2014 11 24

Antanas Šimkus

bernardinai.lt

Vidutinis skaitymo laikas:

2 min

Antanas Šimkus. Žvalgymai: prieraišiesiems

Nuotraukos autorius Saulius Žiūra/BFL
© Baltijos fotografijos linija

Vienos svarbiausių man praėjusią savaitę Bernardinai.lt kultūros languose pasirodė publikacijos apie svarbias tapatybei gyvenamąsias vietas. Ko gero, temą daugiausiai padiktavo pirmas ir antras poeto, eseisto Donato Petrošiaus rašiniai, kuriuose jis aprašo savo gimtąsias vietas ir artimus žmones. Netiesiogiai apie tai kalba ir Jurga Gervė savo tęstinių publikacijų cikle iš Vienos.

Apie prie savo krašto prisirišusio autoriaus – Henriko Gudavičiaus – naująją knygą atsiliepimą rašo kolega Gediminas Kajėnas.

Stiprų ryšį tarp gimtosios vietovės ir gyvenimo veiklos galima aptikti ir Gedimino Jankausko „Nemuno“ leidinyje publikuotame tekste apie R. Gary, ir neseniai išleistos G. Chestertono knygos apie šventąjį Pranciškų pristatyme.

Gal ne tokį akivaizdų, bet vis dėl atsekamą santykį su gimtuoju krašto ir jo istorija galima išvysti dar keliose publikacijose. Pirmiausia interviu su Izraelio rašytoju Amosu Ozu, taip pat svarbus pokalbis su iliustratore Barbara Yelin.

Savojo santykį su gimtosios šalies vietovėmis turbūt galima stiprinti (o gal ir kitaip apmąstyti) ir perverčiant neseniai pasirodžiusį leidinį „Lietuvos miestai ir miesteliai. Ypač kitąmet turėtų nudžiugti visai šalia Latvijos įsikūrusi Žagarė. Būtent šis miestelis 2015-aisiais taps Lietuvos kultūros sostine.

Kaip savo tapatybę kuria namus palikę jaunieji menininkai, tam tikrą įspūdį susikurtume išvydę jaunųjų menininkų išeivijos parodą Vilniuje.

Savąją tapatybę kaip savikūrą galima įskaityti poetės Aušros Kaziliūnaitės interviu, duotame kolegei Birutei Grašytei. Radijo reportažas apie dailininką Mikalojų Vilutį LRT „Kultūros savaitėje“ irgi parodo jam svarbias kūrybines gijas.

Tam tikra prasme savo kūrybos srityje – muzikoje– yra apsigyvenusi choro vadovė Vita Liaudanskaitė-Vaitkevičienė.

Praeities fokusavimas ir savojo ryšio su gimtąja istorija patikra galėtų būti paroda „Pokario istorijos“.

Kino aktualijas, susijusias su „Scanorama“, kaip visad įdomiai apsvarsto Kristina Tamelytė, o fotografijoje dabar dažnai aptariamą V. Luckų žymus fotografas G. Česonis siūlo vadinti pasaulinio lygio fotomenininku.

Rašytojo J. Kunčino kūrybinius ryšius dabar jau kiekvienas norintysis galės tyrinėti per interneto prieigą.

Atrodo, bent fragmentiškai išvardinau visus, vienaip at kitaip susijusius ar susisiejusius su praeitos savaitės skaitinių tema Bernardinai.lt kultūros srity. Tad metas baigti žvalgytis ir prikąsti atsirišusį liežuvį… Tegu kalba tekstai.

Mūsų misija

Kurti krikščionišką pasaulėžiūrą atskleidžiantį, aktualų, viltingą ir išliekantį turinį.

Prisidėkite skirdami paramą.