2014 09 29

bernardinai.lt

bernardinai.lt

Vidutinis skaitymo laikas:

3 min

Keistuolių teatras pasitinka 27-ąjį sezoną: „nepriklausomas, bet vis dar gyvas“

Evgenios Levin nuotrauka

„Keisti veidai“ – tokiu šūkiu savo naująjį sezoną muzikaliai ir žaismingai pradeda vienas seniausių nepriklausomų teatrų Lietuvoje. Jau ketvirtąją kūrėjų kartą auginantis Keistuolių teatras nusiteikęs keistis ir naująjį sezoną pasitinka su premjerų gausa. Anot teatro meno vadovo ir režisieriaus Aido Giniočio, didžiausias pasiekimas yra tai, jog teatras vis dar gyvuoja, net ir būdamas nepriklausomas: „Per daugiau nei 25-erius metus dar nesubirėjom. Nuostabu, kad turime savo auditoriją ir tai yra ne tas žiūrovas, kuris eina į didelius ir gražius teatrus dėl gero tono, ir ne tas žiūrovas, kuris eina į „Domino“ atsipalaiduoti. Svarbiausia – kartu mėgautis tuo, ką darai.“

Į trečiąją dešimtį nuotaikingai žengdamas teatras supažindina su ketvirtosios kartos kūrėjų atstovais, Lietuvos muzikos ir teatro akademijos (LMTA) absolventais: Egle Kižaite, Mantu Zemlecku, Gelmine Glemžaite, Severina Špakovska, Birute-Belada Tauteryte, Gabija Urniežiūte, Danu Kamarausku, Jurgiu Marčėnu, Gabrieliumi Zapalskiu. Šis sezonas, anot Aido Giniočio, bus išskirtinis: „Bandysime daryti tai, ko nedarėme anksčiau, atsijoti geras tradicijas nuo blogų, pasilikdami tik gerąsias ir kurdami naujas. Tačiau viskas priklauso nuo žiūrovų, jie labai svarbūs.“

Pirmoji sezono premjera – Keistuolių teatro scenoje debiutuojanti jauna režisierė Eglė Kižaitė su spektakliu „Atleisk jiems – jie nežino, ką daro“ pagal italų klasiko Giovanni Boccaccio „Dekameroną“. Spektaklis pažymėtas specialiu ženklu – N-14. Anot režisierės, taip pasielgti ji nusprendusi dėl moralinių sumetimų: „Nieko blogo spektaklyje nėra, tačiau tai – „Dekameronas“, ir pati medžiaga diktuoja amžiaus cenzą. „Šis spektaklis II tarptautiniame teatrų festivalyje „Vasara 2014“ jau spėjo pelnyti žiūrovų simpatijų prizą. Kaip sako pati Eglė Kižaitė, „viskas prasidėjo dar akademijoje nuo vienos novelės: rutuliojome tris istorijas iš „Dekamerono“, dalyvavome įvairiuose Lietuvos ir užsienio festivaliuose ir štai – spektaklis atkeliauja į Keistuolių teatro sceną, kuo labai džiaugiamės“. Spektaklis ieškos sąsajų ir kalbės apie dvi iš pirmo žvilgsnio sunkiai sugretinamas temas: kūniškąją ir dieviškąją. Premjeros pristatymas vyks spalio 2–3 dienomis 19 val.

27-ajame sezone Keistuolių teatras tęsia edukacinę veiklą pristatydamas projektą – atvira pamoka „Profesionalai vaikams“. Į ją kiekvieną mėnesio paskutinį sekmadienį pakvies aktorė Ilona Balsyė kartu su muzikos virtuozais. Tai pamoka, kurioje niekas nesėdės mokykliniuose suoluose ir nesimokys iš vadovėlių. Čia pagrindinė mokytoja bus muzika bei šios srities profesionalai ir atlikėjai. Ištisus metus vyksiantis atvirų pamokų ciklas prasidės spalio 26 d. 15 val. Idėjos iniciatorė Ilona Balsytė pasakoja, esą būtina mokyti vaikus klasikinės muzikos: „Kai mokiausi mokykloje, mums atveždavo iš Filharmonijos koncertų kaip privalomą dalyką ir visus suvarydavo į salę jų klausyti. Man jie patikdavo, tačiau būdavo sunku susikaupti, nes didžioji dalis salės triukšmaudavo, o aš vis mąstydavau, kaip gaila, kad jie nesupranta tokio grožio… Taip gimė idėja: reikia pradėti nuo mažų vaikų ir jiems papasakoti apie klasikinę muziką. Juk teatras ir muzika yra neatsiejami vienas nuo kito. Tai bus edukacinės popietės šeimai, kada vaikai su šia muzika susipažins realiai, galės liesti tikrus instrumentus. O kartu su mumis bus profesionalų, nes tie žmonės, kurie labai myli savo instrumentą ir yra daug pasiekę, geriausiai gali perteikti visą instrumento žavesį ir įkvėpti vaikus. Muzikantų ir instrumentų bus labai daug: gitaros, tūbos ir trombonai, fleitos, perkusijos, fortepijonas, akordeonas ir t. t.“, – pasakoja Ilona Balsytė.

Šis teatro ir muzikos persmelktas projektas buvo akstinas atsirasti naujai sukurtai teatro kūrybinei erdvei – eksperimentinei salei. „Su šia erdve aš sieju naujus eksperimentinius darbus, naujas repeticijas ir Keistuolių teatre dar nebandytus ieškojimus“, – užsimena Aidas Giniotis.

Vaikams šį sezoną Keistuolių teatras pasiūlys muzikinį teatralizuotą spektaklį – „Kurmis ir ramunė“ pagal Zdenėk Miler ir Hanos Doskočilovos knygą „Kaip kurmiukas pagydė pelytę“. Ši Vytauto Rašimo režisuota premjera, prisotinta kompozitoriaus Deivido Gnedino muzikos ir Agnės Sunklodaitės dainų tekstų, įrodys, kad tikrą draugą iš tikrųjų nelaimėje gali pažinti. Anot Vytauto Rašimo, „koncertas bus labai spalvingas, linksmas, žaismingas ir teatralizuotas“. Šio spektaklio premjera vyks gruodžio 6 d. 12 val.

Deja, šis sezonas paskutinis legendiniam muzikiniam spektakliui suaugusiesiems – „Paskutiniai Brėmeno muzikantai“. Pastarasis Keistuolių scenoje vaidinamas nuo 2002 metų, todėl, anot Aido Giniočio, išeina užtarnautam poilsiui: „Vis dėlto labai tikimės, kad pavyks nufilmuoti filmą „Paskutiniai Brėmeno muzikantai. Pabaiga“. Tai bus visai kitoks, pilnametražis filmas su visaverčiu siužetu ir naujomis, bet jau girdėtomis dainomis.“ Taip pat paskutinį kartą lapkričio 6 d. 19 val. bus rodoma Andriaus Kaniavos režisuota didelė tragedija mažojoje erdvėje – „5 veiksmas“. Beje, Keistuolių teatras ruošiasi klasikos apsilankymui – Antono Čechovo kūriniui „Trys seserys“ ir Kęstučio Antanėlio ir Sigito Gedos roko operai – „Meilė ir mirtis Veronoje“.Taip pat spektaklį Keistuolių teatro scenoje statyti ruošiasi rašytojas ir režisierius Vytautas V. Landsbergis.

O jaunieji kūrėjai įneš permainingų vėjų žiūrovų pamėgtuose spektakliuose: „Geltonų plytų kelias“, lietuvių klasikos spektaklyje „Škac, mirtie, škac“ pagal Sauliaus Šaltenio pjesę, „Juozapas ir jo svajonių apsiaustas“ ir kt.

Ieva Liškevičiūtė

Mūsų misija

Kurti krikščionišką pasaulėžiūrą atskleidžiantį, aktualų, viltingą ir išliekantį turinį.

Prisidėkite skirdami paramą.