2014 12 10

bernardinai.lt

bernardinai.lt

Vidutinis skaitymo laikas:

2 min

Komiksų knygoje atgyja S. Dariaus ir S. Girėno gyvenimo nuotykiai

Miglė Anušauskaitė, GerdaJord. 10 litų: komiksas. – Vilnius: Aukso žuvys, 2014.

Miglės Anušauskaitės ir Gerdos Jord komiksų knyga „10 litų“ stulbina gerąja prasme – legendiniai lakūnai irgi buvo žmonės! Lankė mokyklą, sunkiai dirbo, pykosi, mylėjo ir svajojo. Herojiški Dariaus ir Girėno įvaizdžiai buvo taip giliai įsišakniję mūsų kasdienėje rutinoje, kad net nepastebėdavome, kaip viltingai lakūnų veidai į mus žvelgdavo nuo dešimties litų banknoto, tarsi prašydami pažvelgti į juos pačius, o ne į legendą, kuri per aštuoniasdešimt metų tapo suakmenėjusia ir nepajudinama. Komiksų knyga „10 litų” kviečia pažvelgti į Darių ir Girėną kaip į XX a. pirmoje pusėje gyvenusias įdomias asmenybes, kurios vieną dieną leidosi į pamišėlišką nuotykį.

„10 litų“ – tai grafinė novelė arba kitaip ilgos apimties komiksas, pasakojantis apie lietuvių lakūnus Steponą Darių ir Stasį Girėną. Knygos autorės Miglė Anušauskaitė ir Gerda Jord ne tik atkuria istorines lakūnų gyvenimo aplinkybes, bet ir suteikia personažams gyvus charakterius, su humoru ir su rimtumu vaizduoja šių dviejų žmonių gyvenimus. „10 litų“ tarsi nukelia Darių ir Girėną nuo postamentų, nuo dešimties litų banknoto, nuo Puntuko akmens ir nuo apdulkėjusios talismanų lentynos, vaizduoja juos žmogiškus ir gyvus, tokius, kokie jie galbūt galėjo būti.

„10 litų“ atsirado, kai 2012 m. pabaigoje kultūros žurnalas „Literatūra ir menas“ pasiūlė komiksų kūrėjoms Miglei Anušauskaitei ir Gerdai Jord papasakoti Dariaus ir Girėno istoriją komiksuose. 2013-aisiais autorės internetinėje žurnalo versijoje bei pačiame žurnale nuosekliai publikavo komikso „10 litų“ serijas. 2014 m. sausio mėn. komiksą įvertino ir apdovanojo Lietuvos aeroklubas, Lietuvos rašytojų sąjunga bei žurnalas „Literatūra ir menas“ kaip geriausią prozos kūrinį literatūriniame konkurse Dariaus ir Girėno tema.

Šioje suaugusiesiems skirtoje komiksų knygoje spausdinamos atrinktos geriausios papildytos ir pertvarkytos komikso serijos. „Atsispiriame nuo faktų bei lakūnų istoriją interpretuojame komiksų languose. Vaizduojame Darių ir Girėną pirmiausiai žmogiškus, o ne perdėtai didvyriškus, piešiame juos tokius, kokius pamatėme, nagrinėdamos jų gyvenimo istoriją“, – teigia autorės.

Poetas, vertėjas, eseistas Gytis Norvilas sakė: „Matyt, veikia simboliniai saitai… Knyga „10 litų“ pasirodo nuo scenos nueinant pačiam litui. Piniginiai vienetai – laikini kaip ir jų vertė. Pritariu nuomonei, kad kiekviena karta turi iš naujo iš(si)versti Dantę, Šekspyrą, didžiuosius tekstus, kaip ir sava kalba, registru perpasakoti–perrašyti–perpiešti (kaip šiuo atveju) kertines istorijas, perkošti per savo akių tinklą. Dariaus ir Girėno misterija – savotiška Ikaro mito variacija – viena iš jų. Tik taip jos išlieka gyvybingos, nepasiduoda stereotipams, ideologijoms ir laiko devalvacijai“.

Miglė Anušauskaitė Vilniaus universitete įgijo žurnalistikos bakalauro ir semiotikos magistro laipsnį. Nuo 2008 m. publikavo savo tekstus kultūriniuose leidiniuose. Turėjo savo komiksų rubrikas tinklapiuose www.panele.lt, www.teatrai.lt, www.pravda.lt, iliustravo Modernaus meno centro leidinius bei Žydrūno Drungilo knygą „Kita stotelė“ (2014 m., „Gelmės“). Miglė dažnai veda komiksų dirbtuves, dalyvauja mokslo populiarinimo veikloje. Nuo 2013-ųjų savaitraštyje „Šiaurės Atėnai“ turi savaitinę komiksų rubriką „Tekstai ne tekstai“.

Gerda Jord (Venčkauskaitė) Vilniaus universitete studijavo lietuvių kalbą ir literatūrą. 2014 m. Vilniaus dailės akademijoje pradėjo studijuoti animaciją. 2011–2012 m. prisidėjo prie audiovizualinės poezijos festivalio „TARP“ organizavimo, poezijos komiksų dirbtuvių rengimo. Nuo 2012 m. kuria grafinę novelę „Gertrūda“, jos ištraukos publikuotos kultūrinėje spaudoje. Dalyvavo 2012 m. Modernaus meno centro ir 2013 m. Vilniaus knygų festivalio rengtose komiksų parodose. 

Mūsų misija

Kurti krikščionišką pasaulėžiūrą atskleidžiantį, aktualų, viltingą ir išliekantį turinį.

Prisidėkite skirdami paramą.