugimo kronika. Tikras europietis plačiąja prasme, Zweigas visuomet tikėjo, kad barbarybę galima nugalėti vien dvasios ginklu. Tačiau tikrovė pasirodė visiškai kitokia.

Tai knyga apie Europos ir europietiškos civilizacijos žlugimą. Apie „saugumo ir kūrybinio proto pasaulio“ netektį. Apie intelektualų naivumą ir netikėjimą, apie ateinančios grėsmės požymius, grėsmės, kurios niekas nenorėjo matyti ir įvardyti. Apie tai, ką išgyvena kūrėjas, kai karas pasibeldžia į jo numylėtų namų duris. Istorija kartojasi.

„Tyto alba“ informacija

Įdomu? Prenumeruokite naujienlaiškį ir skaitykite mus kasdien