2014 12 22

Antanas Šimkus

bernardinai.lt

Vidutinis skaitymo laikas:

2 min

Žvalgymai: sakytiniai

Štai, artėja metai prie pabaigos. Šventės, rimtos ir nelabai, vakarai, vakarėliai, blizgučiai. Viskas kaip visada ir kas kartą naujai. Ir tarsi norėtųsi apibendrinti, kas buvo gera, kas publikuoti, pradėti tam ruoštis, bet kad va – kasaisi galvą ir sukasi joje nukasyta mintis, sukasi – „tai ką dabar pasakysi?“

Pažvelgsiu į praeitos savaitės Bernardinai.lt kultūros sritį ir pasakysiu, kad mūsų dienraštis siūlo rinkti Metų kultūros publikaciją. Ten yra dešimt tekstų, pasiilgusių jūsų žvilgsnio.

Priminsiu, kad tarp Kultūros ministerijos premijų laureatų – ir Bernardinai.lt autorius H. Gudavičius, kurio knygą „Laiškai iš kaimo“ neseniai išleidome.

 Pasidžiaugsiu, jog konkursas „Skaitau knygą ir piešiu“, kurį taip pat skelbė Bernardinai.lt, susilaukė didelio populiarumo. Prieš keletą dienų garbi komisija įteikė apdovanojimus.

Atrodytų, negražu taip girtis, bet nutylėti dar negražiau. O kai jau baigsiu minėti iniciatyvas Bernardinai.lt vardu, pereisiu prie kitų metinių apibendrinimų.

Ištarsiu, kad nuo kitų metų Lietuvos kultūros sostinė persikels šiauriau – iš Panevėžio į Žagarę. Tad kitąmet žydės žagarvynės turbūt stipriau nei Marcelijaus Martinaičio aprašytos ir Vytauto Kernagio apdainuotos Suvalkijos giminaitės…

Ką dar pasakysiu? Kad ateina smagios naujienos nuo Anykščių krašto – restauruota dalis Antano Baranausko knygų. O kas arčiau Vilniaus dedasi?

Pavyzdžiui, išrinktas Panerių memorialo sutvarkymo idėjos laimėtojas. Po kiek laiko bus tvarkingesnė kolektyvinė atmintis.

Atminties tema figūruoja ir skulptoriaus Rimanto Sakalausko darbuose. Šįsyk menininkas parengė parodą Bažnytinio paveldo muziejuje.

Kasmet panašiu metu sukviečianti į ekspoziciją skulptorė Ksenija Jaroševaitė šiemet atidarė parodą, kurioje yra galimybė susipažinti su pranciškonų rožiniu.

Čia apie skulptūros aktualijas ir baigčiau šneką. Kas toliau? Gal politika?

Priminčiau, kad Seimas kitus metus paskelbė Bibliotekų metais. Kažkaip su šia žinia verta susieti ir modernios viešosios bibliotekos atidarymą Žirmūnuose.

Nuo konkretybių verta pereiti prie abstraktesnių dalykų. Praeitą savaitę Bernardinai.lt publikuotas tekstas, kuriame diskutuojama apie „kultūrinės traumos“ suvokimą anksčiau ir dabar.

Praeities ir ateities realijos rūpi ir Eglei Šeduikytei-Korienei, kalbančiai apie vargonininko profesijos subtilybes.

Rašytojiškas godas išguldo neseniai Nobelio premiją gavęs prancūzų kūrėjas Patrick Modiano. Savo interviu jis teigia: „Rašydamas randu savo tikrąjį balsą“.

Susižavėjęs šia mintimi, vis dėlto tarsiu jums, kad publikuota ir parašyta dar daug gerų tekstų Bernardinai.lt, bet aš nesutalpinsiu visų jų į apžvalgą, tik pabaigai nurodysiu dvi publikacijas, be kurių šie „Žvalgymai“ liktų visiškai bergždi. Tai – Domanto Razausko tekstas apie bliuzą. Jo nerasite geriausiųjų kultūros publikacijų dešimtuke tik dėl to, jog sąrašas sudarytas anksčiau.

Na, o antrasis tekstas – rašytojo Grigorijaus Kanovičiaus padėkos kalba, tapus Jonavos miesto garbės piliečiu. Tai – išmintinga pasaulio piliečio padėkos kalba. Pasaulio, kuriame mylimas ir gerbiamas kiekvienas. Pasaulis, kokio norėtųsi palinkėti visiems. Rašytojo žodžiai tą išsipildymą priartina.

Ir turbūt nėra prasmės dar ką nors papildomai sakyti šiandien. 

Mūsų misija

Kurti krikščionišką pasaulėžiūrą atskleidžiantį, aktualų, viltingą ir išliekantį turinį.

Prisidėkite skirdami paramą.