Vykdome technologijų atnaujinimo darbus. Atsiprašome dėl galimų sutrikimų. Norite prisidėti prie pokyčių? Nepamirškite -> Paremti
Atsinaujiname. Atsiprašome dėl galimų sutrikimų. Bet galite paremti.

2014 05 18

Jurgita Lūžaitė-Kajėnienė

bernardinai.lt

Vidutinis skaitymo laikas:

6 min.

Naujos knygos vaikams: gegužė

visos gegužės knygos

Lauki lauki pavasario, o jis, žiūrėk, paskutinėmis savo savaitėmis jau moja. Greit vasara. Pradinukams ir penktokėliams ne už kalnų atostogos. Galbūt ir laiko knygai atsiras daugiau? Kviečiame pasižvalgyti, kokią pavasariškų naujienų puokštę mums įteikia vaikų knygų leidėjai. Beje, šįkart dominuoja vertimai. Išsirinkite, kuri užsienio autorių knyga artimiausia jums.

E. Blyton. Stebuklingas norų krėslas/ vertė D. Žalytė. – Vilnius: Garnelis, 2014. 376 p.

Pasak leidėjų, anglų rašytojai Enid Blyton knygų serija apie skraidantį krėslą (iš viso trys istorijos. Jos, beje, visos trys ir sudėtos į šį lietuvišką leidinį) pelnė pasaulinę šlovę ir buvo išverstos į daugiau kaip 40 kalbų. Taigi, turime premjerą – tai pirmasis leidimas lietuvių kalba.

Kaip užsiminiau, knyga sudaryta iš trijų atskirų istorijų: „Stebuklingas norų krėslas“, „Nauji norų krėslo nuotykiai“ ir „Dar keli pasakojimai apie norų krėslą“. Pagrindinai istorijų veikėjai yra brolis ir sesuo Molė ir Piteris bei jų nuo piktojo milžino išgelbėtas bičiulis elfas Žvangulis. Kaip ir visose stebuklingose istorijose, čia netrūksta nuotykių, vaikų išradingumo kovojant su stipresniais ir galingesniais kito, sufantazuoto, pasakiško pasaulio veikėjais – burtininkais, nykštukais, milžinais ir kt. Nutrūktgalviškumo nuotykiams netrūksta, nes kai leidi norų krėslui tave nešti ten, kur jis pats nori, gali atsidurti ten, apie ką net nežinojai ir neįsivaizdavai.

Man patiko, kad skaityti knygą buvo lengva, įdomu, nenuobodu. Autorė puslapis po puslapio atskleidžia vaikų charakterius, jų bruožus, įvairias gyvenimiškas (ir ne tik) situacijas, lipdo istorijas, įtraukia.

V. Štelmahere. Piglos istorijos/ vertė B. Balčienė. – Vilnius: Alma littera, 2014. 152 p.

Visų pirma norisi pasidžiaugti, kad daugėja latvių autorių vertimų į lietuvių kalbą. Mėgstame skanduoti, kad latviai yra mūsų „braliukai“, bet iš tiesų apie juos žinome gana nedaug.

Taigi tai latvių rašytojos Vitos Štelmahere knyga apie kiaulaitę Piglą, kuri nuo pat gimimo laikoma išskirtine (jai net vardas suteikiamas, leidžiama su šeimininke eiti kartu į daržą ir pan.). Piglos bičiulis, protingasis varlius Kraupis, Piglai pareiškia, kad jeigu ši nenorinti būti „sumalta į dešras ir suvalgyta“, privalanti parašyti savo autobiografiją.

Taip ir prasideda Piglos nuotykiai, apimantys rudenį ir žiemą. O į keisčiausius nuotykius Pigla sugeba įsivelti dėl savo nenusakomo smalsumo ir užsispyrimo viską išsiaiškinti ir patirti pačiai.

Knygelė patiks jaunesnio mokyklinio amžiaus vaikams.

P. Moran. Kas būtų, jei… žmonės būtų panašūs į gyvūnus/ vertė D. Čugunova. – Kaunas: Debesų ganyklos, 2014. 128 p.

Tai vaizduotę lavinanti komiksiškų paveikslėlių ir trumpų istorijų knyga vaikams, padedanti atrasti keisčiausių pasaulio gyvūnų grimasas, įpročius ir bruožus žmonių kasdienybėje. Tai fantazijos knyga. Puikiai žinome, kad žmonių gyvenimas skiriasi nuo gyvūnų, tačiau kas būtų, jei… tavo ausys būtų didesnės už galvą? Arba galėtum keisti odos spalvą? Vaikščiotum aukštyn kojomis, pusryčiams valgytum akmenis?..

Knygoje sudėta daug keistų, įdomių, dažnai negirdėtų faktų apie gyvūnus ir jų įpročius. Tai skatina fantazuoti, įsivaizduoti bei… suprasti, kad žmonės nuo gyvūnų stipriai skiriasi. Manau, knyga naudinga ir kaip informacijos šaltinis – kiek daug apie pasaulio gyvūnus nežinome, apsiribodami mums įprastais naminiais ar mūsų klimato juostos gyviais. O pasaulis toks įvairus ir nenuobodus.

Tiesa, turiu įspėti, kad knygoje esama keleto skyrių, kuriuose pateikiami gyvūnų įpročiai vertinami savotiškais „šlykštumo“ balais. Ką gi – pasikartosiu: gyvūnų pasaulis skiriasi nuo žmonių, ir tai neigti beprasmiška.

Brėmeno miesto muzikantai/ eiliavo R. Kasparavičius. – Vilnius: Nieko rimto, 2014. 24 p.

Tai viena žymiausių brolių Grimų užrašytų pasakų apie asilą, šunį, katiną ir gaidį, kurie pergudrauja plėšikus. Kaip skelbia leidėjai, 1994 metais Vokietijoje pasirodžiusią knygą su eiliuotu rašytojo Dž. Kriuso tekstu iliustravo lietuvių vaikų literatūroje puikiai žinomas Kęstutis Kasparavičius. Įdomu tai, kad Lietuvos skaitytojams pasaką šiai knygai sueiliavo K. Kasparavičiaus brolis Ramūnas.

K. Kasparavičiaus iliustracijos vaikams atpažįstamos, žinomos, mėgiamos. Mūsų dar skaityti nemokanti dukra, pamačiusi viršelį, puolė šaukti: „taip ir žinojau, kad čia Kasparavičiaus katinas!“ Išties džiugu, kad turime kūrėją, kurį vaikai atpažįsta iš vieno veikėjo. O su šia knyga turime progą susipažinti su tikrąja, kiek kitokia nei senojoje animacijoje pateikiama, Brėmeno muzikantų istorija.

Eiliuotas tekstas pasakojimui suteikia lengvumo, žaismingumo.

H. Webb. Mano išdykęs šuniukas. Rikio namai/ vertė S. Kaziukonytė. – Vilnius: Alma littera, 2014. 112 p.

H. Webb. Mano išdykęs šuniukas. Nauji Rikio nuotykiai/ vertė S. Kaziukonytė. – Vilnius: Alma littera, 2014. 112 p.

H. Webb knygelės jau pažįstamos lietuvių vaikams. Lietuvių kalba turime jos knygelių seriją apie gyvūnus („Pavogtas Pilkutis“, „Vienišos Oskaro Kalėdos“, „Kačiukas, kurio niekas nenorėjo“ ir kt.).

Šios dvi knygelės – tai nauja pasakojimų serija apie mergaitę Elę ir jos šuniuką Rikį. Tai pradinukams patraukliu šriftu išleistos knygelės. Jas skaityti lengva ir greita. Paprastos minimalistinės iliustracijos. Tekstas nesudėtingas, tačiau istorija pateikiama jautriai, įtraukiančiai, su įdomiai intriga ir, žinoma, gera atomazga. Ypač patiks apie augintinį svajojančioms ar jau jį turinčioms mergaitėms.

L. Peirce. Didysis Neitas. Nuotykiai tęsiasi/ vertė T. Einoris. – Vilnius: Nieko rimto, 2014. 224 p.

Tai antroji Didžiojo Neito nuotykių knyga. Pirmoji pasirodė gruodžio mėnesį ir buvo pristatyta kaip „knyga, įkvėpusi „Nevykėlio dienoraščio“ autorių“. Priminsiu, kad pirmieji komiksai apie Neitą pasirodė dar 1991 metais JAV. Didysis Neitas ilgą laiką gyveno laikraščių puslapiuose, vėliau persikėlė į internetą ir tik 2010 metais buvo išleista pirmoji Neito serijos knyga.

Kaip jau esu ne kartą minėjusi, nesižaviu tokiomis knygomis, kai šalia dienoraštinio ir lengvo stiliaus pasakojimo gausu komiksams būdingų elementų. Kaip ir nesižaviu grafičiais ant miesto sienų, paaugliškais išsišokimais ir jų egocentrizmu. Kaip ir visa kita, knygos yra skonio reikalas. Šiuo metu tokie skaitalai „ant bangos“, bibliotekose vaikų yra graibstomi ir keliantys susižavėjimo šūksnius.

Bet grįžkime prie knygos. Tai pasakojimas apie šeštoką berniuką, kuris iš kitų klasiokų labiausiai galbūt išsiskiria tuo, jog sugeba pakliūti į keistas situacijas, yra karštakošis, bet sugebantis pastovėti už save. Standartų nesilaikymas – išskirtinis Neito bruožas.

Šioje dalyje sužinosite, kaip Neitui seksis vadovauti salės beisbolo komandai ir ruošti bendrą projektą kartu su klasioke, kuri, Neito žodžiais tariant, yra „vienas nemėgstamiausių dalykų apskritai“. Knygos atvartai užpildyti testais, slapto kodo šifravimu ir labirintu.

Ūkininko sodyba/ vertė G. Zokaitytė. – Kaunas: Vaiga, 2014. 20 p.

Mano transporto priemonės/ vertė G. Zokaitytė. – Kaunas: Vaiga, 2014. 20 p.

Kaune įsikūrusi Vaigos leidykla išleido dvi kartonines, mažiausiems skaitytojams skirtas paveikslėlių knygas, vaikams pristatančias transporto priemones ir ūkininko sodybą.

Knygelės storais kartotiniais puslapiais, gausiai iliustruotos fotografijomis, kurias papildo vienas kitas trumputis tekstas, pristatantis knygelės temą. Gal tik pasigedau prie transporto priemonių jų pavadinimų, nes bent jau man ne visos jos pažįstamos. Bet gali tik man? Berniukams ir jų mamoms turbūt viskas bus aišku kaip du kart du.

Knygelių privalumai – daugybė (teigiama, kad viso – 60) puikių spalvotų nuotraukų, žinios apie žemės ūkį, pabaigoje pateikiama viktorina (nagi nagi tėveliai, ar į visus klausimus sugebėsite atsakyti?), paminkštintas viršelis, apvalūs kampai.

D. Mckee. Elmeris/ vertė V. Uzėlaitė. – Vilnius: Nieko rimto, 2014. 32 p.

Labai linksma ir spalvota britų iliustruotojo paveikslėlių knyga spalvų tema.

Elmeris – drambliukas, kuris lyg skiautinukas išmargintas įvairiomis spalvomis, gyvenantis su kaimene „dramblio spalvos“ dramblių. Ne paslaptis, kad būti kitokiam nei visi ne visada linksma ir įdomu, kartais gal tiesiog pabosta… Taigi Elmeris nusprendžia tapti tokiu kaip visi. Kaip? Ir ar jam pavyks? Koks jausmas būti tokiam pat kaip visi? Šie ir kiti atsakymai jūsų laukia itin spalvingoje, žaismingoje ir šypsnį keliančioje knygelėje.

Skaitė ir aprašė Jurga Lūžaitė-Kajėnienė

Atsinaujiname

Vykdome technologijų atnaujinimo darbus. Atsiprašome dėl galimų sutrikimų.

Norite prisidėti prie pokyčių?

Paremkite