Vidutinis skaitymo laikas:

2 min.

Neastrologinės prognozės

Kaip ir kiekvieną gruodį (tekstas rašytas žurnalui prieš pat Naujuosius metus – Red.), žiniasklaida sumirga prognozėmis, ko tikėtis ateinančiais metais. Štai prieš kelias dienas viename žinių portale ponia astrologė pranašavo, kad kitąmet „stovėsime ant karo slenksčio“. Įdomu, pagalvojau, kiek astrologų apie karą kalbėjo prieš metus, iki Rusijos agresijos Ukrainoje likus vos keliems mėnesiams. O ir naujoji prognozė savotiška. Juk, kaip pasakė mano žmona, visuomet gyvename ant slenksčio, nuo kurio įvykiai gali pakrypti viena ar kita vaga.

Laimei, astrologija yra ne tik draudžiama Bažnyčios, bet ir nereikalinga norint pažvelgti į ateitį. Geriau remtis matematika ar paprasčiausia logika. Štai logiškai galima teigti, kad įvedus eurą kils kainos. Nepaisant visų „memorandumų“, kuriais žadama nedidinti kainų, euro įvedimas sukels prekybininkams operacinių išlaidų, kurias jie – ypač smulkieji – padengs iš pirkėjų piniginių. Kita vertus, kainos kils nedaug. Dideliam kainų šuoliui reikalinga didelė paklausa, o po Naujųjų užsieniečiai nepuls šluoti mūsų parduotuvių lentynų ar nekilnojamojo turto. Infliaciją šaldys ir rekordiškai žemos naftos kainos.

Visai kitokių padarinių pigi nafta turės Rusijos ekonomikai. Ekonomistai sutaria, kad Rusijos krizė, nors ir netiesiogiai, atsilieps Lietuvai. Įdomiau – kaip į savo krizę reaguos pati Rusija. Maskvoje neseniai lankęsis JAV strateginių tyrimų centro „Stratfor“ vadovas George’as Friedmanas praneša, kad Kremliaus atstovai dievagojasi nekelsią dujų kainų Europos šalims. Vis dėlto gali būti bandymų blefuoti ir kelti dujų kainas Rusijoje vadinamajam „artimam užsieniui“. Gerai, kad šiemet pasitaikė šilta žiema ir kad turime „Independence“.

Tarptautinėje politikoje dėmesį ir toliau trauks situacija Ukrainoje. Pastarųjų dienų Vladimiro Putino „reveransai“, kuriuos gyrė JAV ir ES diplomatijos vadovai, greičiausiai nereiškia sprendimo priimti Ukrainos vakarietišką kursą. Teiginiai, kad Doneckas ir Luhanskas yra Ukrainos dalis, – savaime nieko nereiškia. Išlaikydami didelę autonomiją, kurią kaip taikos sąlygą neseniai nurodė Rusijos URM vadovas Sergejus Lavrovas, šie regionai taptų Maskvos priemone stabdyti Ukrainos integracijai į Vakarus. Dėl to yra pagrindo manyti, kad „įšaldytas“ konfliktas Ukrainos rytuose artimiausiu metu „neatšils“.

Lietuvos politikos naujienose, bent jau pirmuosius metų mėnesius, vyraus savivaldybių rinkimai. Ateinančių metų naujovė – tiesioginiai merų rinkimai – padidins piliečių susidomėjimą balsavimu. Skirtingai nei prognozuoja politologai, rinkėjai nenusivils menkais tiesiogiai rinktų merų įgaliojimais; tie, kas balsuoja savivaldos rinkimuose, yra „politikos fanatikai“ ir jų lūkesčiai dėl būsimų merų veiklos bus realistiški.

Kas laimės rinkimus? Kadangi balsavimas vyks „dviejų turų“ principu, antrajame ture apie kiekvieną iš dviejų populiariausių kandidatų formuosis partijų koalicijos – visai kaip per Seimo rinkimus vienmandatėse apygardose. Dėl to miesto mero rinkimų baigtis panašės į Seimo vienmandačių apylinių rezultatus tame mieste: Kaune turėtų laimėti konservatorius, Klaipėdoje – liberalas ir pan. Itin įdomu bus stebėti Vilnių: jei EP rinkimų sėkmės padrąsinti liberalai atims pakankamai balsų iš besikivirčijančių konservatorių, antrajame ture susitiks Artūras Zuokas ir Valdemaras Tomaševskis. Pastarajam politikui tai būtų didžiausias pasiekimas savivaldos rinkimuose.

Paskutinė, bet ne mažiausiai svarbi vidaus politikos prognozė – intensyvės bandymai įstatymais silpninti gyvybės bei šeimos apsaugą Lietuvos teisinėje bazėje. Seime bei Vyriausybėje tyliai svarstomos Vaiko teisių apsaugos pagrindų įstatymo naujoji redakcija bei kontroversiškoji Stambulo konvencija šiais metais pasieks finišo tiesiąją (apie abu teisės aktus galite plačiau sužinoti Laisvos visuomenės instituto tinklalapyje: www.laisvavisuomene.lt). Prireiks sutelktos pilietinės iniciatyvos, kad užkirstume kelią šių įstatymų keliamiems pavojams.

Šį kartą tiek prognozių. Nė viena jų netrykšta optimizmu, bet tikiu, kad malda ir darbu atlaikysime visus vidaus ir išorės iššūkius. 

Prisidėk prie išlikimo!

Jei „Bernardinai.lt“ norite skaityti ir rudenį, paremkite jau dabar.