2014 08 12

bernardinai.lt

bernardinai.lt

Vidutinis skaitymo laikas:

2 min.

Mirė teatro režisierius Henrikas Vancevičius

Režisierius Henrikas Vancevičius

Rugpjūčio 12 d. po sunkios ligos mirė vienas garsiausių Lietuvos teatro režisierių Henrikas Vancevičius. Šių metų sausį režisierius sulaukė 90 metų.

Henrikas Vancevičius gimė 1924 m. sausio 2 d. Kaune. Kartu su grupe aktorių baigęs režisūros mokslus Maskvos A. Lunačiarskio teatro meno institute (GITIS), jis 1959-1966 metais buvo Kauno dramos teatro, 1966-1989-aisiais – Lietuvos akademinio (dabar – nacionalinio) dramos teatro vyriausiasis režisierius, sukūrė spektaklių kituose Lietuvos teatruose, dėstė Lietuvos konservatorijoje (dabar – Muzikos ir teatro akademija).

Vancevičius daug dėmesio skyrė nacionalinės lietuvių dramaturgijos interpretacijoms. 1957 m. Kaune pastatęs spektaklį „Herkus Mantas”, režisierius prabilo apie Lietuvą, lietuvybę, tautos likimą; jo dėka teatro scenoje įsitvirtino dramaturgai Juozas Grušas ir Kazys Saja, debiutavo Justinas Marcinkevičius, jis statė Balio Sruogos, Jono Avyžiaus, Vytauto Bubnio kūrinių inscenizacijas. Istorijoje išliko ir jo pastatyti klasikiniai bei šiuolaikiniai spektakliai – Antono Čechovo „Trys seserys“, Federico García Lorca´os „Bernardos Albos namai“, Williamo Shakespeare´o „Antonijus ir Kleopatra“, Johno Steinbecko „Pelės ir žmonės“.

Lietuvos nacionaliniame dramos teatre, be daugelio kitų spektaklių, Henrikas  Vancevičius pastatė Jeano Paulio Sartre´o „Altonos atsiskyrėlius”, garsiąją Justino Marcinkevičiaus trilogiją „Mindaugas“, „Katedra“, „Mažvydas“ (dar 1978-aisiais  kartu su Mažvydu teatro žiūrovai skandavo „Lie-tu-va“!), Fiodoro Dostojevskio „Stepančikovo dvarą“, Henriko Ibseno „Juną Gabrielį Borkmaną“, „Laukinę antį“, Vinco Krėvės „Skirgailą“, kuriuose spindėjo Vaivos Mainelytės, Marijos Rasteikaitės, Regimanto Adomaičio, Audrio Chadaravičiaus, Henriko Kurausko, Laimono Noreikos, Arno Roseno, Vytauto Tomkaus ir kitų aktorių talentas.

Henrikas Vancevičius buvo „žodžio“ teatro šalininkas, ieškojo dramos teksto prasmės, siekė, kad sakinys turėtų ir potekstę, ir prasmę, ir intonaciją. Repetuodamas su aktoriais, režisierius skatino suvokti, kokie jų tikslai, ko jie apskritai įžengia į sceną, ko siekia. Dar XX a. 7-ajame dešimtmetyje jis pradėjo ieškoti naujų išraiškos priemonių ir formų, tačiau jas derino su psichologinio, realistinio teatro principais.

Šviesaus atminimo poetas Justinas Marcinkevičius apie režisierių yra sakęs: „Henrikas Vancevičius myli literatūrą ir aktorių. Ką padarysi, nors šiandien tai ir nelabai madinga teatro koncepcija, tačiau ji amžina. Užtat geriausiuose jo spektakliuose režisieriaus lyg ir nematyti“.

Užuojautą dėl režisieriaus mirties išreiškė ir aukščiausi šalies pareigūnai. Režisierius ne kartą vadintas vienu talentingiausių šalies kūrėjų. Prezidentė Dalia Grybauskaitė apie H. Vancevičių sakė: „kūrybingai statė pasaulio klasikų pjeses, sudėtingomis sovietmečio sąlygomis nepabūgo režisuoti lietuviškos dramaturgijos“. 

Premjeras A. Butkevičius yra kalbėjęs: „Juk jūsų, svarbiausio Lietuvos teatro ilgamečio vadovo, dėka lietuvis išsaugojo širdyje laisvės, demokratijos ir savo valstybės troškimą. Jūs kantriai su kitais didžiaisiais šalies kūrėjais lipdėte mūsų dvasios rūmus. Juk nuo jūsų pastatyto Justino Marcinkevičiaus „Mindaugo“ iki Atgimimo dar buvo likę 20 metų, nuo „Mažvydo“ – dešimtmetis. Bet jūsų kūrybos sodo vaisiai pagaliau prinoko“.

Henrikas Vancevičius bus pašarvotas Lietuvos nacionalinio dramos teatro Didžiojoje scenoje. Atsisveikinimas su velioniu – rugpjūčio 13 d. nuo 15 iki 20 val. ir rugpjūčio 14 d. nuo 10 iki 12 val. Karstas išnešamas rugpjūčio 14 d. 12 val. Laidotuvės vyks Antakalnio kapinėse, Menininkų kalnelyje.

Pagal Bernardinai.lt, LNDT ir LRT.lt informaciją

Svarbu!

Įsivaizduokite, vieną dieną Jus pasiekia tokia žinia –
dėl finansinių sunkumų „Bernardinai.lt“ stabdo savo veiklą.

Darome viską, kad taip neatsitiktų, bet mums reikia Jūsų pagalbos.
Paremkite dabar, kad galėtumėte skaityti „Bernardinai.lt“ ir rytoj.