2015 01 26

Jonathan Sacks

bernardinai.lt

Vidutinis skaitymo laikas:

2 min.

Žodžio laisvė kartais kainuoja labai brangiai

Buvęs Didžiosios Britanijos vyriausiasis rabinas Jonathanas Sacksas vieną iš savo laidų per BBC radijo ketvirtąją programą paskyrė žodžio laisvės temai. Sustoti prie šios temos jį paskatino socialiniuose tinkluose ir interneto komentaruose išplitęs patyčių virusas, leidžiantis komentatoriams likti anonimais, tačiau pilti pamazgas ant realių asmenų. Visa tai, anot paties J. Sackso, itin žeidžia vaikus, kurie tampa savo bendraamžių patyčių taikiniais.

Kaip teigia J. Sacksas, tai yra dalis senos istorijos, kai žodžiai yra pasitelkiami kaip ginklas. Tačiau, kaip pažymi rabinas, visame tame yra ir šis tas naujo. „Anksčiau dauguma bendravimo vyko akis į akį, viskas vykdavo tam tikrame socialiniame kontekste, tad tėvai, mokytojai ar draugai žinojo, kas vyksta, ir galėjo įsikišti. Aišku, pasitaikydavo kartkartėmis gaunamų anoniminių laiškų, tačiau jų sukeliama kančia bent jau būdavo privati, o ne vieša, kaip kad dažnai nutinka socialiniuose tinkluose“, – rašo J. Sacksas.

„Leisdami žmonėms liekant anonimais grasinti, puldinėti ar skleisti gandus apie kitus žmones, naujieji socialiniai tinklai maksimaliai gundo mūsų prigimtyje tūnančius demonus ir suteikia jiems maksimalių galimybių reikštis“, – tęsia rabinas. Jis primena istoriją apie Gigo žiedą, kurį užsimovęs tapdavo nematomas ir galėjo nuo bet ko išsisukti. Šiandien internetas, anot J. Sackso, labai primena tą Gigo žiedą, leisdamas žmonėms pasislėpti po anonimiškumo kauke, ir netgi paslaugų teikėjai gali pabėgti nuo atsakomybės, persikeldami ten, kur jų nepasiekia griežtesnis teisinis reguliavimas.

„Technologija yra sena, tačiau moralinis iššūkis irgi senas. Judaizmo išminčiai iškalbingai bylojo apie pavojus to, ką jie vadino blogio persunkta kalba. Taip sakydami jie mintyje turėjo šmeižikiškus, žeminančius ir užgaulius žodžius. Jie tai vadino mirtina nuodėme ir teigė, kad dėl jos yra sugriaunami trys žmonės: tas, kuris sako šiuos žodžius, tas, kuriam tie žodžiai yra adresuojami, ir tas, kuris jų klauso. Žodžiai žeidžia, skaudina ir žaloja. Ir kiekviena nauja technologija, kuri mums leidžia plačiau paskleisti savo žodžius, ragina mus kas kartą atsigręžti ir įsipareigoti komunikacijos etikai. Žodžio laisvė nereiškia kalbos, kuri nieko nekainuoja. Žodžio laisvė reiškia tokią kalbą, kuri gerbia kitų laisvę ir orumą. Užmiršk tai, ir žodžio laisvė kainuos labai brangiai“, – perspėja J. Sacksas.

Svarbu!

Įsivaizduokite, vieną dieną Jus pasiekia tokia žinia –
dėl finansinių sunkumų „Bernardinai.lt“ stabdo savo veiklą.

Darome viską, kad taip neatsitiktų, bet mums reikia Jūsų pagalbos.
Paremkite dabar, kad galėtumėte skaityti „Bernardinai.lt“ ir rytoj.