2014 10 09

bernardinai.lt

bernardinai.lt

Vidutinis skaitymo laikas:

2 min

2014 m. Nobelio literatūros premijos laureatu paskelbtas prancūzų rašytojas P. Modiano

2014 m. Nobelio literatūros premijos laureatas, prancūzų rašytojas Patrickas Modiano. Nuotraukos autorius – Martin Bureau/AFP agentūra

Pasaulio žiniasklaida praneša, kad 2014 m. Nobelio literatūros premijos laureatu paskelbtas prancūzų rašytojas Patrickas Modiano.

Pasak Švedijos karališkosios mokslo akademijos, teikiančios šį apdovanojimą, Prancūzijos kūrėjui premija atitenka „už atminties meną, prikėlusį sunkiausiai pagaunamus žmonių likimus ir atskleidusį okupacijos gyvąjį pasaulį“.

Nuolatinis Švedijos Akademijos sekretorius Peteris Englundas sako:

„P. Modiano – prancūzų rašytojas, gimęs 1945 m., parašė apie 30 skirtingų knygų – daugiausia romanų, tačiau nemažai knygų vaikams, filmų scenarijų.

Jo romanai – tai nedidelės apimties knygos, 130-150 puslapių, kuriose visuomet varijuojama ta pačia tema. Tai – atminties praradimas, tapatybės paieškos. Jis gerai žinomas Prancūzijoje, tačiau beveik niekur kitur. Jo kūryba daugiau verčiama ne į anglų, bet į švedų kalbą.

Pavyzdžiui, galiu rekomenduoti romaną „Ieškomas asmuo“ (angl. „Missing person“). P. Modiano itin mėgsta detektyvo žanrą ir tuo žaidžia. Tai – pasakojimas apie vieną detektyvą, kuris prarado atmintį ir jo paskutinė byla yra bandymas sužinoti, kas jis yra iš tiesų. Jis seka savo paties pėdsakais per istoriją, bandydamas atrasti save. Tai – smagi knyga; tačiau nors ir žaisdamas detektyviniu žanru, autorius geba pasakyti kai ką labai esminio apie atmintį ir laiką. Kaip žmogus, kuriam rūpi atminties tema (manau, kaip ir visiems mums) jis turi labai specifinę atminties rūšį. Jis tarytum užvaldytas savo pastangų grįžti laiku atgal, ir jūs galite susitapatinti su šiomis pastangomis bei labai originaliais būdais, kuriais autorius tai pasiekia.“

Į lietuvių k. yra išversti ir išleisti šie P. Modiano kūriniai: „Tamsių krautuvių gatvė“ („Vaga“, 1993), „Povestuvinė kelionė. Iš užmaršties gelmių“ („Alma littera“, 1999), „Horizontas“ („Baltos lankos“, 2011).

Mūsų misija

Kurti krikščionišką pasaulėžiūrą atskleidžiantį, aktualų, viltingą ir išliekantį turinį.

Prisidėkite skirdami paramą.