2014 12 21

bernardinai.lt

bernardinai.lt

Vidutinis skaitymo laikas:

3 min

Kaune vyksta plenero „Šviesa – Tiesa“ paroda

Šiuo metu Kauno miesto savivaldybės Vinco Kudirkos viešojoje bibliotekoje veikia jau penktoji tapybos plenero „Šviesa – Tiesa“ metu sukurtų darbų  paroda,  kurioje pristatomi vasarą vykusio plenero darbų rezultatai. Tiek plenero pradžia, tiek plenero pabaiga siejama su Vinco Kudirkos vardu. Pleneras šią vasarą vyko Kudirkos Naumiestyje, o penktoji plenero paroda vyksta Kauno miesto savivaldybės viešojoje V. Kudirkos bibliotekoje, taip pat pleneras yra skirtas Vinco Kudirkos mirties metinėms paminėti. Prieš tai plenero darbų parodos jau buvo pristatytos Šakių kultūros centre, Irenos Mikuličiūtės galerijoje ir kitur.

Šio plenero kuratorius – tapytojas Mindaugas Pauliukas. Šių metų plenere dalyvavo: Romanas Averincevas (tapyba), Povilas Šorys (skulptūra), Mindaugas Pauliukas (tapyba), Vilius Kiškis (tapyba), Irena Mikuličiūtė-Mika (tapyba) bei Kęstutis Dovydaitis (skulptūra). Plenero dalyvius įkvepia įvairios asmenybės. Plenero metu nutapytose drobėse atgimsta Vinco Kudirkos, šventųjų ar kitos temos, susiję su Vinco Kudirkos tautiniais simboliais ar regimos tikrovės fragmentais. Plenere dalyvaujantys autoriai priklauso skirtingoms meno sritims, jie kuria įvairiomis technikomis: naudojama drobė, skarda, aliejiniai dažai.

Menininkų požiūriai ir braižas yra skirtingi, kiekvienas itin savitai interpretuoja savo temą. Vieni menininkai savo darbuose pateikia konkrečius objektus, kiti pristato Vinco Kudirkos portretus, treti fiksuoja itin svarbius vietovės objektus, dar kiti pristato tiesiog tapybines abstrakcijas, susietas su konkrečia simbolika, tačiau visus plenero metu sukurtus darbus jungia kūrybinė ir žaisminga nuotaika.

Mindaugas Pauliukas VDA studijavo tapybą. Nuo 2001 metų dirba Šakių meno mokykloje dailės mokytoju. Intensyviai organizuoja ir dalyvauja įvairiose parodose bei pleneruose. Mindaugo Pauliuko kūryboje dominuoja abstraktus ekspresionistinis stilius. Jo tapyti abstraktieji peizažai pasižymi itin įtaigia dinamiška kompozicija bei subtilia koloristika. Kūriniams yra būdinga metaforiška kalba, plenero  parodoje yra pateikiamas Naujamiesčio apylinkių peizažas ir Kudirkos portretas. Pastarajame darbe, pavadintame „Patriotas“ (2012; drobė, aliejus 60×80 cm) ryškus mėginimas praplėsti tradicinio portreto žanro ribas, papildant Kudirkos portretą ryškių potėpių tautinės vėliavos spalvine gama. 

Mantas Maziliauskas tapytojas ir  architektas, gyvena ir kuria Vilniuje. Menininko kūrybos sritys: tapyba, pastelė ant popieriaus, objektai, fotomontažas, skulptūra. Dažname darbe jis  jungia kelis žanrus, kuria šiuolaikiniam menui būdingas instaliacijas, fotomontažus. Jo kūrybai yra svarbus filosofavimas, prieštarų paieška. Plenero parodoje pristatomoje Manto Maziliausko darbe („Spalvoti potėpiai, panašūs į pirštus ir juodą foną“, drobė, aliejus 40×50, 2014) dominuoja pilkas, tamsus koloritas, sukurtame darbe yra ryškinamos žmogaus rankos, žaidžiama ne tik šviesos kontrastais, bet ir forma, pabrėžiama išryškinama rankų, pirštų formų ritmika.  

Viena iš plenero dalyvių ir organizatorių tapytoja Irena Mikuličiūtė (Mika) yra dailės pedagogė, tapytoja, galeristė. Parodose Lietuvoje ir užsienyje dalyvauja nuo 1992 metų, daugelio plenerų dalyvė ir vadovė, 2011 m. Gyvena ir kuria Kaune. Irenos Mikuličiūtės (Mikos) tapyboje vyrauja tradiciniai lietuviškosios koloristinės tapybos bruožai. Parodoje rodomuose darbuose „Kudirkos Naumiesčio namelis“ (akrilas, drobė 56×100), „Kudirkos Naumiesčio peizažas“ (akrilas, drobė, 56×100) sutelkiamas dėmesys į namelį, jo aplinką, laukuose dirbančius žmones, visa tai susijungia į vientisą vaizdą, spalva ir linija išryškinant tik kontūrus, visumos fragmentus. Dažname  darbame autorė į savo kuriamus peizažus įtraukia lietuvišką simboliką, tačiau tapybos tradicijos kanoną keičia įvesdama  laisvas linijas ir formas, ryškų koloritą, itin individualią kūrybinę refleksiją. Taip peizažinė tapyba įgauna naujų spalviniškai aktyvių, betarpiškų aspektų.

Plenere tapytojas Vilius Kiškis parodoje pristato  du peizažus siejamus su Kudirkos Naumiesčio vaizdais. Menininko darbuose dominuoja pastelinės spalvos. Pristatomų menininko darbų technika – drobė, aliejus, išmatavimai 46X43 cm, 24X28 cm.

Mindaugas Dovydaitis plenere pristato darbą skulptūrą „Žaidžiantis berniukas“ bronza, akmuo, h 28 cm.

Parodoje dalyvauja ir skulptorius Povilas Šorys, kuris taip pat ir tapo.  Plenero metu  jis sukūrė tapybinę skulptūrą  kito plenero dalyvio, tapytojo Romano Averincevo figūrą. Povilas Šorys daug dėmesio skiria vizualiajai kūrinio formai, jos ekspresijai. Menininkas ne kartą yra minėjęs, kad jo  kūrybą įkvepia gamta ir žmonės.

Tapytojas Romanas Averincevas  yra dažnas plenerų dalyvis. Parodose dalyvauja nuo 2004 metų. Yra surengęs šešias parodas. Gyvena ir kuria Veiveriuose. Menininko darbuose pristatomi siužetai yra itin dinamiški, emociškai provokuojantys savo ryškia koloristika ir formos ekspresija. Plenero metu autorių įkvėpė Kudirkos Naumiesčio bažnyčios skulptūriniai objektai. Autoriaus kūryboje išlieka svarbi spalva ir forma.  Pristatomi parodoje menininko darbai vadinasi: „Jėzus ir angelai“, „Agota“ atlikimo technika drobė, aliejus.

Apibendrinant galima teigti, kad kiekvieno plenero parodos autoriaus kūryba savitai įdomi. Daugelio parodoje pristatomų menininkų darbuose retai pamatysi konkrečios detalės viziją ar ženklą, tačiau galima teigti, jog menininkų kūryboje yra ryškus jų santykis su gamta, aplinka, konkrečiomis asmenybėmis ar objektais, visa tai ryškėja per transformuotą konkretybės detalę. Ryškiausiai šios detalės atsispindi M. Pauliuko, M. Maziliausko, R. Averincevo, P. Šorio, I. Mikuličiūtės (Mikos), Kęstučio Dovydaičio ir V. Kiškio darbuose, juose per atminties vaizdinių srautą vienijančius simbolius ar metaforas ryškėja konkretus vaizdas ar to vaizdo fragmentas. Nors pleneras jau baigėsi, paroda sėkmingai keliauja po Lietuvą, leisdama kiekvienam autoriui sustoti, pamąstyti, ieškoti naujų idėjų bei temų ateityje įvyksiantiems panašaus pobūdžio plenerams. 

Gabrielė Kuizinaitė