2014 09 09

bernardinai.lt

bernardinai.lt

Vidutinis skaitymo laikas:

2 min

Netekome vaikų poetės Almos Karosaitės

Poetė Alma Karosaitė. Nuotraukos šaltinis – skaitymometai.lt

Lietuvos rašytojų sąjunga praneša, kad rugsėjo 8 d. netekome Almos Karosaitės (1945 01 19–2014 09 08). Išėjo puiki vaikų poetė, šviesus, gražus ir teisingas žmogus.

Alma Karosaitė gimė 1945 metų sausio 19 dieną Biržų rajone, Gavėnų kaime. Aukso medaliu baigusi vidurinę mokyklą, įstojo į Vilniaus universiteto Istorijos ir filologijos fakultetą, jame studijavo lituanistiką. Dirbo bibliografe Knygų rūmuose, stiliste ir korespondente spaudoje, redaktore „Vagos“ leidykloje. Nuo 1995 metų darbavosi Muitinės mokymo centre.

Pirmuosius eilėraščius spaudoje poetė ėmė skelbti vos baigusi studijas, 1969 metais, o po dešimties metų išleido pirmąjį poezijos rinkinį „Eini su manimi“. Vėliau išėjo eilėraščių rinkinys vaikams „Gatvė be skėčio“ (1982), antroji knyga suaugusiems „Žemė balų akimis“ (1983). To meto jos poezijai būdinga lyrizmas, dvasingumas, tačiau tradicinės lyrikos fone eilėraščiams savitumo teikė reljefiškos detalės, sodrus biržietiškas žodynas. 1984 metais Alma Karosaitė buvo priimta į Lietuvos rašytojų sąjungą.

Ilgainiui poetė atsidėjo vien vaikų poezijai. Nuo 1986 metų viena po kitos pasirodė  daugiau kaip 20 eilėraščių knygelių vaikams: „Kas mažas neišdykęs“, „Kaip lapė vilkui vištieną virė“, „Zuikiui Puikiui šešeri“, „Nosytės tiesumu“, „Mikė, Milda ir Matilda“, „Asilėlis“, „Kas negavo dovanos?“, „Gero elgesio pradinė“ ir daugelis kitų. Nemažai jos eilėraščių tapo vaikiškomis dainomis. Gyvi, pamokantys, šmaikštūs, su meile parašyti jos eilėraščiai vaikams išsiskyrė giedra, sąmojinga, linksma intonacija, dažnai buvo paremti komiška gaida, jiems būdingas neįmantrus siužetas ir netikėta pabaiga. 

Apdovanota pavydėtinu humoro jausmu ir virtuozišku improvizatoriaus talentu, Alma Karosaitė ne veltui buvo pelniusi linksmiausios vaikų poetės titulą, nepaisant to, kad gyvenimas neretai siuntė jai pernelyg sunkius išbandymus, kurie ilgainiui tapo nebepakeliami. Netikėta Almos Karosaitės mirtis – skaudi netektis ne tik ją gerbusiems ir mylėjusiems kolegoms, bet ir visai lietuvių vaikų literatūrai. Lieka žinojimas, kad jos eilėraščiai bus reikalingi ne vienai mažųjų skaitytojų kartai.

Lietuvos rašytojų sąjunga

Atsisveikinimas su Alma Karosaite Vilniaus laidojimo rūmuose Olandų gatvėje ketvirtadienį, rugsėjo 11 dieną nuo 9.00 iki 15.00 val. Urna su poetės palaikais išnešama 15 valandą, laidotuvės Kairėnų kapinėse.