2014 10 01

bernardinai.lt

bernardinai.lt

Vidutinis skaitymo laikas:

2 min

Andrius Navickas. Menas ir imperializmo propaganda

Anglų rašytojas George’as Orwellas tvirtino, kad visas menas yra savita propaganda. Noriu tikėti, kad ne. Pagal tą propagandos apibrėžimą, kuris man atrodo tiksliausias, tai nesąžiningas informacijos pateikimas, siekiant primesti norimą žinią. Tikiu, kad kiekvienas meno kūrinys turi tam tikrą žinią. Juk kvietimas grožėtis pasauliu tai taip pat žinia. Tačiau labai gaila, kai politinė propaganda veržiasi ir į meno kūrinius ar bent jų pristatymą.

Visa tai rašau, nes buvau nemaloniai nustebintas, sutrikdytas, pamatęs didelį plakatą, kviečiantį apsilankyti Maskvos muzikinio teatro Na Basmannoj spektakliuose Vilniuje. Apie tai, kad tokie spektakliai bus, jau skelbėme ir Bernardinai.lt skaitytojams. Nuostabą sukėlė pats plakatas. Kaip manote, kas geriausiai pristato du kūrinius, skirtus vaikų auditorijai? Didelė Rusijos vėliava, papuošta imperiniu ereliu.

Gal dailininkas persistengė? Nežinau. Tačiau pasijutau labai nemaloniai, nes plakato apačioje skelbiama, kad vienas iš teatro gastrolių informacinių partnerių Bernardinai.lt.

Mes iš tiesų sutikome paskelbti informaciją apie Maskvos teatro gastroles ir apie Lietuvoje rodomus muzikinius spektaklius vaikams. Tačiau neketinome ir visai nenorime dalyvauti propagandinėje akcijoje ar kitos valstybės informaciniame kare. Tuo labiau, kad gyvename sudėtingu laikotarpiu, kai netoli Lietuvos, Ukrainoje, liejasi kraujas ir prie to prisideda Rusijos imperialistinės ambicijos.

Plakatas mane labai nuliūdino ir dėl to, kad labai mėgstu Rusijos kultūrą. Fiodoras Dostojevskis, Borisas Akuninas, Polina Daškova, Viktoras Pelevinas yra vieni mano mėgstamiausių rašytojų, dar paauglystės metu įsimylėjau Akvariumo dainas, ir ši meilė išlieka. Labai vertinu Dmitrijų Ševčiuką, Andrejų Makarevičių. Tikrai ne vien dėl jų pilietinės pozicijos, bet ji dar labiau padidino pagarbą jiems.

Bernardinai.lt buvo rusų grupių Aukcyon, Akvarium, Billy Band koncertų informaciniai rėmėjai. Ne vienus metus bičiuliaujamės ir tikimės, jog ta draugystė tęsis su festivaliu Pokrovskije kolokola. Taip pat ir Maskvos muzikinio teatro praėjusių metų gastrolės sulaukė gražių atsiliepimų Lietuvoje. Šio teatro vadovai pabrėžia, kaip jie myli Lietuvą. Labai nesinori, kad visa ši graži draugystė su Rusijos atlikėjais liktų praeityje.

Kita vertus, kol Vilniuje kabo tokie plakatai, kuriuose imperialistinė propaganda nustumia meną į antrą planą (deja, jie niekaip nebuvo derinami su mumis), turiu pareikšti, kad mes, Bernardinai.lt, atsiribojame nuo Maskvos muzikinio teatro gastrolių informacinio rėmimo. Kadangi rėmėjais tapome be kokios nors sutarties, tai nežinau, kaip  mūsų atsiribojimas turi būti formalizuotas, tad pirmiausia norėjau apie tai pranešti Jums, Bernardinai.lt, skaitytojai.

Labai norėčiau, kad Maskvos muzikinis teatras viešai paaiškintų, kodėl pasirinko būtent tokį plakatą ir atsiribotų nuo bet kokių imperialistinių siekių. Tai tik sustiprintų kultūrinę Lietuvos ir Rusijos bičiulystę, nuo kurios stiprinimo tikrai neatsiribojame.

Mūsų misija

Kurti krikščionišką pasaulėžiūrą atskleidžiantį, aktualų, viltingą ir išliekantį turinį.

Prisidėkite skirdami paramą.