2014 12 01

bernardinai.lt

bernardinai.lt

Vidutinis skaitymo laikas:

3 min.

Enrika Striogaitė. Magiškasis Gaivos Paprastosios kūrybos pasaulis

Gaiva Paprastoji. Vasarvydis, 2014.

Šiuo metu Kauno meno galerijoje „Aukso pjūvis“ eksponuojama Gaivos Paprastosios dailės kūrinių paroda, kurios pagrindinis leitmotyvas – vaikystė, pasakiškoji tikrovė.

Gaiva Paprastoji – kaunietė menininkė, tačiau jau dvidešimt dvejus metus gyvena ir kuria Olandijoje. Dar besimokydama bendrojo lavinimo mokykloje, Gaiva ėmė lankyti Kauno dailės mokyklą (dabar – A. Martinaičio dailės mokykla), kurioje mokytojavo pats A. Martinaitis, taip pat G. Paprastoji gerai atsimena tapytojų Laimos Drazdauskaitės, Alfonso Vilpišausko pamokas ir pastabas. Be jokios abejonės, dailės klasikai jai padarė didžiulį įspūdį ir įtaką, dar ir dabar dailininkė nuolat sugrįžta prie A. Martinaičio paveikslų, o medinis berniukas su ilga nosimi, žavėjęs A. Martinaičio drobėje, keliauja ir jos kūrybos keliu.

Baigusi dailės studijas Kauno kolegijos J. Vienožinskio menų fakultete (tuomečiame S. Žuko technikume), G. Paprastoji pradėjo sėkmingą drabužių modeliuotojos karjerą. Kartu su buvusia savo dėstytoja O. Kujeliene dalyvavo pirmuosiuose Pabaltijo madų festivaliuose Taline ir Vilniuje. Vilniaus Madų dienose 1991 m. buvo apdovanotos už kolekciją, skirtą Sausio 13-osios aukų atminimui. Tačiau Gaivą ypač traukė tapybos pasaulis, kuris kartais priartėdavo, bet dažniau – nutoldavo.

Taip jau susiklostė, kad po gyvenimiškųjų dramų ir krizių, G. Paprastoji atvyko į Olandiją. Su viltimi viską pradėti iš naujo, atrasti savąjį kelią ir kūrybinį išsipildymą. Išbandžiusi keramiką, tekstilę, iliustravimą, kelerius metus studijavusi kultūrotyrą, dailininkė savo pasaulio vaizdavimui pasirinko senovišką kiaušininės temperos ant medžio techniką, kuria tapo nuo 2007metų.

Beje, dailininkės pseudonimas nėra visai slapyvardis. Gaiva – jos tikrasis vardas, menininkė nenorėjo akcentuoti tik savo tikrosios pavardės, ir sužinojusi, kad yra toks augalėlis – gaiva paprastoji, juo ir pasivadino. Kita vertus, tai savotiškai susišaukia su jos darbais – iš pirmo žvilgsnio, paprastu vaiko pasauliu, nuoširdžiu tikėjimu pasaka. Iš G. Paprastosios paveikslų į mus žvelgia princai ir princesės, gulbės ir pelėdos, sukasi karuselės, šypsosi klounai, auga visaregintys medžiai.

Tačiau įsižiūrėjus atidžiau veriasi ne vien vaikiška pasaulio vizija, simbolių prisodrinti paveikslai atveria mitinį pasaulį, kuriame laiko dėmuo išsitrina, į jį įžengus visai nesvarbu, ar tu esi vaikas, jau suaugęs ar senukas. Juk visai neįdomu, kiek, tarkim, raganai metų, greičiausiai kokie aštuoni šimtai, na ir kas? Esmė, kad ji – ragana. Taip ir G. Paprastosios paveikslai nėra skirti vien vaikams, netgi atvirkščiai – jie stengiasi užmegzti dialogą su suaugusiu žiūrovu, galbūt todėl juose ir nėra vaikus bauginančių raganų: negandą, liūdesį išreiškia tamsūs spalvų tonai, varnai ir pojūtis, jog tas paveiksluose spindintis pasaulis yra prarastas, galbūt neatrastas, kažkur paslėptas ar sąmoningai slepiamas, tarsi slaptingosios/pasakiškosios durys su devyniais užraktais, ir nors savuosiuose gyvenimuose jų niekas mums neužginė atverti, mes jas laikome užrakinę patys.

Literatūriškuose G. Paprastosios paveiksluose ryškus ne tik vaikiškas pasaulėvaizdis, juose lyg gyvas nervas ir dailininkės nostalgija – ne tik gimtiesiems namams, savam kraštui ar kalbai, bet ir prarastajam laikui, matuojamam ne valandomis ar metais, bet išgyvenimais, patirtimis, būsenomis. Tarkim, rankose laikant Laimės paukštę, greičiausiai galima ne tik atrasti, bet ir įžengti į slaptingąjį sodą/erdvę, kuriame atsiveria vaizduotės, troškimų, išsipildymo pasaulis, o praradimas, skausmas jame virsta tamsiu varnu ir nuskrenda. Prisijaukinusi stebuklingąją paukštę, dailininkė tveria/atveria magiškąjį savo pasaulį, nors, greičiausiai, pats kūrybinis procesas, tapymas ir yra toji slaptingoji paukštė.

Pernai galerijoje „Aukso pjūvis“ surengusi pirmąją personalinę parodą, G. Paprastoji nuosekliai žengia tolyn: atsidėjusi tapo, per metus sukūrė, regis, daugiau paveikslų, nei turėjo savo pirmojoje parodoje, surengė savo darbų ekspozicijas Vilniuje, Raseiniuose. Taip pat Gaiva pasidalija savosiomis įžvalgomis bloge „Kriaušių metas“, startavo ir jos puslapis www.gaivapaprastoji.lt