2014 09 11

bernardinai.lt

bernardinai.lt

Vidutinis skaitymo laikas:

6 min

Paramos vėjas: Susipažinkime – Bernardinai.lt e-knygynas

Šiandien norime dar kartą priminti, o kam nors – galbūt pirmą kartą papasakoti apie Bernardinai.lt elektroninį knygyną: čia geriausiomis sąlygomis galite įsigyti mūsų leidžiamų knygų, žurnalą, sužinoti apie susitikimus, atrasti knygų, padedančių BŪTI.

Bet apie viską nuo pradžių.

Taip viskas prasidėjo…

2005-aisiais pasirodė pirmoji „Bernardinai.lt“ knyga „Aštuntoji diena“, kurią sudarė prieš tai pas mus publikuotos esė – čia skleidėsi įvairios temos, skirtingi stiliai ir stebėjimasis Viešpaties mums dovanotu pasauliu. Būtent ši knyga ir tapo „Bernardinai.lt“ bibliotekos atsiradimo istorijos pradžia. Tada ir dabar tebemanome, kad skubančiame pasaulyje ypatingą svarbą įgyja dalijimasis ir asmeninis santykis, bendrystės puoselėjimas. Ir visa tai puikiai skleidžiasi per knygą.

Kaip mūsų leidybinių darbų tąsa 2008 metais pasirodė pirmasis ketvirtinio žurnalio „Kelionė su Bernardinai.lt“ numeris. Iš pradžių siekėme iš „Bernardinai.lt“ skelbtų tekstų, turinčių ilgalaikę vertę, sudėlioti harmoningą visumą, kuri leistų tiems patiems tekstams naujai išsiskleisti. Tokį pavadinimą žurnalui sugalvojome neatsitiktinai – norėjome akcentuoti, kad būti krikščionimi – tai keliauti Dievo Karalystės link. Ir keliauti galime kartu.

Jau netrukus žurnalas pradėjo gyventi atskirą gyvenimą nuo interneto dienraščio: netrukus pradėjome ieškoti tekstų specialiai žurnalui ir šiandien paprastai tekstai pirmiau pakliūna į žurnalą, o tik paskui į interneto dienraštį. Šiuo metu kaip tik pasirodo trečiasis 2014 m. numeris, o iš viso – jau 27-asis. Kiekvienas numeris turi savo temą (naujausio – ką reiškia prakalbinti praeitį?), tačiau jame visada skleidžiasi kultūros, šeimos, Bažnyčios istorijos, solidarumo, švietimo, tikėjimo kelionės temos. Šių metų naujiena – atskiras skyrius vaikams, o žurnalą užbaigia paprasti, bet įtaigūs maranata žodžiai. Numerio puošmena kiekvienąkart tampa „Asmenybės“ rubrika, kurioje pristatome Lietuvos šviesuomenę. Mūsų žurnalo temos nesensta, nesivaikome sensacijų ir vienadienių pokalbių, tad senesnius „Kelionės“ numerius galite skaityti nesivaikydami laikinų naujienų. Kaip juokaujame redakcijoje, mūsų žurnalas – ir protingas, ir gražus. Itin reta šiems laikams, ar ne?

Nuo 2012 metų per metus išleidžiame bent keletą naujų knygų. O šis ruduo bus ypač derlingas naujų knygų – tikrai galite pradėti dairytis prasmingos dovanos savo artimiesiems žiemos šventėms.

Leidybos srityje daugiausia darbuojasi vyr. redaktorius A. Navickas, kultūros redaktorius Gediminas Kajėnas, maketuotojai Povilas Zaleskis, Jūratė Kemeklytė-Bagdonienė, Jūratė Juozėnienė, projektų vadovės Jurgita Lūžaitė-Kajėnienė ir Aušra Makauskienė.

Kodėl mes leidžiame knygas?

Kaip kažkada rašė vyr. redaktorius A. Navickas, „knygos esmė nėra tai, iš ko ji pagaminta, bet tai rūpestis ir meilė, kurie yra kiekvienos tikros knygos ištakos. Visi, kam yra tekę leisti knygą, žino, kiek tam reikia laiko, kantrybės. Knygai reikia bendrystės, tarpusavio įsiklausymo.“

Taigi, mūsų knygos gimsta iš bendrystės, draugystės, iš bendros kelionės. Paprastai „Bernardinai.lt“ knygos atsiranda iš suvokimo, kad vienoje ar kitoje srityje labai trūksta būtent tokio pobūdžio knygos. Patys be galo mėgstame skaityti ir manome, jog knyga tarsi sustabdo skubėjimą ir siūlo pasinerti į tai, ką per skubėjimą esame linkę ignoruoti ar atidėti tolimam „kada nors“. Nesame leidykla įprasta prasme – neplanuojame leidinių pagal komercinę sėkmęs ar tiražus, tiesiog leidžiame knygas, kuriomis, tikime, jog reikia pasidalinti.

Kokias knygas mes leidžiame?

Tiesą sakant, žanriniu požiūriu mūsų knygas apibrėžti būtų sudėtinga. Jei bandytume apibendrinti, tai leidžiame knygas, padedančias būti, gyventi, džiaugtis, padedančias pastebėti kitą nepamirštant savęs, įsiklausant. Bernardinai.lt leidžiamos knygos tiks visiems, mėgstantiems skaityti, vertinantiems prasmingus, nevienadienius pokalbius ir patirtis.

Bernardinai.lt knygyne rasite knygų, kurias patys mielai skaitome ir galime rekomenduoti kitam. Didžiuliame knygų sraute galimybė rekomenduoti tai, kas autentiška ir vertinga, jau labai daug. Nesame į pelną orientuota leidykla – Bernardinai.lt pagrindinė veikla yra interneto dienraštis (integruotas su televizija), tada žurnalo leidyba, o tik galiausiai knygų leidyba. Kol kas patys dar mokomės, jaukinamės šią sritį, bet veiklos čia labai daug.

Bernardinai.lt elektroniniame knygyne rasite skirtingų mūsų autorių knygų: labai džiaugiamės, jog vienas skaidriausių lietuvių literatūros perlų G. Morkūnas būtent mūsų dienraštyje užgimė kaip rašytojas. Esame išleidę dvi jo knygas: „Švęsti kosmose ir tvarte“ (2010 ir 2013 m.) bei „Puodukas kefyro ant palangės“ (2012 m.).

Nerimstančių skaitytojų paraginti šiemet išleidome jau antrąjį pokalbių knygos su gydytoju A. Alekseičiku leidimą „Gyvename kartą, bet kiekvieną dieną“. Mums nesvetima istorinė tema (knygos „Laisvė ir tikėjimas“, „Ačiū tiems, kurie išgirdo“), gyventi ir gyvenimą vertinti padedančios knygos „Su smurtu susidūrus“, „7 kvadratiniai metrai“, „Akimirkos paslaptis“. Nuo 2012 m. kasmet išleidžiame bent po vieną knygą vaikams, tad šiuo metu mūsų kraitelyje jų jau trys: „Apie Kotryną, jos angelą, musę Zosę ir kt“ (tiražas pasibaigęs), „Vaizdai iš gyvenimo bobulytės“ (pateko į geriausios metų knygos vaikams penketuką; tiražas pasibaigęs), ir naujausia mūsų knyga jauniesiems skaitytojams – „Cupės Zupės gyvenimas bei nepaprasti nuotykiai“. Su šia knyga šiuo metu keliaujame po Lietuvos regionus ir kviečiame vaikus kartu ne tik skaityti, bet ir piešti pasaką.

Jau dabar esame išleidę daugiau knygų, nei įsivaizdavome, pavyzdžiui, prieš porą metų. Tačiau šis ruduo bus ypač derlingas: iki Kalėdų ketiname išleisti bent 6 naujas knygas: tai kartu su „Aš esu“ bendruomene parengta knyga „Sveikas, gyvenime“. Ji tęsia knygoje „Sutemos tirščiausios prieš aušrą“ išskleistą sveikimo kelionės, sergant priklausomybės ligomis, temą. Naujoje knygoje didesnis dėmesys skiriamas priklausomų žmonių artimiesiems. Dar viena naujovė – mūsų autoriaus Henriko Gudavičiaus „Laiškai iš kaimo“, iliustruoti brolių Černiauskų nuotraukomis. Tai dovana tiems, kurie ilgisi paprastumo, kuriems gamta yra sesė, o ne tai, ką tenka kęsti pertraukose tarp lindėjimo virtualiame pasaulyje. Trečioji naujovė – Vaidoto Kvašio ir kunigo Kęstučio Dvarecko bendras darbas „Kryžiaus kelias“. Dailininko piešiniai ir kunigo meditacijos puikiai papildo vienas kitą ir primena, kad kiekvienas kasdien einame savąjį kryžiaus kelelį.

Rudeniui einant visai į pabaigą, skaitytojus pasieks knygą „Tik ėjimas keliu“. Ją sumanėme kaip rinktinės „Pasaulis yra gražus“ „sesę“: čia atrasite pokalbių su keliasdešimt Lietuvos dvasininkų. Neabejojame, kad ši knyga griaus stereotipą, jog būti kunigu – tai užsidėti dvasingumo uniformą, atsisakyti unikalumo. Didelė dalis šį šią knygą įėjusių pokalbių buvo skelbti žurnale „Kelionė su Bernardinai.lt“, dalis parengti išskirtinai šiai knygai. Visi kartu jie tarsi dieviškas sodas, kur grožio ir prasmės tikrai užteks kiekvienam skaitytojui.

Taip pat planuojame, kad lapkritį turėtų pasirodyti jau trečioji vyr. redaktoriaus A. Navicko knyga. Galime išduoti tik tiek, kad ji gerokai skirsis tiek nuo „Laiškų plaukiantiems prieš srovę“, tiek nuo „Kelio bendrijos“. Na, ir dar viena knyga – tai dovana mums visiems Mažesniųjų brolių ordino (pranciškonų) brolijos atkūrimo Lietuvoje dvidešimtmečiui. Lapkritį pasirodys nuostabaus rašytojo kataliko Gilberto Chestertono knygos „Šventasis Pranciškus“ vertimas. Žaižaruojančios teologijos ir paprastumo džiaugsmo dovana kiekvienam.

Bendrystės sodas

Šiandien yra didelė problema, kaip nutiesti knygoms kelius pas skaitytojus. Teturime elektroninį knygyną, džiaugiamės, jog mūsų knygas aktyviau pareklamuoja kunigai, jas mielai ima krikščioniški knygynai, tačiau tikrai ne visi, kuriems mūsų knygos būtų svarbus atradimas, apie jas sužino. Pastaruoju metu aktyviau bendradarbiaujame su „Pegaso“ knygynais, tačiau, kaip ir dauguma nedidelių leidyklų, susiduriame su knygų platinimo problema.

Mes stengiamės, kiek įmanydami, mažinti leidybos sąnaudas ir kartu mūsų knygų kainas. Tiesa, paprastai tai reiškia, jog redaktoriaus, korektoriaus, sudarytojo ar maketuotojo darbas – visuomeninė veikla, neapmokamas indėlis į tai, kad pasaulis būtų gražesnis. Knygos kaštai ir jos kokybė nebūtinai susiję dalykai. Bandome išlaikyti kokybės kartelę labai aukštai, tačiau tai kainuoja labai daug jėgų ir energijos. Neretai vadovaujamės principu – imamės leisti knygą tik tuomet, kai matome, jog ji vertinga, o niekas kitas jos nedrįsta ar nenori leisti.

Dar vienas bendrystės su skaitytojais kelias, kuriuo žengiame – susitikimai visoje Lietuvoje. Labai džiaugiamės draugyste su Lietuvos bibliotekomis, kultūros centrais, kurie išdrįsta mus pasikviesti. 2013 metais Bernardinai.lt komandos nariai dalyvavo susitikimuose Vilniuje, Kaune, Kretingoje, Panevėžyje, Utenoje, Marijampolėje, Bagotoje, Molėtuose, Elektrėnuose, Rokiškyje, Kaišiadoryse, Telšiuose, Kėdainiuose, Širvintose, Šilutėje, Juodkrantėje. Kasmet dsalyvaujame Vilniaus knygų mugėje: čia įsikuriame mūsų skaitytojams jau žinomoje vietoje – lauksime jūsų ir 2015 m. mugėje, kuri vyks vasario 19–22 dienomis.

Šių metų rudenį vėl esame pasirengę keliauti: rugsėjo–lapkričio mėnesiais skraidysime su Cupe ir Zupe bei jų autoriais, spalį pakviesime į susitikimą su gydytoju psichiatru-psichoterapeutu A. Alekseičiku, tęsis Bernardinai.lt dešimtmečio renginiai. Jei manote, kad galime būti jums įdomūs – drąsiai kvieskite – tarsimės, atvyksime. Susitikimai padeda skleistis bičiulystei, tiesia tiltus, pripildo širdis.

Kodėl Bernardinai.lt knygos – TAU?

Mūsų leidžiamos knygos TAU – jei mėgsti ne vienadienius skaitinius, o knygas, įkvepiančias ir padedančias gyventi. Siekiame, kad knygos būtų prieinamos visiems ir jas perskaitytų kiekvienas, ir jos taptų bent kokiu dvasiniu gūsiu, kuris verčia reaguoti.

Mūsų įsivaizduojamas skaitytojas? Tai žmogus, kuris moka skaityti ir kuris nori geriau pažinti save ir pasaulį, kuriame gyvename, kuriam ne vis vien, kuris tiki žmogumi.

Kaip įsigyti?

Bernardinai.lt išleistų knygų galima įsigyti „Bernardinai.lt“ redakcijoje (Maironio g. 10), „Pegaso“ tinklo knygynuose, „Katalikų pasaulio leidinių“ (Pranciškonų g. 3 ir Šventaragio g. 4) knygynuose Vilniuje. Žurnalą „Kelionė su Bernardinai.lt“ taip pat rasite redakcijoje ir spaudos kioskuose. Kai kurių leidinių galite rasti skirtingose Lietuvos bažnyčiose ar prie jų veikiančiuose katechetikos centruose.

Visus minėtus leidinius galima įsigyti ir elektroniniame knygyne.

Tai vieta, kur geriausiai galite susipažinti su mūsų knygomis bei įsigyti jų už prieinamiausią kainą. Čia – išsamūs knygų pristatymai, nuorodos į anotacijas spaudoje, videopristatymai, pokalbiai su autoriais, virtualūs pasklaidymai, reportažai iš susitikimų su skaitytojais, anonsai.

Kviečiame užsukti į elektroninį Bernardinai.lt knygyną jau dabar!

Parengė J. Lūžaitė-Kajėnienė ir A. Navickas

Mūsų misija

Kurti krikščionišką pasaulėžiūrą atskleidžiantį, aktualų, viltingą ir išliekantį turinį.

Prisidėkite skirdami paramą.