2014 08 11

bernardinai.lt

bernardinai.lt

Vidutinis skaitymo laikas:

3 min.

W.A. Mozarto opera „Don Giovanni“ skambės Vilniaus universiteto kieme

Viešoji įstaiga „Opera Artis“ rugpjūčio 21 dieną kviečia visus klasikinės muzikos ir operos mėgėjus į vienintelį genealiosios Mozarto operos „Don Giovanni“ spektaklį magiškoje Vilniaus universiteto didžiojo kiemo atmosferoje.

Pastatymo režisierei Jūratei Vansk, baigusiai mokslus Vokietijoje, ilgą laiką kūrusiai Bazelio operoje, Šveicarijoje, ir po penkiolikos metų sugrįžusiai į Lietuvą pavyko šiam ambicingam pastatymui suburti puikią jaunų muzikų komandą. Specialiai šiam projektui suburtam orkestrui vadovaus dirigentas Vytautas Lukočius, muzikos gerbėjams gerai pažįstamas iš LRT projekto „Auksinis balsas“. Solistų partijas atliks jauni, bet spėję įsiminti dainininkai: Jonas Sakalauskas (Don Giovanni), Liudas Mikalauskas (Leporello), Liudas Norvaišas (Massetto), Egidijus Dauskurdis (Commendatore), Joana Gedmintaitė (Donna Anna), Vida Miknevičiūtė (Donna Elvyra), Laura Zigmantaitė (Zerlina), Tomas Pavilionis (Don Ottavio). Ne vieno iš jų jau šį rudenį laukia Vokietijos ir Londono operos teatrai.

Legendinį Don Žuano personažą į literatūrą pirmasis atvedė žinomas ispanų baroko dramaturgas Tirso de Molina. Tačiau tik po W.A. Mozarto operos „Don Giovanni“ premjeros Prahoje 1787 metais aistringas meilužis, lovelasas, suvedžiotojas ir moterų apgavikas įgavo įvairesnių ir gilesnių bruožų. Don Žuano meilė ne tik moterims, bet ir gyvenimui, jo aistringas siekis visavertiškai išgyventi kiekvieną žemiškojo gyvenimo akimirką ir tragiškas mirties neišvengiamumo suvokimas Mozarto opuse iškelia jį į naują filosofinę plotmę ir prilygina tokiems personažams kaip daktaras Faustas ar Don Kichotas. Būtent tuo Don Žuanas patraukė Goldonio, Moljero, Puškino kūrybinį dėmesį. Mozartui „Don Giovanyje“ svarbiausia yra asmenybės problema. Jo Don Žuanas – tai beprotiškos narsos, kunkuliuojančios energijos, nenugalimo optimizmo ir meilės gyvenimui įsikūnijimas. Būtent gyvenimo meilėje slypi pagrindinė šio personažo žavesio paslaptis. Tačiau jo egoizmas, panieka garbės ir moralės įstatymams tampa nelaimių šaltiniu visiems, kuriuos savo kelyje sutinka Don Žuanas. Kompozitorius pabrėžia personažo dvilypumą ir prieštaringumą. Tai ne šiaip sau „nubaustas ištvirkėlis“, o stipri asmenybė, gyvenanti pagal savo paties taisykles.

Pats Mozartas savo kūrinį pavadino „linksma drama“ (drama giocoso), o toks apibūdinimas dažnai sutinkamas operos buffa žanre. Todėl „Operos Artis“ kūrybinė grupė „Don Giovanni“ pastatymui pasirinko ne uždarą teatro sceną, o įspūdingą Vilniaus universiteto Didžiojo kiemo erdvę, siekdami suteikti galimybę grožėtis nuostabia Mozarto muzikos magija kuo platesnei auditorijai. Mozarto muzika skamba paprastai! Ir tai anaiptol nereiškia, kad ji nesudėtinga ir lengvai atliekama. Priešingai – tai tas sudėtingasis, labai sunkiai pasiekiamas, bet visuomet skambant Mozartui geidžiamas paprastumas. Paprastumas kaip aukščiausias meninis idealas, kaip visiškas amato įvaldymas – meistriškumas kaip emocionaliausia tiesos išraiška!

„Don Žuanas“ – žaisminga drama – nepranoktas Mozarto šedevras. Net jeigu jis daugiau nieko nebūtų sukūręs, vien dėl šios operos būtų pelnęs nemirtingą šlovę. Anot žymaus vokiečių rašytojo, kompozitoriaus ir dailininko, „Spragtuko“ autoriaus E.T.A. Hoffmano, Mozarto „Don Giovanni“ yra „operų opera“. Pati muzika nepaprastai taikliai atskleidžia personažų charakterius, ar tai būtų aristokratė Dona Elvyra, ar valstiečių porelė Zerlina su Masetto. Pagrindinio herojaus Don Žuano partija verčia suklusti – ir sukoncentruoja visų veikėjų linijas į save – į bedugnę ar begalybę. O štai ką kompozitoriaus albume 1787 metais įrašė jo bičiulis E.G. Jacquin: „Genijus be širdies – reiškinys neįmanomas. Nei tobulas protas, nei vaizduotė, net juos sudėjus drauge, nepajėgūs sukurti genijaus. Meilė! Meilė! – tai yra genialumo dvasia.“ Mozarto biografai šioje operoje įžvelgia ir tėvo bei sūnaus santykių analogiją. Jų nuomone, kompozitorius čia vaizduoja savo kaip sūnaus dramą.

Istorijų ir legendų susijusių su „Don Giovanni“ yra turbūt ne mažiau nei apie garsųjį Mozarto „Requem“, bet mes turėtume būti laimingi galėdami vėl  klausytis tobulos muzikos ir ieškoti atsakymų į jau seniausiai keliamus, bet dar neatsakytus klausimus.

Taigi – opera visiems, po besibaigiančios vasaros Vilniaus dangumi ir istoriniais universiteto skliautais! Nepraleiskite progos pakiliai ir prasmingai palydėti vasaros – W.A. Mozarto „Don Giovanni“ rugpjūčio 21 d. 19 val.

Bilietus platina www.tiketa.lt

„Opera Artis“ informacija

www.artisopera.lt

Kviečiame remti Bernardinai.lt

Jei mus skaitote, žiūrite ar klausotės, galite prisidėti ir prie mūsų gyvavimo, taip tapdami misijos įgyvendinimo partneriais.

Taip, paremsiu