2014 10 06

Antanas Šimkus

bernardinai.lt

Vidutinis skaitymo laikas:

2 min

Antanas Šimkus: Žvalgymai: progos plojimams

Rugsėjo pabaigos ir spalio pradžios sankirtų savaitė dalino beveik ne rudeninę šilumą, o tie, kuriems vis tiek atrodė vėsu, turėjo nemažai progų paploti ir taip sušilti.

Tarptautinės vertėjų dienos proga Vilniuje buvo teikiami Šv. Jeronimo apdovanojimai. Rugsėjo 30-ąją Taikomosios dailės muziejuje buvo pagerbtos vertėjos Dalia Dilytė (iš lotynų kalbos į lietuvių k.) ir Claudia Sinnig (iš lietuvių į vokiečių k.).

Mėgstantieji labiau pritemdytas sales galėjo aplodismentais sutikti Keistuolių teatro sezono pradžią. 27-ąjį sezoną atidarė N-14 žymimas Eglės Kižaitės spektaklis pagal „Dekameroną“.

Gerokai tolėliau nuo Vilniaus, Veliuonoje, bus galima (rodos, kasmet) sveikinti Šarūno Šimulyno premijos laureatus, derinančius savo kūryboje žodį ir vizualumą. Šiemet apdovanotas tapytojas, juvelyras, poetas Gvidas Latakas.

Daug plojimų, o kai kada ir ovacijų, sulaukia tarptautinio festivalio „Poetinis Druskininkų ruduo“ laureatai. Prieš porą dienų Jotvingių premija buvo apdovanotas poetas Gintaras Bleizgys, o Jaunojo jotvingio premija atiteko poetui Aivarui Veikniui.

O kaip kitaip atsisveikinsi su nacionaline valiuta, jei ne plojimais jos kūrėjams. Tiesa, sostinės dailininkų sąjungos galerijoje dailininkų šia tema eksponuojami darbai nestokoja (auto)ironijos. Tai kartais sušildo daugiau nei plojimai…

Kitokios šilumos pripildytas profesorės Viktorijos Daujotytės rašinys, skirtas pasakojimui apie pasakojimą. Tekstas parengtas pagal kalbą, sakytą lituanistų ir istorikų forume Biržuose.

Gražus ir Enrikos Striogaitės straipsnis, skirtas dailininko Aurimo Eidukaičio kūrybai.

Vis karštesnių diskusijų gali sulaukti ir sulaukia Rasos Baločkaitės straipsnis apie kalbą ir nūdienes jos problemas, įskaitant politinę dimensiją, netoli kalbos filosofijos teritorijos sukinėjasi Gedimino Kajėno ir menininkės Malvinos Jelinskaitės pašnekesys „Pakalbėkime be žodžių“, giminingas bent jau temos gelme yra ir Auksės Kancerevičiūtės pokalbis su režisieriumi Sergejumi Bukovskiu, įdomių literatūrinių patirčių žada ką tik naują poezijos rinkinį išleidusio poeto Vainiaus Bako atsakymai į Birutės Grašytės klausimus.

Plojimų nusipelno ir Kęstas Vasilevskis bei Domantas Razauskas. Ne tik dėl to, kad rašo apie muziką, bet ir dėl to, kad rašo įdomiai. Pirmasis baigia ciklą apie įrašų studiją ir džiazą, o kitas rašo apie sąlyginai Europoje (ir Lietuvoje) nedaug žinomą grupę „Wilco“.

Svarbus yra ir Andriaus Navicko tekstas, kuriuo Bernardinai.lt atsiriboja nuo bet kokių galimų reklaminių propagandinių žaidimų mene, susijusių su į gastroles atvykstančiu svečios šalies teatru, Ineta Bricaitė paskelbė net dvi publikacijas, susijusias su Elektrėnų kraštu. Vieną skyrė pokalbiui apie marių užlietus namus ir hidroelektrinės statybą, kitas skirtas aprašyti Kazokiškių „Stebuklingą Švč. Mergelės Marijos Nugalėtojos bažnyčią“.

Paskutinis tekstas, apie kurį noriu užsiminti šiame rašinyje, skirtas pagirti Jurgos Žiugždienės gebėjimams kurti nuostabias publikacijas. Pastaroji yra skirta Jurgos mokytojai. Ploju atsistojęs ir šaukiu: „Pakartot! Pakartot!“

Viliuosi, kad būsiu išgirstas ir vėl Bernardinuose kas parašys… Neabejoju, kad parašys. Gal net kitą savaitę ko nors sulauksiu?.. Norėtųsi.

Mūsų misija

Kurti krikščionišką pasaulėžiūrą atskleidžiantį, aktualų, viltingą ir išliekantį turinį.

Prisidėkite skirdami paramą.