2014 12 29

Antanas Šimkus

bernardinai.lt

Vidutinis skaitymo laikas:

2 min

Žvalgymai: nuosaikieji

Sproginėjant petardoms, sukantis eglių ir eglučių rateliams bei įvairiausiems dešimtukininkams skelbiant universaliuosius metų dešimtukus, „Žvalgymuose“ belieka tiesiog nuosaikiai baigti šiuos metus peržiūrint praeitos savaitės Bernardinai.lt kultūros publikacijas. Na, bent jau dėl to, kad šių dienų žaižaruojančioje mozaikoje atsirastų ir paprastesnių akiai spalvų. Taigi.

Be kalėdinių nuotaikų atspindžių sunkiai įsivaizduojami ir mūsų portalo langai. Ne sykį priminėme, kad Bernardinų bažnyčioje vyks Kalėdų koncertas. Ir jis įvyko, suteikdamas džiaugsmo susirinkusiesiems.

Netoliese, ant Vilniaus arkikatedros mūrų, iki pat paskutiniosios šių metų dienos rodoma kalėdinė pasaka 3D formatu. Ją rodo net tris kartus kiekvieną vakarą, tad visi norintieji dar gali suspėti pasižiūrėti.

Kalėdinį muzikos takelį Bernardinai.lt skaitytojams ir muzikos mėgėjams pasiūlė mūsų apžvalgininkas Domantas Razauskas. Manau, ne vienas ir ne du ras sau dainą prie širdies.

Kalbėdami apie muziką, turime prisiminti ir kompozitorių Eduardą Balsį. Praėjusią savaitę minėtos jo 95-osios gimimo metinės.

Ne visi muzikos srities minėtini įvykiai buvo džiaugsmingi. Būta netekčių. Šį pasaulį po sunkios ligos paliko britų dainininkas Joe Cockeris.

Lenkija šiomis dienomis gedi net dviejų žymių menininkų: poeto, eseisto ir vertėjo Stanisławo Baranczako ir kino režisieriaus, filmo „Papuša“ kūrėjo Krzysztofo Krauzės.

Grįžkime prie Lietuvos kultūros įvykių. Paveldosaugininkai skelbia atstatysią ir sutvarkysią šalia Šiaulių esančią Kryžių kalno koplyčią, atsižvelgdami į žmonių iniciatyvą išsaugoti šį statinį, kuriame Jonas Paulius II aukojo šv. Mišias.

Europos parko kūrėjai praneša savo valdose įkurdinę skulptūrą, skirtą Teatro metams. Pasak šios akcijos kuratorių, „teatrų temos skulptūriniu akcentu pasirinktas skulptoriaus Evaldo Pauzos (g. 1966 m.) darbas „Pinokis“.

Fotografijos gerbėjai gali pasidžiaugti gražiu, Lietuvos fotomenininką Antaną Sutkų užsienyje pristatančiu Williamo Ewingo straipsniu, kuris baigiamas taip: „Antanas Sutkus yra didis fotografas.“

Kino ir ypač televizijos serialo apie seklį Erkiulį Puaro žiūrovams turėtų būti įdomus interviu su aktoriumi Davidu Suchet, suvaidinusį šį žymų detektyvą minėtame TV projekte.

Knygiams skirta žinių skrynelė taip pat pildosi. Neseniai išėjo puiki rašytojo Herkaus Kunčiaus knyga „Kartą operoje“, kuriame šios srities muzikos pasaulis originaliai atskleidžiamas ir vaikui, ir suaugusiam žmogui. Pokalbis su kūrėju apie kūrinio genezę taip pat turėtų praturtinti susidomėjusius.

Kauno savivaldybė paskelbė, kad Bernardo Brazdžionio literatūros premiją šiemet teiks poetui Algimantui Mikutai, o Klaipėdoje pastaruoju metu daug kuriantis režisierius Valentinas Masalskis, neseniai suteikęs galimybę išvysti spektaklio „Man netinka tavo kostiumas“ (pagal M. Nastaravičiaus pjesę) premjerą, jau sulaukė ir recenzijos apie šį kūrinį.

O šių „Žvalgymų“ pabaigoje rekomenduoju du „Aštuntosios dienos“ rubrikos rašinius. Pirmasis – Laimos Šidlauskytės pasakojimas apie Nobeliui skirtą savaitę Švedijoje, o antrasis – Aurelijos Umbrasienės tekstas „Ką radai po eglute?“.

Tad prisiminkime, ką radome šiemet, ir ženkime artėjančių link.

Laimingų! Iki susitikimo kitąmet!

Mūsų misija

Kurti krikščionišką pasaulėžiūrą atskleidžiantį, aktualų, viltingą ir išliekantį turinį.

Prisidėkite skirdami paramą.