Sunku skaityti? Padidink tekstą, spausdamas ant aA raidžių straipsnio pradžioje. Perskaitei lengviau? Nepamiršk -> Paremti
Neįskaitai? Spausk teksto didinimo mygtuką. Paremk. Ačiū!

2014 07 23

bernardinai.lt

bernardinai.lt

Vidutinis skaitymo laikas:

2 min.

Mokslo ir meno šventė Salose

Salų dvaras (Rokiškio r.) jau vienuoliktus metus pasitiko atvykstančius lingvistus iš viso pasaulio – liepos 27–rugpjūčio 3 d. vyks tarptautinė Salų kalbotyros vasaros mokykla Academia Grammaticorum Salensis Undecima.

Mažame Lietuvos miestelyje susitinkantys pasaulio lingvistai naujam gyvenimui prikelia ir visada juos mielai pasitinkantį mažą miestelį – Salas, ir visą Rokiškio kraštą – čia rengiama ne tik mokslininkus iš įvairių pasaulio šalių sukviečianti konferencija „Gramatika, leksika ir argumentų struktūra baltų kalbose“, bet ir muzikos festivalis. Jame šiemet klausytojus džiugins dešimtmetį minintis Baltijos gitarų kvartetas, Kauno styginių kvartetas, maestro Virgilijus Noreika ir kiti atlikėjai.

Salų dvare asociacijos „Academia Salensis“ rengiamas Salų muzikos festivalis kiekvienas metais auga ir kviečia į nemokamus koncertus. Šiais metais muzikos festivalį liepos 28 d. 18 val. pradės savo dešimtuosius kūrybinės veiklos metus minintis Baltijos gitarų kvartetas su flamenko šokėja Sandra Muningyte. Koncertai vyks visą savaitę: liepos 29 d. 19 val. Rokiškio krašto muziejuje koncertuos Artūrs Cingujevs (fortepijonas), liepos 30 d. 18 val. Salų dvare grieš Kauno styginių kvartetas, kuriam pritars tenoras Mindaugas Zimkus. Salų muzikos festivalio rengėjai nepamiršo ir mažųjų – liepos 31 d. 18 val. jų lauks Nijolės ir Vitalijaus Mazūrų lėlių teatro spektaklis. Rugpjūčio 1 d. 19 val. Salų dvaro prieigose koncertą surengs 13-uosiuose nepriklausomos muzikos apdovanojimuose nominuotas ansamblis – Chris Ruebens Ensemble. Baigiamasis festivalio koncertas – vokalinės muzikos vakaras – „Mano Lietuva“ vyks Salų Šv. Kryžiaus bažnyčioje. Koncertuos Virgilijus Noreikia, Dainius Puišys, Vytautas Lukošius. Koncertą ves muzikologas Viktoras Gerulaitis. Salų muzikos festivalį remia Lietuvos kultūros taryba, Rokiškio krašto muziejus, Salų bendruomenė.

„Šioje stovykloje tiesiog spinduliuoja rimto mokslinio darbo, geranoriškumo ir kūrybos aura. Imponuoja kultūros išsaugojimo, bendruomeniškumo dvasia. Koncertuodamas stovyklos ir miestelio klausytojams, negali nesižavėti jų kultūriniu troškuliu“, – sako Salose koncertą surengsiančio Kauno styginių kvarteto narys Saulius Bartulis.

Kai ši mokykla buvo surengta pirmą kartą, moderniausi lietuvių kalbotyros darbai vis dar buvo grindžiami struktūralizmo metodu, kuris yra XX a. vidurio naujiena, o visuomenėje kalbininkas suvoktas ir tebesuvokiamas daugiausia tik kaip kalbos puoselėtojas ir gynėjas nuo esamų ir nesamų grėsmių. Dėl istoriškai susiklosčiusių priežasčių – sovietinio uždarumo – apie naujausias lingvistikos kryptis Lietuvoje buvo žinoma mažai. Siekiant užpildyti šią spragą nuo 2004 m. Salų miestelyje rengiamos tarptautinės kalbotyros vasaros mokyklos.

Gramatikos mokykloje paskaitas skaito žinomi šiuolaikinių lingvistikos mokyklų – gramatinės ir leksinės tipologijos, kognityvinės lingvistikos, priklausomybių, generatyvinės gramatikos, arealinės lingvistikos – atstovai iš įvairių šalių (Lenkijos, Vokietijos, Danijos, Anglijos, Šveicarijos Rusijos ir kt).

„Dalyvių skaičius per dešimtmetį išaugo beveik trigubai, o geografija nebeapsiriboja vien Europos šalimis, bet apima ir Izraelį bei JAV“, – mokyklos populiarumu džiaugiasi mokyklos idėjinis vadovas Akselis Holvoetas.

Patinka tai, ką skaitai?

Pasidalink su kitais naudodamasis patogiais mygtukais straipsnio pradžioje. Ir nepamiršk paremti!

Paremsiu