2014 06 09

bernardinai.lt

bernardinai.lt

Vidutinis skaitymo laikas:

3 min.

Alytaus pilietinis judėjimas tarė: „Mes ateinam”

Birželio 7-osios šeštadienio rytas Alytuje prasidėjo neįprastai. Centrinėje Rotušės aikštėje, priešais miesto savivaldybę pridygo skėčių nuo saulės, ant betoninių plytelių – pledai, rikiavosi termosai su arbata, kava ir bandelėmis. Tokia žaisminga forma šį pavasarį įsikūręs Alytaus pilietinis judėjimas pradėjo prisistatymą visuomenei ir taip pademonstravo vieną iš savo deklaracijos nuostatų – sugrąžinti miestą, ypač jo centrą – žmonėms. Šiuo metu centrinėje miesto aikštėje važinėti dviračiais, riedučiais ar riedlentėmis yra draudžiama. Tokia valdžios pozicija šią miesto dalį daro negyva ir bedvase. „Gyventi draudžiama?“ – retoriškai klausė atsiradę užrašai prie draudžiamų ženklų, o šalia augantis medis virto Idėjų medžiu, ant kurio sukabintų kortelių dalyviai galėjo užrašyti savo mintis. Viena iš jų buvo – „šalin partines kuopeles ir valdininkus iš bendruomenių tarybų“. Merijos prieigose, kaip valdžios simbolis, stūksojo didžiulė tuščia butaforinė kėdė-krėslas…

„Mes ateinam“, – taip Judėjimo nariai į pikniką-sueigą kvietė visus, norinčius pabendrauti, išsakyti savo nuomones ar sumanymus, pabūti drauge. Alytaus pilietinį judėjimą pristatė Liudas Ramanauskas, Leonas Karpalavičius ir kiti steigėjai. Jie pabrėžė, kad Judėjimas atviras visiems, kurie nori prisijungti savo geromis idėjomis miestui ir jo žmonėms. Judėjimo gretose – nepartiniai Alytaus krašto žmonės, susivieniję su šūkiu „Būkime realistais, reikalaukime neįmanomo“.

Kartu su Judėjimu puikią idėją įgyvendino Alytaus Alumni klubas, Pasaulio ekonomikos forumo jaunimo tinklo Global Shapers Lietuvoje nariai. Palaikydami Judėjimo nuostatas, pritarė Robertos Burinskaitės pasiūlyti idėjai ir surengė Bendruomenių iniciatyvų festivalį „10+per 1 dieną“– skatino miestiečius padaryti tiek gerų darbų. Tokia šventė yra visiškai nauja koncepcija Lietuvoje,  kai bendruomenės nutarė nelaukti, kol kas nors suorganizuos šventę, bet patys  pristatė save, savo veiklą ir tikslus . Bendruomeniškumo skatinimo idėja buvo sėkmingai priimta. To įrodymas akivaizdus.  Tądien išsivystė tokios iniciatyvos, kaip anoniminis sūpynių fondas, rytinė mankšta prie Dailidės ežerėlio, Lindyhop`o pamoka, Baltosios rožės sodinimas prie radijo stoties FM-99, kino vakaras po atviru dangumi, vakarinė muzikinė nata Fenixe, stovo dviračiams Alytaus herbo motyvais sukonstravimas, futbolo turnyras, šaudymas iš lanko ir kt. Beje, panašūs bendruomenių festivaliai tądien įvyko ne tik Alytuje, Lietuvoje, bet ir Kanados miestuose – Vankuveryje, Toronte, Monrealyje ir Halifakse.

Alytaus pilietinio judėjimo steigėjai – 12 žinomų inteligentijos atstovų. Tai Redas Diržys, Algirdas Mainelis, Leonas Karpalavičius, Kazimieras Sventickas, Liudas Ramanauskas, Vaidilė Gailienė, Linas Jakštonis, Arvydas Kinderis, Edvardas Minkevičius, Inesa Pilvelytė, Mantas Kazakevičius, Petras Lisauskas. Savo deklaracijoje jie kreipiasi į bendrapiliečius, kuriuos taip pat „ neramina skauduliai dėl neteisingumo, valdančiųjų arogancijos, žmoniškumo stokos, paniekos bedaliams ir kitaminčiams“ ir kviečia:

– kartu būkime savo kiemo, gatvės, rajono, miesto šeimininkais;
– grąžinkime miestą ir ypatingai jo centrą visiems žmonėms;
– nekeikime valdžios, kurią patys išrinkome, bet priverskime ją tarnauti mūsų bendruomenei;
– mūsų balsai tinkami ne vien rinkimams, reikalaukime išrinktuosius girdėti mus visur ir visada;
– kritiškai vertinkime partijas, kurių rinkiminiai pažadai tėra liūdnos lietuviškos pasakos;
– išsivalykime nuo partinio – klaninio mąstymo ir kolektyvinės (ne)atsakomybės;
– netoleruokime jokio valdžios smurto ir kriminalinės moralės;
– matykime problemas ir ieškokime efektyviausių sprendimų kartu, čia ir dabar;
– dalyvaukime ten, kur mūsų vardu priimami sprendimai;
– priešinkimės nejautrumo ir vartotojiškumo ideologijų apraiškoms bendruomenėje;
– auginkime, o ne gaminkime, kultūrą mūsų krašte;
– pakvieskime išvykusius bendrapiliečius dalyvauti miesto valdyme ir gyvenime;
– pasitelkime drąsą, fantaziją ir poeziją vietoj abstrakcijų ir simbolių;
– mums politika – kiekvieno pilietinė pareiga ir judėjimo pilietiniai tikslai, o ne lindimas valdžion.”

Alytiškių pasveikinti atvyko Panevėžio pilietinio judėjimo KARTU, įsikūrusio prieš metus, atstovai –  Povilas Urbšys, Darius Viržonis, Nomeda Simėnienė. Panevėžiečių Judėjimo tikslai giminingi, tarp kurių – vienyti pozityvius, siekiančius permainų visuomenėje žmones, nepaisant jų ideologinių, politinių, religinių ar kultūrinių pažiūrų ir siekti, kad būtų užtikrinta piliečių savivaldos teisė kurti ir tvarkyti savo kasdienį gyvenimą.

 Linkėdami Dzūkijos sostinei tapti geruoju pilietiškumo užkratu aplinkiniuose miesteleliuose, svečiai įteikė plakatą su tokiais Mahatmos Gandhi žodžiais: “Iš pradžių, jie tave ignoruoja.Tada jie iš tavęs juokiasi. Vėliau jie tave muša. O tada, tu juos nugali.”

Pajudėjo ir Alytus. Kas kitas ?..

Nomeda Simėnienė