2014 05 16

bernardinai.lt

bernardinai.lt

Vidutinis skaitymo laikas:

2 min.

Lietuvos medicinos studentų asociacija kviečia į renginį „Mama, noriu gimti blaivas!“

Šių metų, gegužės 18 dieną, 10–14 val. Vilniuje, Maironio gatvėje, Bernardinų sode (prie centrinio fontano), vyks kasmetinė Lietuvos medicinos studentų asociacijos (toliau – LiMSA) iniciatyva organizuojama akcija „Mama, noriu gimti blaivas“. Šiuo projektu bus siekiama informuoti būsimas mamytes ir visus jaunus žmones apie vartojamo alkoholio žalą nėštumo metu bei visuomenę supažindinti su Vaisiaus alkoholiniu sindromu (VAS).

Pasak pasaulinės statistikos, iki 3 iš 1000 naujagimių gimsta su vaisiaus alkoholiniu sindromu, o net vienas iš 100 kūdikių turi pažeidimų, susijusių su tėvų alkoholio vartojimu. Alkoholis veikia kūdikio vystimąsi viso nėštumo metu ir sukelia išvaizdos, psichikos, elgsenos ir raidos sutrikimų. Placenta visiškai praleidžia alkoholį, taigi vaiko kraujyje būna tokia pati alkoholio koncentracija, kaip ir motinos. Jei alkoholis vartojamas pirmais nėštumo mėnesiais, didėja rizika, kad vaikas gims su vidaus organų vystimosi defektais. Po 10–13 nėštumo savaičių organai jau būna susiformavę, tačiau alkoholis naikina jų ląsteles – pirmiausia centrinės nervų sistemos. Todėl didėja psichikos negalių, protinio atsilikimo rizika. Sunkiausias pažeidimas sukeliamas alkoholio – vaisiaus alkoholinis sindromas. Jam būdinga tipiška išvaizda, kurią vėliau lydi psichikos, vystymosi ir kitokie sutrikimai. Sindromas matomas vizualiai jau nėštumo metu – nustatoma, kad vaisius turi mažą galvą, ploną viršutinę lūpą, Visi alkoholio sukelti pakitimai – neišgydomi, nes nėra tokių vaistų, kurie ištaisytų įvairiapusį vystimosi atsilikimą.

„Mama, noriu gimti blaivas“  – tai tęstinis LiMSA projektas, kuriuo siekiama informuoti ne tik būsimas mamytes, bet ir visus jaunus žmones, kada nors planuojančius tapti tėvais, apie alkoholio žalą nėštumo metu. Ypatingas dėmesys skiriamas supažindinimui su vaisiaus alkoholiniu sindromu (VAS) bei šio sutrikimo mažinimui Lietuvoje.

Renginio metu bus organizuojama viktorina – medicinos studentai tėvams uždavinės klausimus apie alkoholio žalą būsimam kūdikiui, atsakę teisingai laimės  rėmėjų įsteigtus prizus. Kol tėvai domėsis projektu, jų vaikučiai turės progą dalyvauti „Žaislų ligoninėje“, kurioje stengiamasi sumažinti vaikų baimę gydytojams,  o kartu su kūrybos namučiais „Vėjų fėja“ – kurti spalvingas aplikacijas. Akcijos dalyviai taip pat šoks flashmob’ą, taip atkreipdami žmonių dėmesį į projektą.

Kiti renginio organizatoriai – Vilniaus miesto savivaldybė, Lietuvos Respublikos Seimo Narkomanijos ir alkoholizmo prevencijos komisija ir Narkotikų tabako ir alkoholio kontrolės departamentas.