2014 12 28

Domantas Razauskas

bernardinai.lt

Vidutinis skaitymo laikas:

4 min

Domantas Razauskas. Mano Kalėdų prekybos centras

EPA nuotrauka

Su praėjusiomis Jus, mielieji!

Paskambino iš redakcijos. Klausia: ar parašysi šią savaitę ką nors? Parašysiu, sakau drąsiai žvelgdamas į savo begalinį sąrašą tų, kuriuos dar ketinu aprašyti.

Bet pala. Negalima gi tokiu ypatingu metu imti ir atiduoti įprastą recenziją. Kalėdos, Naujieji… Paskutinis šių metų straipsnis! O ką daryti? Nejau dar vieną „geriausi 2014 metų“ sąrašą? Jų pilnas internetas. Geriausių albumų, dainų, muzikinių įvykių, ko tik norite.

Geriausių kalėdinių dainų sąrašą? Nuo kai kurių jau plyšta galva. Gaila, kad prekybos centrų garsiakalbiuose nusivalkioja net ir nuostabiausios dainos. Štai, pavyzdžiui, supratau, kad nebegaliu klausytis Lennono „Happy Xmas (War is Over)“, kuriai nuskambus kadais ašarą braukdavau. Nebegaliu klausyti ir McCartney „Wonderful Christmastime“… Aišku, jau nekalbu apie tą gerbiamąjį, kuris per praėjusias Kalėdas man atidavė savo širdį. Aš, matyt, prastai kasmet ją imu, nes šiemet ją vėl atiduoda. O štai viena dama manęs ir tik manęs nori Kalėdoms! Šitiek metų jau nori, o aš, tinginys, nereaguoju… Dar vienas jau kaži kiek metų vairuoja namo Kalėdoms… Matyt, Žemės rutulį apvažiavo jau ne kartą.

Labai gerai pamenu tuos laikus, kai Kalėdoms dovanų gaudavau naujų kasečių. Šviesaus atminimo močiutė vis stebėdavosi: „Kam tau dar viena kasetė? Juk va, dešimt jau turi!“ Ne… Tuo metu gauti naujos muzikos man ir reiškė Kalėdas. Dažnai tos kelios kasetės būdavo sukamos kiaurus metus, dainos išmoktos atmintinai, jau spėjusios nusibosti ir vėl prisikelti naujam gyvenimui.

O dabar? Paklausei „Spotify“ ir pamiršai? Paklausei antrą grupę, devintą, tūkstantis penktą. Kurios tad dainos pasilieka galvoje? Kurias galėtum atmintinai padainuoti? Ar išėjus iš kalėdinio prekybos centro (pačia plačiausia prasme) apskritai dar norisi muzikos jaukiuose šventiniuose namuose?

Atsisėdau ir ėmiau galvoti, kokie kūriniai šiandien prašytųsi pagrojami kalėdiniame grotuve? Kas kelia didžiausią šypseną, juoką, džiaugsmą? Ir sugalvojau. O ką sugalvojau, tuo ir dalinuosi.

Bobas Dylanas 2009 metais išleido nuostabų žinomų kalėdinių dainų albumą „Christmas in the Heart“, kurio, ačiūdie, negroja parduotuvės su dideliu X. Prisipažinsiu, kai kurių šių dainų negalėčiau klausytis, jei ne džeržgiantis Bobo balsas ir taip šio genijaus tonui būdinga rezignacija. Dylanas nesišypso pasisodinęs ant kelių vaikutį, nepučia jums sniego iš delno, nemojuoja ranka. Jis kaip visada uždaras, užsisklendęs, šiek tiek kažkuo nepatenkintas ir… paprastas? „Must be Santa“ mėgstu užsidėti garsiai per ausines, kai darosi nyku sėdėti namuose ir žiūrėti į baltos mišrainės natiurmortą.

Įkaušus su Dylanu visada noris dar. Ir čia netikėtai prisimenu Kalėdų giesmę „Hark The Herald Angels Sing“. Į galvą topteli, kad jei turėčiau savo prekybos centrų tinklą, visuose juose 24 valandas per parą visu garsu suktųsi ši giesmė. Tik atliekant pankams iš Los Andželo „Bad Religion“.

O štai jums dar vienas mano šventinio grojaraščio kūrinys – „Kalėdoms noriu begemoto“. Viena vertus, tai žavus antausis tai, kuri vis dar nori manęs ir tik manęs, o kita vertus, tai viena keisčiausių mano gyvenime girdėtų kalėdinių dainų ir vienas šiurpiausių vaizdo klipų. Kodėl? Juk, rodosi, toks nekaltas kūrinėlis?

 

O šiaip jau esu visų tų penktojo–šeštojo dešimtmečio Amerikos estradinių kalėdinių melodijų gerbėjas. Ar tai būtų Judy Garland, ar Nat King Cole‘as, ar Bingas Crosby, o gal Frankas Sinatra. Girdėdamas šias dainas viešose vietose visada noriu pasitempti, pasikvėpinti, nusipirkti naują kostiumą ir su savo dama nueiti ten, kur geras vynas, kur nėra vietos isterijoms, kur sėdi tokie kaip aš. Po švarkais slepiantys pistoletus.

Tačiau man nuoširdžiai keista, kodėl tarptautiniu kalėdiniu šlageriu netapo to paties meto Louiso Armstrongo daina „’Zat You, Santa Claus?“ Juk nėra nė vieno žmogaus pasaulyje, kurio gydomai neveiktų Satchmo balsas!

O toliau daina, kurią jūs, be jokios abejonės, žinote, tačiau kurios negroja prekybos centrai. Gaila. O gal ir gerai. Nes jos vis dar galiu klausytis su didžiausiu malonumu, šypsena, o kartais net ašara. Mat kas gali būti labiau šventiško už bedantį, nesipraususį, smirdantį Shane MacGowaną (kokiu būdu jis dar gyvas???), pasidabinusį vakarykščiu kostiumu (skaityti praėjusios savaitės straipsnį apie bliuzą!), sėdintį prie pianino tarp cigarečių dūmų? Arba Shane MacGowaną, kartu su Kirsty MacColl klaidžiojančius juodai baltomis Niujorko gatvėmis?

Ši daina visada bus Kalėdų liūdesio himnas. Himnas viskam, kas per metus įvyko ne taip, viskam, ką sumoviau…

1977 metais Bingo Crosby kalėdiniame TV šou pasirodė Davidas Bowie. Tiesą sakant, aš iki šiol negaliu suprasti, ką jis ten veikė. „Nuėjau ten, nes žinojau, kad tai patiks mano mamai“, – vėliau sakė Bowie. Jau vien šio muzikos mago pasirodymas legendinio Bingo jaukioje kalėdinėje laidoje buvo visiškas siurrealizmas, bet kai pora, persimetę keletu mielų žodelių apie savo šeimas, staiga uždainavo „Little Drummer Boy“… Maža to, laidos prodiuseriai vėliau tikino, kad Crosby neturėjo žalio supratimo, kas tas Bowie!

Istorija čia nesibaigia. Kai Bowie televizijos buvo pasiūlyta sudainuoti „Little Drummer Boy“, šis taip susiraukė… „Aš nekenčiu šios dainos!“ – pareiškė anglas ir pareikalavo jam tučtuojau parinkti kitą. Nieko kito parinkti nesisekė, nes Crosby buvo pasiruošęs dainuoti būtent „Little Drummer Boy“. Tad laidos prodiuseriai dainą šiek tiek pakeitė, pridėdami specialiai Bowie parašytą dalį „Peace on Earth“. Atlikėjai kelias minutes parepetavo ir daina buvo nufilmuota. Viskas vyko rugsėjo mėnesį. Po kelių savaičių Bingas Crosby mirė, taip ir neišvydęs paskutinės metų laidos, legendinės Kalėdų transliacijos.

 

Tik tiek. Ačiū Jums už šiuos metus, už kantrybę ir atlaidumą. Ačiū Bernardinams už pasitikėjimą ir laisvę. Viliuosi, jog kitąmet turėsime progą kartu perklausyti daugybę nuostabios muzikos! Viliuosi, kad geriausio Lietuvoje interneto dienraščio laukia gražūs metai. Linkiu tokių ir kiekvienam iš Jūsų. 

Mūsų misija

Kurti krikščionišką pasaulėžiūrą atskleidžiantį, aktualų, viltingą ir išliekantį turinį.

Prisidėkite skirdami paramą.