Patinka tai, ką skaitote? Skaitykite ir ateityje skirdami kad ir nedidelę sumą mūsų darbui tęsti. Nepamirškite -> Paremti
Patinka tai, ką skaitote? Nepamirškite paremti.

2014 12 12

bernardinai.lt

bernardinai.lt

Vidutinis skaitymo laikas:

3 min.

Klube „Tamsta“ skambės džiazo improvizacijos lietuvių liaudies muzikos motyvais

Folkloro ansamblis „Jorė“. Nuotrauka iš koncerto rengėjų archyvo

Folkloro ansamblis „Jorė“ kartu su džiazo atlikėjais  Liutauru Janušaičiu, Domu Aleksa ir Dariumi Rudžiu gruodžio 15 d. 20 val. klube „Tamsta“ kviečia į koncertą, kuriame jie kartu ieškos iš pažiūros skirtingų muzikos stilių bendrų sąsajų. Senosios lietuvių giesmės ir sutartinės kartu su džiazo improvizacijomis suskambės visiškai naujai ir susilies į bendrą konceptualią kompoziciją.

Koncerte skambės ne tik Jurginių, anuomet svarbios lietuvių šventės,  dainos, bet ansamblis pristatys ir šiai šventei skirtus žaidimus. Jurginės – tai pavasario sugrįžimo, žalumos, jaunimo, žemdirbių ir arkliaganių šventė. Jurginių apeigos – atviros erdvės ir šviesaus paros meto šventė, jos metu atliekamos dainos laikomos vienomis archajiškiausių. Šiomis dainomis stengiamasi pažadinti žemę po žiemos poilsio, sulaukti, kada ji bus pasiruošusi priimti sėklą. Žemė turi pabusti, ją reikia „atrakinti“, todėl dainuojama: „Jurgi, paduok raktus, žemełį atrakintie…“.  Puoselėdami ir išsaugodami autentiškus Jurginių dainų tekstus ir skambesį, neiškreipdami apeiginės etnomuzikos esmės, o tik papildydami  šiuolaikinės muzikos stiliais, naujomis garso vizijomis, atlikėjai senąsias pavasarines lietuvių giesmes, sutartines bei lietuvių liaudies instrumentais atliekamas melodijas subrandins moderniose kompozicijose.

Folkloro ansamblis „Jorė“ buvo įkurtas 1988 m. Kolektyve puoselėjamos senosios kultūros idėjos bei tradicijos. Ansamblis yra paruošęs visas apeiginių dainų ir ratelių programas (Advento, Užgavėnių, pavasario, vasaros ciklų), repertuare daugybė šokių ir žaidimų iš visų Lietuvos regionų. Taip pat, saugomi autentiški senoviniai pučiamieji instrumentai: lumzdelių, sekminių ragelių, ožragių, ragų, daudyčių, dūdmaišių, birbynių ir kt. kolekcija. Tradicinėje kapeloje skamba smuikai, basetlė, cimbolai, įvairių rūšių armonikos. „Jorės“ veikla plėtojama ne tik Lietuvoje, bet ir už jos ribų. Ansambliui teko dalyvauti ne viename tarptautiniame folkloro festivalyje. 2007 m. – ansamblis gavo „Aukso paukštės“ apdovanojimą „geriausias Lietuvos miesto folkloro ansamblis“.

Kartu su ansambliu scenoje pasirodys Liutauras Janušaitis – pirmasis lietuvis, baigęs prestižinį, džiazo atlikėjų kalve tituluojamą Berklio muzikos koledžą Bostone (JAV), kur studijavo improvizaciją ir kompoziciją su Dino Govoni, Victor Mendoza, Greg Osby, Dave Santoro ir kitais žymiais džiazo atlikėjais bei kompozitoriais. Jis jau dešimtmetį koncertuoja su daugeliu Lietuvos jazz, funk bei pop muzikos kolektyvų. Atlikėjas, grodamas ne tik saksofonu, bet ir klavišiniais instrumentais, kasmet koncertuoja įvairiose Vakarų Europos bei Baltijos šalyse taip pat Rusijoje, JAV, Japonijoje bei Lietuvoje vykstančiuose džiazo festivaliuose. Kaip kompozitorius, rašo ir aranžuoja ne tik džiazo, bet ir kamerinę muziką bei prodiusuoja elektroninės ir eksperimentinės muzikos projektus.

Domas Aleksa – 2001 m. baigė Balio Dvariono muzikos mokyklą, mokėsi Firda Gimnazijoje (Norvegijoje), studijavo Vilniaus muzikos konservatorijoje, džiazo skyriuje. Jis yra grupės „Domas Aleksa & D’Orange“ įkūrėjas, kompozitorius bei aranžuotojas, sukvietęs profesionalius muzikos atlikėjus iš Lietuvos, Filipinų, Italijos, Senegalo, Brazilijos, D. Britanijos. D. Aleksa  grojo su džiazo grandais, žinomais Lietuvoje ir visame pasaulyje, yra daugybės konkursų  laureatas. Dažnai dalyvauja įvairiuose projektuose kartu su Lietuvos pop atlikėjais. 2012 m. išleido savo kompozicijų CD albumą „Domas Aleksa & D’Orange“.

Darius Rudis – pradėjo groti mušamaisiais instrumentais būdamas penkiolikos metų. Įstojo į J. Tallat-Kelpšos konservatoriją, kur baigė džiazo skyriaus mušamųjų klasę. Toliau baigė Lietuvos muzikos ir teatro akademiją, pedagogikos magistro studijas. Metus mokėsi Groningeno konservatorijoje Olandijoje pas Ralphą Petersoną (JAV) ir Steve’ą Altenbergą (JAV). Daug koncertuoja klubuose ir festivaliuose su žymiais Lietuvos bei užsienio muzikantais. Grojo su tokiomis žvaigždėmis kaip: Philip Hamilton, Victor Mendoza, Niki Haris (JAV), Wolfgang Lackerschmid (Vokietija), Anatoly Vapirov (Bulgarija), Toivo Unt, Sofia Rubina (Estija), Saskia Laroo (Olandija), Herbie Kopf (Šveicarija), Bilal Karaman (Turkija), Gaio De Lima (Brazilija), Federico Manzanares (Argentina), Robin Aristorenas (JK), Renzo Ruggieri (Italija), Njabulo Madlala (Pietų Afrika).

Rengėjų informacija

Patinka tai, ką skaitote?

Skaitykite ir ateityje skirdami kad ir nedidelę sumą mūsų darbui tęsti.

Paremkite