2014 11 10

Antanas Šimkus

bernardinai.lt

Vidutinis skaitymo laikas:

2 min

Antanas Šimkus. Žvalgymai: dairymosi atgal laikas

Šiomis dienomis rudeniniame kultūros lauke žvilgsnį daugiausia traukė prie to, kas susiję su žvalgymusi į praeitį – reiškinio, žmogaus ar dar ko nors panašaus.

Gal dėl to, kad siūlėsi ir siūlosi įdomios fotografijos parodos. Kaune veikia paroda, skirta užfiksuotiems Antrojo pasaulinio karo pabėgėlių gyvenimo vaizdams Lietuvoje, istorinį požiūrį siūlo ir čekų parengta ekspozicija Vilniuje. Berlyno sienos griuvimo metinių minėjimo fone tokios parodos pakankamai iškalbingos.

Kuklesnį jubiliejų mininti Lietuvos literatūros vertėjų sąjunga pagerbta Vlado Braziūno pristatoma paroda „šaligreta“, kurioje nufotografuota daug vertėjų veidų.

Kino katiliukas taip pat kunkuliuoja. Prasidėjo Europos šalių kino forumas „Scanorama“. Jame pristatomas ir režisieriaus Audrio Stonio kartu su broliu pranciškonu Gediminu Numgaudžiu sukurtas filmas „Avinėlio vartai“. Plačiau apie šio filmo kūrimą galima paskaityti kolegos Gedimino Kajėno rengtame interviu su jau minėtu broliu Gediminu.

Lietuvos kino teatruose rodomi ir filmo apie rašytoją Romain Gary seansai. Minimas rašytojo gimimo šimtmetis.

O neseniai pasirodžiusį pirmąjį lietuviško animacinį filmą visai šeimai „Gustavo nuotykiai“ teigiama recenzija pagerbia Izabelė Pukėnaitė. Tai – šiokia tokia išimtis bendrame kritinių atsiliepimų chore…

Pasiilgusiems gerų žinių galima pranešti, jog Valstybinio Vilniaus Gaono žydų muziejaus Tolerancijos centras paskelbė gavęs dovanų iš kolekcininkų – muziejui atiteko Cornelijos Gurlitt litografijų ir piešinių rinkinys.

O Vilniaus Šv. arkangelo Mykolo bažnyčion po restauracijos trumpam (pakeliui į Katedrą) sugrįžo Sapiegų Dievo Motinos paveikslas, apie jį menotyrininkė Rūta Janonienė yra parengusi išsamią paskaitą.

Ne per toliausiai, to paties Senamiesčio ribose, veikia jau kitokios dailės pavyzdžių kupina „Kvadrienalė 2014“.

Tęsiant dailės temą – apie savo tapybą menotyrininkei Birutei Pankūnaitei papasakojo Elena Balsiukaitė-Brazdžiūnienė.

Taip pat Bernardinai.lt paskelbė vaikų piešinių konkursą, kurio sąlygas ir kitokią informaciją galima rasti čia.

Grįžtant prie dairymosi į praeitį ir neieškant bendros sąsajos, verta paminėti Aldonos Žemaitytės tekstą apie Prano Žižmaro metinių minėjimą Vilniuje, indų rašytojos Arundhati Roy pasakojimo apie Gandi ir kastų sistemą, muzikos apžvalgininko Kęsto Vasilevskio rašinio apie vibrafono meistrą Miltą Jacksoną.

Tarp įdomiųjų publikacijų atsiranda ir Dariaus Kuolio pranešimas apie pasakojimą, Giedrės Kazlauskaitės atsakymai į Šv. Kristoforo gimnazijos mokinių klausimyną, interviu su vaikų literatūros specialiste, IBBY nare Asta Gustaitiene, Domanto Razausko draugiškas pristatymas, skirtas Sauliaus Petreikio albumui, videointerviu apie toleranciją su dainininke ir aktore Jurga Šeduikyte. Daug, pakankamai daug skaitymo. Tad neapsunkinsiu papildomais aprašymais.

Paminėsiu tik dar vieną nuorodą. Pradėjo veikti gana didelė lietuviškos muzikos įrašų platforma. Daugiau informacijos apie ją galima rasti čia. Radau ten nemažai įrašų, kurie, maniau, negrįžtamai prapuolė išsimagnetinus juostoms… Juk muzika irgi puikus atgal perkeliančios laiko mašinos modelis. Turbūt visiems teko išbandyti…

Gerų Jums skaitymų ir persikėlimų.

Mūsų misija

Kurti krikščionišką pasaulėžiūrą atskleidžiantį, aktualų, viltingą ir išliekantį turinį.

Prisidėkite skirdami paramą.