2014 12 14

Domantas Razauskas

bernardinai.lt

Vidutinis skaitymo laikas:

4 min

Domantas Razauskas. Daugiau šviesos į mūsų ausis

Grupė „Groundation“

„Daugiau šviesos į mūsų vartus“ – taip pavadino savo tik ką pristatytą naują knygą poetas Artūras Valionis. Viliuosi, kad jis nesupyks, jei perfrazuosiu puikų jos pavadinimą. Sinoptikai nieko gero nežada. Lempas tenka įsijungti net dieną. Nesu tikras, kaip šviesos kamuolį įsispirti sau į vartus, bet žinau, kokias vibracijas pasiųsti į ausis, kad galvoje bent kelias akimirkas prašviesėtų.

Aukščiausios kokybės reggae!

Jau esu rašęs apie be konkurencijos geriausią lietuvių reggae grupę „Ministry of Echology“. Dabar pats metas pristatyti vieną geriausių visų laikų šio žanro kolektyvų pasaulyje. Tai jau porą dešimtmečių aktyviai kurianti grupė iš saulėtosios Kalifornijos „Groundation“, tik ką išleidusi naujausią albumą „A Miracle“, dainas, iš kurio čia turite progą išgirsti.

Gražus ryšys: apie šiuos teigiamų vibracijų meistrus man kadaise papasakojo būsimas „Ministry of Echology“ bosininkas Rokas Jasiūnas, kuriam už tai esu labai dėkingas.

Groundation „Gone a Cemetery“

Neketinu skandinti jūsų rastafari judėjimo istorinėse ir religinėse subtilybėse, tačiau verta paaiškinti grupės pavadinimo kilmę. Nors amerikiečių šnekamojoje kalboje „groundation“ reiškia draudimą paaugliui išeiti iš savo namų, kai šis prisidirba, „Groundation day“ rastafari religiniame kalendoriuje yra visai kas kita. Tai diena, kai 1966 metais pirmą ir vienintelį kartą Jamaiką aplankė Jo Didenybė Etiopijos Imperatorius Haile Selassie I. Tai tarsi pamato padėjimo, įžeminimo diena, kurią Jamaikos rastamanai pažymi dainomis, giesmėmis, ritualiniais šokiais.

„Groundation“ grupės lyderis Harrisonas Statffordas

Pavadinimą grupė pasirinko ne šiaip sau perskaičiusi apie šią datą populiariosios geografijos žurnale. Rastafari ritualai, šios religijos išpažinimas, aiškinimas ir net dėstymas JAV universitetuose – tai grupės veido, lyderio, vokalisto bei gitaristo Harrisono Staffordo kasdienybė.

Todėl „Groundation“ negalima nė iš tolo lyginti su daugybe grupių ir atlikėjų, kuriems reggae tėra tik „dūmelis“ ir „ritmas į trečią takto dalį“. Neišgirsite „Groundation“ dainuojant apie saulėtus paplūdimius, nerūpestingą vasaros popietę, kokteilius, gėlėtus marškinius ir žolės rūkymo naudą. Harrisono Statffordo tekstai – tarsi pamokslai svarbiausiomis socialinėmis, religinėmis temomis. Dėl šios priežasties kūrėjas JAV dažnai pavadinamas „pamokslininku“, „profesoriumi“. Ne, Statffordas neapsimeta kunigu ar kažkuo ypatingu, kas galėtų aiškinti masėms, paskui ką jos turėtų sekti. Tai žmogaus, besiremiančio savo tikėjimu, įžvalgos, nė kiek neprieštaraujančios jokių kitų religijų dogmoms. Trumpai tariant, Statffordas tiesiog ragina žmogų, be fizinio, gyventi ir dvasinį gyvenimą, būti sąmoningam, atsakingam ir akylam.

Groundation „Liberation Call“

Kai kam gali pasirodyti, kad tokie dalykai nedera su „linksma reggae muzikėle“. Tačiau „Groundation“ reggae toli gražu ne visada linksmas, mažorinis. Dažnai tai didelį emocinį, ritualinį krūvį turinčios raudos, sudėtingos struktūros kompozicijos, kuriose tradicinis (roots reggae) susipina su džiazu.

Nieko keista, mat 1998 metais Staffordas kartu su Marcusu Urani ir Ryanu Newmanu „Groundation“ sukūrė būtent besimokydami džiazo aukštojoje mokykloje. Jau kitais metais aukštojoje mokykloje pradėjo dirbti ir pats „profesorius“ Statffordas – jis pripažintas ypatingu reggae muzikos istorijos žinovu bei rastafari kultūros apologetu, ir jam patikėta dėstyti šios muzikos istorijos kursą. Ką jis sėkmingai daro iki šiol.

Per pastaruosius keletą metų šis 9 asmenų Kalifornijos reggae ansamblis padarė šuolį nuo grupės, kurią težinojo prisiekę žanro mėgėjai, iki visame pasaulyje atpažįstamo kolektyvo, grojančio pačiuose įvairiausiuose festivaliuose. Aišku, prie to ypač prisidėjo „Groundation“ muzikinis atvirumas: jie ne tik lengvai jungia reggae su džiazu, bet nevengia soul motyvų, sudėtingų ritminių figūrų (afrikietiškos poliritmijos), Lotynų Amerikos muzikos įtakų. Be to, grupė iki šiol įrašų ir koncertų metu sutinka naudoti tik analoginę techniką bei gyvus instrumentus. Pridėkime dar nepakartojamas improvizacijas gyvų pasirodymų metu… Visa tai – ėjimas ne pačiu pigiausiu ir paprasčiau keliu – sužavi milijonus gerbėjų.

Tie, kurie nori susipažinti su „Groundation“ kūryba išsamiai, turėtų pradėti nuo pat pirmojo grupės albumo „Young Tree“. Kolektyvas visa savo jėga atsiveria tik klausant ištisus jo albumus, mat jie – konceptualūs kūriniai, lyg „Pink Floyd“ plokštelės. Dažnai visas albumas turi vieną bendrą vardiklį, vieną esminę temą, į kurią jungiasi atskiros dainos.

Šimtu procentų toks yra ir naujausias albumas „A Miracle“, skirtas gyvybės stebuklui. Tai akivaizdu ir iš besilaukiančios moters viršelyje, kurį nupiešė garsus Jamaikos grafikos dizaineris Neville‘as Garrickas, kūręs albumų viršelius legendiniam Bobui Marley.

Groundation „Hold your head up“

„A Miracle“ skirtas didžiajai moteriškai dvasiai, gyvybei, atsirandančiai iš jos“, – aiškina Harrisonas Stattfordas, neseniai antrą kartą tapęs tėvu. Logiška, kad moterų balsų albume daug daugiau nei bet kuriame ankstesniame „Groundation“ darbe.

Vienas tokių balsų – nepakartojama Marcia Griffiths, pelnytai vadinama „reggae karaliene“. Tai garsiausia ir įtakingiausia moteris šios muzikos istorijoje, karjerą pradėjusi dar septintojo dešimtmečio viduryje. Kitas balsas – paties Bobo Marley pritariantysis vokalas Judy Mowatt.

Nepaisant viešnių, tai vis dar tie patys „Groundation“ iš pačios geriausios savo pusės. Ilguose kūriniuose palikta daugybė erdvės puikiems grupės instrumentalistams pasireikšti, tad albumas palieka net labiau džiazinį įspūdį nei ankstesni kolektyvo įrašai. Antra vertus, „A Miracle“ kiek lengvesnis, kalbant apie emocinį krūvį. Jo klausantis lengviau niūniuoti, dainuoti kartu, jis tiesiog pagauna lengviau.

Tačiau užvis labiau „A Miracle“ tinka apibūdinimas „pilnas“. Tai toks muzikaliai pilnas, prisotintas, gilus albumas nuo pradžios iki pabaigos, jog atlikus jo techninius matavimus greičiausiai paaiškėtų, kad dažnių diapazone nėra neužpildytos nė vienos mažiausios vietelės.

Labai nedaug dabartinių grupių pasaulyje sugeba sukurpti ir įrašyti tokios kokybės albumus, taip pilnai skambančius kūrinius. Ypač turint galvoje, kad „Groundation“ nenaudoja skaitmeninės technikos. Labai mažai kas tesugeba taip išradingai panaudoti legendinius B3 vargonėlius, platų varinių pučiamųjų rinkinį ir sodrius pritariamuosius vokalus. Balansas ir dermė tiesiog kelia nuolankią pagarbą ir šviesų pavydą.

Be to, klausymo malonumas didėja proporcingai nuo perklausymų skaičiaus.

Jei „A Miracle“ neatneš daugiau šviesos, gyvybės jūsų ausims, jei jums absoliučiai svetima už reggae muzikos pulsuojanti kultūra, net jei esate didžiausias paniurėlis, negalintis pakęsti paauglių su dredais, tai bent palepinkite savo melomaniškąjį, audiofilinį „AŠ“ retos kokybės muzikiniu saldainiu.

Groundation „Riddim Hold Dem“

 

Mūsų misija

Kurti krikščionišką pasaulėžiūrą atskleidžiantį, aktualų, viltingą ir išliekantį turinį.

Prisidėkite skirdami paramą.