2014 12 15

bernardinai.lt

bernardinai.lt

Vidutinis skaitymo laikas:

5 min

Kamerinės muzikos ansamblis „Vilniaus arsenalas“ kviečia į metų pabaigos koncertus

Ansamblis „Vilniaus arsenalas“. Koncerto rengėjų nuotrauka

Paskutinį šių metų vakarą, 2014 m. gruodžio 31 d., 17.30 ir 20 val., kamerinės muzikos ansamblis „Vilniaus arsenalas“ kviečia į koncertus Taikomosios dailės muziejuje, Arsenalo g. 3A, Vilniuje.

Klausytojų laukia susitikimas su žinomais atlikėjais, nuostabiais dainininkais Regina Šilinskaite ir Tomu Tuskeniu bei nuotaikinga muzika. Palydint senuosius metus skambės J. S. Bacho, W. A. Mozarto, G. Donizetti ir G. Rossini muzikiniai perlai bei žaismingi operų fragmentai, kurie sukurs nepaprastą vakaro atmosferą.

1986 m. susibūręs ansamblis aktyvią koncertinę veiklą pradėjo po metų, atidarius Taikomosios dailės muziejų Vilniuje. Čia ansamblio rengiami koncertai tapo tradiciniai, o ansamblio pavadinimas buvo susietas su muziejaus patalpomis, kuriose XVI–XVII a. buvo laikomi ginklai.

Ansamblio repertuaras, kurio pagrindą iš pradžių sudarė XVII–XVIII a. kamerinė muzika, ilgainiui plėtėsi, įtraukiant įvairių epochų kūrinius nuo ankstyvojo baroko iki šiuolaikinių kompozicijų. 1998 m. „Vilniaus arsenalas“ įrašė pirmą kompaktinę plokštelę „Muzika Lietuvos dailės muziejaus galerijose“. Pastaruoju metu ansamblis vis dažniau pasirodo šiuolaikiniame amplua, didesnį dėmesį skirdamas XX–XXI a. autoriams. „Vilniaus arsenalui“ ypač reikšminga šiuolaikinė lietuvių muzika, jo iniciatyva gimsta nauji kūriniai. Nuo 2001 m. ansamblio pradėtas kūrybinis bendradarbiavimas su iškiliausiais nūdienos Lietuvos kompozitoriais O. Balakausku, F. Bajoru, A. Martinaičiu, T. Makačinu, V. Bartuliu, J. Juozapaičiu, M. Urbaičiu, Z. Bružaite, L. Narvilaite ir kitais tęsiasi iki šiol. Nuo 2001 m. ansamblis inicijavo ir atliko daugiau kaip 50 lietuvių kompozitorių premjerų.

2006 m. „Vilniaus arsenalas“ pradėjo įrašinėti kompaktinių plokštelių ciklą „Erdvės ir laiko atspindžiai“, skirtą šiuolaikinei lietuvių kompozitorių kūrybai. 2006–2011 m. išleistos keturios kompaktinės plokštelės su ansamblio inicijuotais šiuolaikinių lietuvių autorių vokaliniais ciklais ir instrumentine muzika, sukurta 2001–2010 m. (įrašyti 25 kūriniai).

Ansamblis aktyviai koncertuoja ir yra surengęs daugiau kaip 1000 koncertų įvairiuose Lietuvos miestuose, Olandijoje, Prancūzijoje, Vokietijoje, Lenkijoje, Latvijoje, Estijoje. Dalyvavo Lietuvos nacionalinės televizijos ir radijo laidų įrašuose.

Kolektyvas yra daugelio tęstinių projektų, klasikinės ir šiuolaikinės muzikos festivalių dalyvis. Nuo 1999 m. ansamblis beveik kasmet kviečiamas į Pažaislio muzikos festivalį, surengė koncertų šiuolaikinės muzikos festivaliuose „Muzikos ruduo“ (2002, 2005), „Marių klavyrai“ (2006), „Iš arti“ (2003, 2006, 2009, 2014), „Permainų muzika“ (2009), „Jauna muzika“ (2014), III Lietuvos kamerinės muzikos festivalis (2014), 2007 m. dalyvavo Rheinsbergo naujosios muzikos festivalyje „Rheinsberger Pfingstwerkstatt Neue Musik“ (Vokietija). Ansamblis muzikavo Lietuvos muzikų rėmimo fondo koncertų cikle „Alma Mater Musicalis“, Lietuvos muzikų sąjungos labdaros koncertuose-maratonuose „Didysis muzikų paradas“, Piligrimų kelio programoje „Ave Maria“ (2000), surengė pasirodymų įvairiuose barokinės muzikos ir kultūros paveldui skirtuose projektuose. Nuo 1998 m. „Vilniaus arsenalas“ įgyvendino nemažai kultūrinių projektų, skirtų muzikos ir kitų menų sąveikoms.

Ansamblio „Vilniaus arsenalas“ atlikėjai

Laima Šulskutė (fleita). L. Šulskutė yra viena kamerinio ansamblio „Vilniaus arsenalas“ įkūrėjų ir ansamblyje groja nuo pat įkūrimo. 1977–1982 m. mokėsi Maskvos valstybinėje P. Čaikovskio konservatorijoje (čia 1985 m. baigė asistentūrą stažuotę). Po studijų pradėjo aktyvią koncertinę veiklą, paruošė daug koncertinių programų: solo rečitalių, klasikinės ir šiuolaikinės muzikos su įvairiais kameriniais ansambliais ir kt.

Kaip solistė koncertavo su Lietuvos nacionaliniu simfoniniu, Lietuvos ir Šv. Kristoforo kameriniais orkestrais; grojo su M. K. Čiurlionio kvartetu, Vilniaus naujosios muzikos ansambliu, pianistais A. Paley, A. Staškumi, S. Okruško, A. Vasiliausku ir kt. Su kamerinės muzikos koncertais lankėsi Prancūzijoje, Austrijoje, Lenkijoje, Olandijoje, Estijoje, Latvijoje ir kt. Dalyvavo šiuolaikinės muzikos festivaliuose Lietuvoje, Anglijoje, Belgijoje, Čekijoje, Ukrainoje.

L. Šulskutė aktyviai propaguoja šiuolaikinę lietuvių kompozitorių muziką, yra daugelio kūrinių pirmoji atlikėja. Dėsto Vilniaus konservatorijoje, parengė nemažai fleitininkų, kurie groja įvairiuose orkestruose ir dirba pedagoginį darbą.

Rolandas Romoslauskas (altas). R. Romoslauskas yra vienas kamerinio ansamblio „Vilniaus arsenalas“ įkūrėjų ir vadovas, vadovauja viešajai įstaigai studijai „Vilniaus arsenalas“. Baigė M. K. Čiurlionio menų mokyklą, 1978–1983 m. studijavo Maskvos valstybinėje P. Čaikovskio konservatorijoje. Aktyviai koncertuoti pradėjo iškart po studijų, parengė nemažai solo programų. Kaip solistas koncertavo su Lietuvos valstybiniu simfoniniu, Šv. Kristoforo kameriniu orkestrais, dalyvavo tarptautiniuose kameriniuose festivaliuose Liuksemburge, Prancūzijoje, Vokietijoje, Lenkijoje, surengė solinių koncertų Vilniuje ir kituose Lietuvos miestuose, tame tarpe su pianistu Alexandru Paley (JAV). 2006 m. su Pasaulio filharmonijos orkestru koncertavo Paryžiuje ir Reimse, 2007 m. – kamerinės muzikos festivalyje Ričmonde (JAV).

R. Romoslauskas jau daug metų groja Lietuvos valstybiniame simfoniniame orkestre (LVSO), yra šio kolektyvo altų grupės koncertmeisteris. Su orkestru koncertavo Olandijoje, Prancūzijoje, Vokietijoje, Lenkijoje, Liuksemburge, Estijoje, Latvijoje ir kt.

2014 m. kovą Vilniaus kongresų rūmuose, minint R. Romoslausko kūrybinės veiklos 30-ies metų jubiliejų, jis solo griežė su LVSO, atliko Z. Bružaitės Koncertą altui ir simfoniniam orkestrui „Pabudimas“ (2014). Šį kūrinį altininkas griežė ir 2014 m. spalį XXV tarptautiniame festivalyje „Kiev Music Fest“ su Ukrainos nacionalinės filharmonijos akademiniu simfoniniu orkestru Ukrainos nacionalinėje filharmonijoje, 2014 m. lapkričio mėn. festivalyje „Iš Arti“ su LVSO.

R. Romoslausko solinės muzikos repertuarą sudaro įvairi muzika nuo senų epochų autorių iki XX a. kompozitorių kūrinių. Atlikėjas ypatingą dėmesį skiria šiuolaikinei lietuvių muzikai. 2001, 2002, 2005, 2007, 2009, 2013 m. paruošė naujas solines programas (jose skambėjo ir lietuviškos premjeros, inicijuota 11 naujų kūrinių altui ir fortepijonui, koncertas altui ir simfoniniam orkestrui).

 

Sergejus Okruško (klavesinas). Nuo 2000 m. S. Okruško yra kamerinio ansamblio „Vilniaus arsenalas“ narys. 1980 m. baigė Lietuvos muzikos ir teatro akademiją, studijavo Maskvos valstybinėje P. Čaikovskio konservatorijoje. Yra M. K. Čiurlionio pianistų ir vargonininkų konkurso laureatas (1978). Nuo 1974 m. koncertuoja kaip solistas ir kamerinių ansamblių narys, dažnai groja Lietuvoje, ir už jos ribų. 

Pianisto soliniame repertuare – įvairių epochų kompozitorių kūriniai. Ypatingą dėmesį atlikėjas skiria šiuolaikinei muzikai, kurią skambina ir klavesinu. Didelio susidomėjimo sulaukė pianisto atliktas ir į kompaktinę plokštelę įrašytas XX a. šedevras – P. Hindemitho „Ludus tonalis“. S. Okruško – aktyvus lietuvių kompozitorių kūrybos propaguotojas, dažnai pirmasis naujų kūrinių atlikėjas, kasmet parengiantis po keletą premjerų. Pianistas bendradarbiauja su solistais bei instrumentininkais (dainininkais R. Maciūte ir A. Mizrahi (JAV), klarnetininku A. Budriu, perkusininku P. Giunteriu, marimbininke L. Maxey (JAV), violončelininku M. Drobinskiu (Prancūzija), kameriniais ansambliais („Sostinės trio“, „M. K. Čiurlionio kvartetas“), orkestrais (Lietuvos nacionalinis simfoninis orkestras, Lietuvos bei Šv. Kristoforo kameriniai orkestrai).

Dalyvavo įvairiuose muzikos renginiuose – tai šiuolaikinės ir naujosios muzikos festivaliai „Gaida“, „Versija 2-7“, „Balsas“, įvairūs festivaliai: žydų muzikos festivalis „Shalom“, T. Manno festivalis , Šv. Kristoforo vasaros festivalis , ir kituose festivaliuose.

S. Okruško koncertinę veiklą derina su pedagoginiu darbu. Jis yra Lietuvos muzikos ir teatro akademijos fortepijono katedros profesorius.

 

Solistai

Regina Šilinskaitė (sopranas) studijavo LMTA (prof. V. Mikštaitės kl.), tobulinosi tarptautiniuose dainavimo interpretacijos kursuose pas prof. V. Šukys (Danija), P. Orlowitz (Danija) ir J. Loible (Vokietija). 1992 m. debiutavo Kauno muzikiniame teatre Džildos vaidmeniu, Sankt Peterburge laimėjo prizą jaunųjų atlikėjų dainininkų konkurse „Baltijos žvaigždės“. Nuo 1998 m. yra LNOBT solistė. Repertuare – daugiau kaip 20 operos vaidmenų. 2004 m. už Valensjenos vaidmenį (F. Leharo „Linksmoji našlė“) nominuota „Auksiniam scenos kryžiui“, už Eudoksiją (J. F. Halevy „Žydė“) pelnė 2004–2005 m. Kultūros ministerijos premiją ir „Auksinį scenos kryžių“. Bendradarbiavo su dirigentais Y. Menuhinu, I. E. Reilhu, J. Aleksa, S. Sondeckiu, M. Staškumi, V. Viržoniu, K. Bumanu, D. Rustioni. Parengė kamerinės muzikos programų; koncertavo Prancūzijoje, Suomijoje, Vokietijoje, Šveicarijoje, Danijoje, Lenkijoje, JAV ir kt.

Tomas Tuskenis (baritonas) dainavimą studijavo Panevėžio konservatorijoje, LMTA, stažavo LNOBT Operos studijoje, Händelio ir Mozarto akademijoje Provanso Ekse. 2006 m. tapo B. Grincevičiūtės kamerinio dainavimo konkurso diplomantu. Surengė pasirodymų Lietuvoje ir užsienyje, koncertavo Maskvos P. Čaikovskio konservatorijoje, Latvijos nacionalinėje operoje, dalyvavo festivalyje „Didysis muzikų paradas“, koncertavo su LMTA simfoniniu orkestru (dir. R. Šervenikas), Kauno simfoniniu orkestru, ansambliais „Musica humana“, „Vilniaus arsenalas“ ir kt. Repertuare – nuo baroko arijų iki šiuolaikinių Lietuvos kompozitorių miniatiūrų, parengta vaidmenų operoms G. Rossini, O. Nicolai, G. Donizetti, G. Händelio, G. Verdi, G. Puccini, P. Čaikovskio ir kt. operoms.

PROGRAMA

Johann Sebastian Bach (1685–1750)

Trio d-moll, BWV 1036

1. Adagio

2. Allegro

3. Largo

4. Vivace

Wolfgang Amadeus Mozart (1756–1791)

Fragmentai iš operos „Bastienas ir Bastienė“:

Intrada

Bastienės arija Nr. 2 „Ich geh jetzt auf die Weide“

Kola arija Nr. 4 „Befraget mich ein zartes Kind“

Bastienės arija Nr. 6 „Würd ich auch“

Kola arija Nr. 10 „Diggi, diggi, schurry, murry“

Bastienės arija Nr. 12 „Er war mir sonst treu und ergeben“

Bastienės ir Kola duetas Nr. 7 „Auf den Rat, den ich gegeben“

Gioachino Rossini (1792–1868)

Fragmentai iš operos „Šilkinės kopėčios“:

Uvertiūra

Giulios arija Nr. 6 „Ma si vada“

Germano arija Nr. 7 „Quando suona, quando suona“

Giulios ir Germano duetas Nr. 2 „Io so ch’ai buon core“

Wolfgang Amadeus Mozart (1756–1791)

Trio Es-dur, KV 407 (386c)

1. Allegro

2. Andante

3. Rondo Allegro

Gaetano Donizetti (1797–1848)

Fragmentai iš operos „Meilės eliksyras“:

Adinos ir Dulkamaros duetas „Bella Adina“

Barkarolė

 

Koncertų pradžia 17.30 ir 20 val. Bilietai parduodami bilietai.lt kasose, www.bilietai.lt ir 1 val. prieš koncertą Taikomosios dailės muziejuje, Arsenalo g. 3A, Vilniuje.

 

Rengėjas VšĮ studija „Vilniaus arsenalas“.

Koncerto partneris – Lietuvos dailės muziejus.

Rėmėjas – Lietuvos Kultūros taryba.

Bilietų platintojas – bilietai lt.