2014 10 20

bernardinai.lt

bernardinai.lt

Vidutinis skaitymo laikas:

6 min

„Vilniaus arsenalas“ kviečia į tradicinį Vėlinėms skirtą koncertą

Kamerinis ansamblis „Vilniaus arsenalas“. VA archyvo nuotrauka

Kamerinis ansamblis „Vilniaus arsenalas“ kviečia į tradicinį Vėlinėms skirtą koncertą, kuris vyks spalio 26 d., sekmadienį, 16 val., Taikomosios dailės muziejuje, Arsenalo g. 3A, Vilniuje.

Klausytojų laukia susitikimas su ansamblio muzikantais Laima Šulskute, Rolandu Romoslausku ir Sergejumi Okruško bei soliste Natalija Katiliene (sopranas), kurie atliks baroko (Bach, Vivaldi, Rameau) ir šiuolaikinių kompozitorių kūrinių programą. Ansamblis, kaip visada, ištikimas savo nuostatai propaguoti lietuvišką muziką. Koncerte skambės dvi premjeros: Tomo Kutavičiaus „Mentha piperita“ fleitai, altui ir klavesinui bei Alvido Remesos „Trys psalmės“ sopranui, fleitai, altui ir klavesinui (tekstas pagal Šventąjį Raštą). Abu opusus inicijavo „Vilniaus arsenalas“, jie sukurti bendradarbiaujant su Lietuvos kompozitorių sąjunga.

Koncertą rengia Lietuvos nacionalinė filharmonija.

1986 m. susibūręs ansamblis aktyvią koncertinę veiklą pradėjo po metų, atidarius Taikomosios dailės muziejų Vilniuje. Čia ansamblio rengiami koncertai tapo tradiciniai, o ansamblio pavadinimas buvo susietas su muziejaus patalpomis, kuriose XVI–XVII a. buvo laikomi ginklai.

Ansamblio repertuaras, kurio pagrindą iš pradžių sudarė XVII–XVIII a. kamerinė muzika, ilgainiui plėtėsi, įtraukiant įvairių epochų kūrinius nuo ankstyvojo baroko iki šiuolaikinių kompozicijų. 1998 m. „Vilniaus arsenalas“ įrašė pirmą kompaktinę plokštelę „Muzika Lietuvos dailės muziejaus galerijose“. Pastaruoju metu ansamblis vis dažniau pasirodo šiuolaikiniame amplua, didesnį dėmesį skirdamas XX–XXI a. autoriams. „Vilniaus arsenalui“ ypač reikšminga šiuolaikinė lietuvių muzika, jo iniciatyva gimsta nauji kūriniai. Nuo 2001 m. ansamblio pradėtas kūrybinis bendradarbiavimas su iškiliausiais nūdienos Lietuvos kompozitoriais O. Balakausku, F. Bajoru, A. Martinaičiu, T. Makačinu, V. Bartuliu, J. Juozapaičiu, M. Urbaičiu, Z. Bružaite, L. Narvilaite ir kitais tęsiasi iki šiol. Nuo 2001 m. ansamblis inicijavo ir atliko daugiau kaip 50 lietuvių kompozitorių premjerų.

2006 m. „Vilniaus arsenalas“ pradėjo įrašinėti kompaktinių plokštelių ciklą „Erdvės ir laiko atspindžiai“, skirtą šiuolaikinei lietuvių kompozitorių kūrybai. 2006–2011 m. išleistos keturios kompaktinės plokštelės su ansamblio inicijuotais šiuolaikinių lietuvių autorių vokaliniais ciklais ir instrumentine muzika, sukurta 2001–2010 m. (įrašyti 25 kūriniai).

Ansamblis aktyviai koncertuoja ir yra surengęs daugiau kaip 1000 koncertų įvairiuose Lietuvos miestuose, Olandijoje, Prancūzijoje, Vokietijoje, Lenkijoje, Latvijoje, Estijoje. Dalyvavo Lietuvos nacionalinės televizijos ir radijo laidų įrašuose.

Kolektyvas yra daugelio tęstinių projektų, klasikinės ir šiuolaikinės muzikos festivalių dalyvis. Nuo 1999 m. ansamblis beveik kasmet kviečiamas į Pažaislio muzikos festivalį, surengė koncertų šiuolaikinės muzikos festivaliuose „Muzikos ruduo“ (2002, 2005), „Marių klavyrai“ (2006), „Iš arti“ (2003, 2006, 2009, 2014), „Permainų muzika“ (2009), „Jauna muzika“ (2014), 2007 m. dalyvavo Rheinsbergo naujosios muzikos festivalyje „Rheinsberger Pfingstwerkstatt Neue Musik“ (Vokietija). Ansamblis muzikavo Lietuvos muzikų rėmimo fondo koncertų cikle „Alma Mater Musicalis“, Lietuvos muzikų sąjungos labdaros koncertuose-maratonuose „Didysis muzikų paradas“, Piligrimų kelio programoje „Ave Maria“ (2000), surengė pasirodymų įvairiuose barokinės muzikos ir kultūros paveldui skirtuose projektuose. Nuo 1998 m. „Vilniaus arsenalas“ įgyvendino nemažai kultūrinių projektų, skirtų muzikos ir kitų menų sąveikoms.

2014 m. spalio 13 d. ansamblis dalyvaus koncerte, kuriame skambės Rimanto Janeliausko „Trejos trejinės“(2014) premjera bei jo klasės doktorantų ir absolventų kūrinių premjeros. Koncertas organizuojamas kaip XIV Tarptautinės muzikos teorijos konferencijos „Muzikos komponavimo principai: sonorizmas“ dalis.

Ansamblio „Vilniaus arsenalas“ atlikėjai:

LAIMA ŠULSKUTĖ (fleita)

L. Šulskutė yra viena kamerinio ansamblio „Vilniaus arsenalas“ įkūrėjų ir ansamblyje groja nuo pat įkūrimo. 1977–1982 m. mokėsi Maskvos valstybinėje P. Čaikovskio konservatorijoje (čia 1985 m. baigė asistentūrą stažuotę). Po studijų pradėjo aktyvią koncertinę veiklą, paruošė daug koncertinių programų: solo rečitalių, klasikinės ir šiuolaikinės muzikos su įvairiais kameriniais ansambliais ir kt.

Kaip solistė koncertavo su Lietuvos nacionaliniu simfoniniu, Lietuvos ir Šv. Kristoforo kameriniais orkestrais; grojo su M. K. Čiurlionio kvartetu, Vilniaus naujosios muzikos ansambliu, pianistais A. Paley, A. Staškumi, S. Okruško, A. Vasiliausku ir kt. Su kamerinės muzikos koncertais lankėsi Prancūzijoje, Austrijoje, Lenkijoje, Olandijoje, Estijoje, Latvijoje ir kt. Dalyvavo šiuolaikinės muzikos festivaliuose Lietuvoje, Anglijoje, Belgijoje, Čekijoje, Ukrainoje.

L. Šulskutė aktyviai propaguoja šiuolaikinę lietuvių kompozitorių muziką, yra daugelio kūrinių pirmoji atlikėja. Dėsto Vilniaus konservatorijoje, parengė nemažai fleitininkų, kurie groja įvairiuose orkestruose ir dirba pedagoginį darbą.

ROLANDAS ROMOSLAUSKAS (altas)

R. Romoslauskas yra vienas kamerinio ansamblio „Vilniaus arsenalas“ įkūrėjų ir vadovas, vadovauja viešajai įstaigai studijai „Vilniaus arsenalas“. Baigė M. K. Čiurlionio menų mokyklą, 1978–1983 m. studijavo Maskvos valstybinėje P. Čaikovskio konservatorijoje. Aktyviai koncertuoti pradėjo iškart po studijų, parengė nemažai solo programų. Kaip solistas koncertavo su Lietuvos valstybiniu simfoniniu, Šv. Kristoforo kameriniu orkestrais, dalyvavo tarptautiniuose kameriniuose festivaliuose Liuksemburge, Prancūzijoje, Vokietijoje, Lenkijoje, surengė solinių koncertų Vilniuje ir kituose Lietuvos miestuose, tame tarpe su pianistu Alexandru Paley (JAV). 2006 m. su Pasaulio filharmonijos orkestru koncertavo Paryžiuje ir Reimse, 2007 m. – kamerinės muzikos festivalyje Ričmonde (JAV). 2014 m. kovą Vilniaus kongresų rūmuose, minint R. Romoslausko kūrybinės veiklos 30-ies metų jubiliejų, jis solo griežė su Lietuvos valstybiniu simfoniniu orkestru, atliko Z. Bružaitės Koncertą altui ir simfoniniam orkestrui „Pabudimas“ (2014). Šį kūrinį altininkas griežė ir 2014 m. spalį XXV tarptautiniame festivalyje „Kiev music fest – 2014“ su Ukrainos nacionalinės filharmonijos akademiniu simfoniniu orkestru Ukrainos nacionalinėje filharmonijoje.

R. Romoslauskas jau daug metų groja Lietuvos valstybiniame simfoniniame orkestre, yra šio kolektyvo altų grupės koncertmeisteris. Su orkestru koncertavo Olandijoje, Prancūzijoje, Vokietijoje, Lenkijoje, Liuksemburge, Estijoje, Latvijoje ir kt.

R. Romoslausko solinės muzikos repertuarą sudaro įvairi muzika nuo senų epochų autorių iki XX a. kompozitorių kūrinių. Atlikėjas ypatingą dėmesį skiria šiuolaikinei lietuvių muzikai. 2001, 2002, 2005, 2007, 2009, 2013 m. paruošė naujas solines programas (jose skambėjo ir lietuviškos premjeros, inicijuota 11 naujų kūrinių altui ir fortepijonui, koncertas altui ir simfoniniam orkestrui).

SERGEJUS OKRUŠKO (klavesinas)

Nuo 2000 m. S. Okruško yra kamerinio ansamblio „Vilniaus arsenalas“ narys. 1980 m. baigė Lietuvos muzikos ir teatro akademiją, studijavo Maskvos valstybinėje P. Čaikovskio konservatorijoje. Yra M. K. Čiurlionio pianistų ir vargonininkų konkurso laureatas (1978). Nuo 1974 m. koncertuoja kaip solistas ir kamerinių ansamblių narys, dažnai groja Lietuvoje, ir už jos ribų. 

Pianisto soliniame repertuare – įvairių epochų kompozitorių kūriniai. Ypatingą dėmesį atlikėjas skiria šiuolaikinei muzikai, kurią skambina ir klavesinu. Didelio susidomėjimo sulaukė pianisto atliktas ir į kompaktinę plokštelę įrašytas XX a. šedevras – P. Hindemitho „Ludus tonalis“. S. Okruško – aktyvus lietuvių kompozitorių kūrybos propaguotojas, dažnai pirmasis naujų kūrinių atlikėjas, kasmet parengiantis po keletą premjerų. Pianistas bendradarbiauja su solistais bei instrumentininkais (dainininkais R. Maciūte ir A. Mizrahi (JAV), klarnetininku A. Budriu, perkusininku P. Giunteriu, marimbininke L. Maxey (JAV), violončelininku M. Drobinskiu (Prancūzija), kameriniais ansambliais („Sostinės trio“, „M. K. Čiurlionio kvartetas“), orkestrais (Lietuvos nacionalinis simfoninis orkestras, Lietuvos bei Šv. Kristoforo kameriniai orkestrai).

Dalyvavo įvairiuose muzikos renginiuose – tai šiuolaikinės ir naujosios muzikos festivaliai „Gaida“, „Versija 2-7“, „Balsas“, įvairūs festivaliai: žydų muzikos festivalis „Shalom“, T. Manno festivalis , Šv. Kristoforo vasaros festivalis , ir kituose festivaliuose.

S. Okruško koncertinę veiklą derina su pedagoginiu darbu. Jis yra Lietuvos muzikos ir teatro akademijos fortepijono katedros profesorius.

Koncerto rengėjų informacija

PROGRAMA

JOHANN SEBASTIAN BACH

Trio c-moll, BWV 1079 („Muzikinė auka“)

Arija „Die Seele ruht in Jesu Händen“ iš kantatos „Herr Jesu Christ, wahr’ Mensch und Gott“,  BWV 127

Arija Nr. 4 iš kantatos „Ich bin in mir vergnügt“, BWV 204

 

TOMAS KUTAVIČIUS

„Mentha piperita“ fleitai, altui ir klavesinui (premjera, 2014)

 

ALVIDAS REMESA

„Trys psalmės“ sopranui, fleitai, altui ir klavesinui (premjera, 2014)

 

DOMENICO CIMAROSA

Koncertas fleitai, altui ir klavesinui G-dur

 

ANTONIO VIVALDI

Daina „Un certo non so che“

 

JEAN-PHILIPPE RAMEAU

Arija iš operos „Platėja“

 

Apie lietuvių autorių kūrinius:

TOMAS KUTAVIČIUS

Mentha piperita“ fleitai, altui ir klavesinui (premjera, 2014)

Lotyniškasis „Mentha Piperita“ vardas kilo iš graikų kalbos žodžio Mintha (graikų mitologijoje Mintha – nimfos, kuri, tikėta, buvo įsikūnijusi į šį augalą, vardas) ir lotyniškojo žodžio piper (liet. pipiras) sandūros. Gėlių kalboje pipirmėtė – šiltų prisiminimų simbolis. Šis augalas savo savybėmis muzikoje kompozitoriui asocijuojasi su klavesinu, kuris palieka šiek tiek aštroko, bet kartu ir malonaus, švelnaus tembro įspūdį.

Kūrinio struktūra – tarsi pipirmėtės skonio blyksnis, išsiskleidžiantis per ritmiškai sudėtingas, žaižaruojančias muzikines medžiagas.

ALVIDAS REMESA

Trys psalmės“ sopranui, fleitai, altui ir klavesinui (premjera, 2014). Tekstas pagal šv. Raštą

Tai pirmas bandymas rašyti tokiai ar panašiai „Arsenalo“ sudėčiai. Pranciškonų vienuolis brolis Benediktas Jurčys OFM pasiūlė tekstą, kuris atitiktų bendrus klausytojo, atlikėjo dvasinius-estetinius poreikius. Teksto pagrindu tapo šv. Rašto „Mokytojo knygos“ 3 sk. (3,1-8) eilutės, kurios buvo pritaikytos vokalinei – žodinei interpretacijai. Tekstas pakerėjo nuoširdžiu paprastumu bei neįkainojama, nepaperkama išmintimi, kuria spinduliavo šventraščio herojai dar prieš 2000 metų ir kurios pasigendama šiuolaikiniame gyvenime.
Sunkesnė užduotis buvo surasti „muzikinį raktą“ į melancholiška išmintimi spinduliuojantį tekstą, jo nesuvulgarinant, nesuprastinant, muzikinę kalbą priartinant prie žmonijos išminties lobių. Vienas svarbiausių reikalavimų šiame kūrybos procese – tai trumpiausias kelias į klausytojo širdį.
Orginalus tekstas (nepakeistas) Mok. 3, 1-8, Viskam yra metas:


Viskam yra metas, ir kiekvienam reikalui tinkamas laikas po dangumi.
Laikas gimti ir laikas mirti, laikas sodinti ir laikas rauti, kas pasodinta.
Laikas žudyti ir laikas gydyti, laikas griauti ir laikas statyti.
Laikas verkti ir laikas juoktis, laikas gedėti ir laikas šokti.
Laikas išmėtyti akmenis ir laikas juos surinkti, laikas glamonėtis ir laikas nesiglamonėti.
Laikas ieškoti ir laikas pamesti, laikas laikyti ir laikas išmesti.
Laikas perplėšti ir laikas susiūti, laikas tylėti ir laikas kalbėti.
Laikas mylėti ir laikas nekęsti, laikas karui ir laikas taikai.

Koncerto pradžia 16 val.

Koncerto rengėjas LIETUVOS NACIONALINĖ FILHARMONIJA.

Bilietus galima įsigyti Lietuvos nacionalinės filharmonijos kasoje, Aušros Vartų g. 5, ir www.bilietai.lt bei visose sistemos BILIETAI LT (taikomi aptarnavimo mokesčiai) platinimo vietose. Bilietų užsakymas tel.: (8 5) 266 5233, 266 5216, mob. 8 698 52075, el. paštu [email protected], internetu www.filharmonija.lt.

Likus valandai iki koncerto pradžios, bilietai parduodami koncerto vietoje ir tik į tą koncertą. Taikomos nuolaidos.

Bilietų kainos 15 Lt (4,34 EUR); 20 Lt (5,79 EUR).