Sunku skaityti? Padidink tekstą, spausdamas ant aA raidžių straipsnio pradžioje. Perskaitei lengviau? Nepamiršk -> Paremti
Neįskaitai? Spausk teksto didinimo mygtuką. Paremk. Ačiū!

2014 06 02

bernardinai.lt

bernardinai.lt

Vidutinis skaitymo laikas:

6 min.

Šventė „Šeima – gyvybės lopšys” subūrė apie 2000 dalyvių

Birželio 1-ąją Vilniuje vyko ekumeninė eisena-šventė „Šeima – gyvybės lopšys“. Ją šiemet pirmą kartą drauge organizavo keturios Lietuvos bažnyčios: Katalikų, Stačiatikių, Evangelikų liuteronų ir Evangelikų reformatų.  Nors nuo pat ryto nesiliovė lietaus, į šventę susirinko apie 2000 dalyvių.

Nuo 13.30 val. aikštėje prie LR Seimo rinkosi eisenos dalyviai. Šventei ruošėsi pučiamųjų orkestras. Susirinkusieji rikiavosi į koloną, margavo plakatai, vėliavos ir įvairiaspalviai balionai.

Belaukiant eisenos pradžios, keletas jos dalyvių sutiko pasidalinti savo nuotaikomis ir mintimis, kaip jie jaučiasi dalyvaudami šioje šventėje ir kodėl ji jiems svarbi.

Evgenios Levin nuotrauka

Psichologui Algiui Petroniui – Vilniaus šeimos centro vadovui – ši šventė maloniai priminė eiseną, vykusią 2007 m., tokiu pat pavadinimu.  „Šeima – tai visuomenės pagrindas, ir dauguma žmonių tai suvokia. Aišku, šeimoje kyla įvairių problemų bei rūpesčių, tačiau tai yra normalu, nes gyvenimas taip pat kupinas klausimų ir rūpesčių“, – sakė psichologas. A. Petronis patikino, kad  net ir tokiu oru  ši šventė leidžia pasidžiaugti vieniems kitais,  prisiminti primirštą šeimos svarbą ir vietą, o taip pat  ir drauge paminėti Tėvo dieną.  „Tėvo diena man yra labai svarbi, todėl ta proga norisi būti čia“,- kalbėjo A. Petronis.

Evgenios Levin nuotrauka

Evgenios Levin nuotrauka

Politologas Laurynas Kasčiūnas, su šeima eisenoje dalyvaujantis pirmą kartą, prisipažino, kad oras jį truputį išgąsdino. „Bet, jei jau nusprendėm, vadinasi, turim dalyvauti iki galo. Tokias datas reikia tvirtinti. Taip pat kaip ir „Gyvybės apdovanojimus“. Reikia daugiau tokių švenčių, nes turime rodyti tradicines vertybes, mūsų moralinį audinį, kad mums tai svarbu. Kad yra tam tikros antlaikiškos vertybės, kurios visada lieka svarbios.“ L. Kasčiūno teigimu, šias vertybes turime rodyti pozityviu būdu, o ne ką nors kritikuodami.

Gydytoja akušerė-ginekologė Banga Kulikauskaitė, eisenoje  dalyvaujanti antrą kartą, sakė, jog tokie renginiai svarbūs  todėl, kad nepakanka, jog  šeima, kaip vertybė, būtų tik mūsų širdyse, mintyse, svajonėse, bet už ją reikia ir pakovoti. „Ir šiandien šitas oras iš tiesų rodo, kad žmonės tikrai nusiteikę kovoti. Jie eina su mažais vaikučiais, ir tikrai labai gera pabūti tarp jų, pasidžiaugti ta vaikyste, kuri turi harmoningą aplinką. Nežinau, kiek mūsų mintys gali ką nors keisti pasaulyje, bet, manau, kad šiek tiek šia eisena prie to prisidedame. Tuo labiau, kad tai tikrai didelis valios aktas tokiu oru. Dievas rodo, kokia tai yra skaudi problema, kad dangus net verkia, kai pasaulis puola ir nepripažįsta tos vertybės. Tad žmonės ir pasiryžę dėl to pakentėti.“

Linas Bajoras, eisenoje su dukrele Gretute dalyvaujantis savo iniciatyva: „Dalyvaujame pirmą kartą. Apie eiseną sužinojome per Bernardinų bažnyčią. Radom skelbimą ir atėjom. Lietus neišgąsdino. Tokia šventė juk vyksta ne kiekvieną dieną. Šiaip kuo daugiau tokių švenčių. Šioje šventėje svarbu dalyvauti todėl, kad šeima yra pirmoje vietoje. Kuo daugiau tokių švenčių, kuo daugiau tokių šeimų, tai gal ir gyventi bus lengviau. Gal daugiau šypsosimės, bendrausim,“- dalijosi Linas.

Garbaus amžiaus pranciškonų tretininkė Irena į šventę atvyko su Vilniaus pal. Jurgio Matulaičio parapija. Ji tokioje eisenoje dalyvauja pirmą kartą. „Bet kai išgirstu apie panašius renginius, juose visada dalyvauju savo širdimi. Aš esu pilietiškas žmogus ir  pritariu visoms geroms iniciatyvoms, o pagal galimybę jose dalyvauju. Šita šventė man labai artima. Nes tai labai aktualu“, – kalbėjo p. Irena.

Kauno Karaliaus Mindaugo profesinio mokymo centro studentė, į šventę atvykusi su bendramokslėmis: „Mūsų mokykla yra katalikiška. Todėl jai labai rūpi tokie renginiai ir mes visada važiuojam. Renginy dalyvauju todėl, kad įdomu daugiau sužinoti, tiesiog dalyvauti“.

Daiva ir Sigitas iš Kauno šv. Antano Paduviečio parapijos apie šventę sužinojo per „Marijos radiją“. Panašiame renginyje dalyvaujantys pirmą kartą jie  čia atvyko todėl, kad jiems labai svarbios šeimos vertybės ir „kad jos būtų pagal Dievą.“ „Esame labai laimingi, labai džiaugiamės. Kuo daugiau tokių švenčių“, – dalijosi Daiva ir Sigitas.

Kauno arkivyskupijos kurijos Šeimos centro atstovai, savanoriaujantys lytiškumo ugdymo programoje „Pažink save“ Ieva Ir Ignas šventėje taip pat dalyvauja pirmą kartą. „Kai pradėjom savanoriauti Šeimos centre, tokie renginiai pasidarė aktualesni. Ši eisena –  labai gera atsvara viešajai nuomonei, tai naujai bangai, kad šeima esą visai nesvarbu, kad nesvarbu ją apibrėžti, kad šeima gali būti bet kas, realiai be jokių įsipareigojimų“,- kalbėjo Ignas.  „Eisenoje dalyvaujame todėl, kad žmonės matytų, jog yra daug žmonių, kurie palaiko tikrą šeimą,“- sakė Ieva.  Ieva ir Ignas yra skaisčiai draugaujanti pora ir savo pavyzdžiu rodanti, jog tai įmanoma. „Mes  manom, kad toks gyvenimo būdas yra pamatas laimingai santuokai“,- įsitikinęs Ignas.

Šešiolikmetė Ivona iš Šalčininkų rajono – viena iš 80-ties šventėje talkinančių savanorių. Apie šventę mergina sužinojo per feisbuką ir nusprendė įsijungti į pagalbininkų būrį. „Oras – ne bėda, gera kompanija, gera nuotaika, gera atmosfera. Mano manymu, tai labai reikalinga šventė, nes tai suvienija žmones bendram tikslui. Ir labai gerai, kad  tai suvienijo skirtingas religines konfesijas.“- kalbėjo Ivona.

Kaip ir buvo numatyta, eisena nuo LR Seimo Gedimino prospektu pajudėjo apie 14 val. Joje žengė  įvairių organizacijų atstovų grupės – Šeimų universiteto, Galilėjiečių bendruomenės, Marijos radijo, Krikščioniško gyvenimo bendruomenės, Sutuoktinių susitikimų asociacijos, Ateitininkų, Vilniaus pal. kun. Mykolo Sopočkos hospiso, Veiklių žmonių bendrijos, „Kolumbo riterių“ ir kitos. Eisenoje dalyvavo minėtų konfesijų kunigai, vienuoliai, taip pat pavienės šeimos ir asmenys, keletas politikų (R. Dagys, M. Adomėnas). Per visą Gedimino prospektą nusidriekusioje kolonoje darniai žengė skirtingo amžiaus dalyviai – nuo pačių mažiausių, dar vežimėliuose iki garbaus amžiaus senolių. Žmonės susirinko ne tik iš Vilniaus, bet atvyko  ir iš  Kauno, Trakų, Šiaulių, Kaišiadorių, Panevėžio, Marijampolės, Telšių. Šventėje talkino 80 savanorių.

Eisena nuo Vilniaus Arkikatedros bazilikos pasuko Pilies gatve, kuria pasiekė Rotušės aikštę. Čia įvyko šventinis koncertas. Jame, kaip ir buvo numatyta, dalyvavo vaikų kolektyvai „Caca“, „Saulės vaikų mergaitės“, J. Miliauskaitės vadovaujamas vaikų ansamblis „Linksamasis Do“, keletą dainų atliko žinomi atlikėjai Deivis ir Renata bei kiti.  Koncerto metu sveikinimo kalbas sakė šventę organizavusių bažnyčių atstovai.

Evgenios Levin nuotrauka

Vilniaus arkivyskupas metropolitas Gintaras  Grušas, sveikindamas susirinkusiuosius, sakė: „Ačiū, kad dalinatės džiaugsmu, kuris yra šeima. Svarbu, kad mes išmoktume dalintis tuo džiaugsmu, bet taip pat ir liudyti vieni kitiems, kokį džiaugsmą mes turime. Jei mes tą darysime, tai būsim pasiruošę, kai ištiks kokie nors pavojai, grėsmės, ir apginti tą džiaugsmą – šeimą. Tai yra mūsų tautos ir valstybės pamatas ir brangenybė.“

Lietuvos stačiatikių arkivyskupijos kancleris Vitalijus Mockus kalbėjo: „Linkiu visiems, kad sužydėtų meilė. Kiekvienoje šeimoje ji taip žydėtų, kad vaikai visuomet atsimintų Dievo įsakymą „Gerbk savo tėvą ir motiną“ ir, kad tėvai atsimintų, jog jų maldos stiprina namus. O kada meilė žydi, tada visai kitokia nuotaika šeimoje: tada anyta tampa geriausia drauge, tada iš uošvės išvažiuodami liūdime, kad taip trumpai paviešėjome, – tada meilė žydi.“

Evgenios Levin nuotrauka

Evangelikų liuteronų vyskupas Mindaugas Sabutis priminė, kad Biblijoje sakoma: „Kai vaikai paklaus, pasakyk“. Taip Dievas liepė perduoti žinią apie Jį ateities kartoms. „Taigi ir mes šiandieną esame atėję čia, todėl, kad kažkas mums kažkada pasakė. Mes žinome, kas yra gera ir kas yra bloga, todėl, kad buvo šalia plakančios širdys ir gyvi protai, kurie mums pasakė, perdavė tai. Bet kartu mums svarbu, perduoti tą žinią ateities kartoms, ir tam yra namai ir šeima – pirmoji Bažnyčia. Linkiu mums visiems, kad mes tą pašaukimą išpildytume, ir kai vaikai klaus, ar kai vaikai neklaus, perduotume tai, kas yra svarbiausia ateities kartoms”,- kalbėjo M. Sabutis.

Lietuvos evangelikų reformatų generalinis superindendentas Tomas Šernas vienybę palygino su oru. „Norime, kad būtų geras oras, bet yra blogas. Taip ir mūsų vienybė, norime, kad būtų gerai, bet yra kaip yra. Mūsų tikslas būti jautriems, kad mūsų to oro daugiau niekas negadintų.  Žiūrėkime, kad nesuardytų mūsų vienybės, kuri kaip oras mums kvėpavimui reikalinga, visokie politikai ar kiti žmonės, nes Šv. Raštas sako: nebėra nei vergo, nei laisvojo, nei graiko, nei skito, bet viskas yra Kristuje. Saugokime savo vienybę ir siekime jos stipresnės, taip pat ir vienybės šeimose”, – sakė T. Šernas.

Šventėje su savo bendruomenėmis dalyvavo Kauno arkivyskupas Sigitas Tamkevičius, Telšių vyskupas Jonas Boruta, vyskupas Kęstutis Kėvalas, o taip pat ir Vilniaus Švč. Trejybės graikų apeigų katalikų bendruomenė, kuri birželio pradžioje mini bažnyčios 600-ąjį jubiliejų.

Parengė Jurga Žiugždienė

Patinka tai, ką skaitai?

Pasidalink su kitais naudodamasis patogiais mygtukais straipsnio pradžioje. Ir nepamiršk paremti!

Paremsiu