2015 02 06

Antanas Šimkus

bernardinai.lt

Vidutinis skaitymo laikas:

3 min

Žvalgymai: vasario pradžios

Po šiokios tokios pertraukos vėl siūlau grįžti į Bernardinai.lt kultūros lauko žvalgymus. Vis dėlto gana daug publikacijų atsinaujinusiame interneto dienraštyje lieka nuošaly, tad joms nebus per daug paminėjimų. Truputį keičiame peržiūrų laiką. „Žvalgymai“ bus publikuojami penktadieniais. Ką gi, pradedame nuo šių metų vasario…

02 01, sekmadienis

Vasaris pasitiko pilkoku oru, atkeliavusiu, kaip ir dažniausiai viskas, kas gera ir bloga metereologiniais klausimais – iš vakarų. Tad nenuostabu, kad ir tekstą skaitymams pasiėmiau iš ten, iš Klaipėdos. Ieva Liškevičiūtė parašė rašinį „Sekmadieninis žvilgsnis į uostamiestį“.

Savaitgalinių tekstų kolekciją papildo televizinis formatas. Viena iš Bernardinai.ltpastaraisiais metais labiausiai įsibėgėjančių veiklų – knygų leidyba. Tad nenuostabu, kad ir išeina jau nebe viena kita per metus. Tad atsiranda poreikis ir pavedėti skaitytoją knygų keliu. Vienas tokių vedlių – Donatas Puslys. Jis šįsyk skaitytojams pristato Andriaus Navicko išverstą G. K. Chestertono knygą „Šv. Pranciškus iš Asyžiaus“.

Na, o nenuilstanti Jurga Lūžatė-Kajėnienė inventorizuoja paskutinio žiemos mėnesio renginius Lietuvos sostinėje. O surinkusi ir atrinkusi nemenką kiekį, išdėlioja į dėlionę. Ją ir pateikia smalsuoliams, ieškantiems kur prasmingai leisti laiką.

Taip nejučia sekmadienis baigiasi, ateina pirmadienis.

02 02, pirmadienis

Taigi. Pirmadienis. Jį geriausia buvo pradėti skaitant rašytojo Grigorijaus Kanovičiaus atsakymus į interviu klausimus. Rašytojas sako, kad „svarbiausia – kuo mažiau meluoti sau. Menas prasideda nuo to, kas nėra labai populiaru gyvenime, – tiesos. Tiesa meniškai įkūnijama kūrinyje.“ Ir G. Kanovičiaus kūryba tai patvirtina

Kita publikacija susijusi su mediniu Lietuvos paveldu. Konkrečiau, šį sykį apie „medinukus“ kalba ir Kaune vykusios diskusijos apie medinę architektūrą faktą aprašo Laura Rimkutė. Jos straipsnis pavadintas „Medinis paveldas: deginti ar saugoti“.

Savaitės pradžioje labai gražu būna, kai atsiranda kas šventiško. Šiemet Bernardo Brazdžionio premija atiteko poetui Algimantui Mikutai.

Pasak rengėjų, „ši premija skiriama už lietuvybės, gimtosios kalbos, pilietiškumo, tradicijų tęsimą ir naują pastarųjų dvejų metų aukšto profesinio lygio grožinės literatūros ar literatūrologijos knygą“.

02 03, antradienis

Savaitei po truputį įsivažiuojant ėmė vis garsėti ir diskusijos dėl sostinės Žaliojo tilto skulptūrų. Kai Kultūros paveldo centras paskelbė jas nesant ypatingai saugotinomis vertybėmis, iš karto subruzdo politikai. Tarkim, Arvydas Anušauskas prilygino skulptūras žaliesiems žmogeliukams.

Bernardinai.lt paskelbė, kokius renginius ir galimybes siūlys artėjančioje Vilniaus knygų mugėje. Vienas įdomiausių renginių – perleistos knygos „Vasara su Katšuniu“ pristatymas. Priminsiu, kad būtent šia knyga rašytojas Gendrutis Morkūnas prisistatė skaitančiajai auditorijai. Ir pakankamai sėkmingai. Pirmą sykį pasirodžiusi knygos autorius gavo „Metų debiuto“ apdovanojimą.

O štai nenuilstančioji vokalistė, sopranas Sigutė Trimakaitė kvietė visus į Klaipėdą, kur koncertais jaunimui startuoja šių metų meno šventė „Šokoladinis Mocartas Lietuvoje“. Plačiau apie tai galima perskaityti čia.

02 04, trečiadienis

Tęsiant literatūros vaikams temą, verta paminėti sostinės Šv. Jono galerijoje atsidariusią vaikiškų knygų iliustracijų parodą. Ekspozicijos kuratorės Ūlos Šimulynaitės rūpesčiu ant sienų kabo Estijos, Latvijos ir Lietuvos dailininkų darbai. Apie kūrinių įvairialypiškumą liudija tai, kad „parodai atrinkti darbai atlikti tušu, akvarele, paprastais ar spalvotais pieštukais, flomasteriais, kompiuterine grafika ar mišria technika“.

Kokią techniką naudoja garsūs džiazo muzikantai Arkadijus Gotesmanas ir Dmitrijus Golovanovas, tegali paklausęs jų muzikos ir improvizacijų. Tokią progą suteikia šio dueto projektas. Taip pat galima peržvelgti D. Golovatovo atsakymus į Deimantės Dementavičiūtės-Stankuvienės klausimus.

O ateinantį trečiadienį Lietuvos dailės muziejus kvies į knygos knygos „Ornamentas: XVI– XX A. I pusės paveldo“ tyrimai pristatymą. Pasak renginio organizatorių, pirmoji knygos dalis skirta Renesanso ir Baroko ornamentikos sklaidai Lietuvos ir Latvijos dailėje, antroji – XIX ir XX a. I pusės dailei. Tekstai pagrįsti archyvinių šaltinių, nepublikuotų paveldo objektų studijomis.“ Imkiet ir skaitykiet.

02 05, ketvirtadienis

Ketvirtadienį visai smagu patyrinėti visą Vilniaus knygų mugės programą galima rasti čia. Verta pasidomėti iš anksto ir mugės svečiais, ir organizatorių dėliojamais akcentais. Pagrindinė knygų mugės tema – detektyvas. Bet apie tai dar ne sykį užsiminsime kitose publikacijose.

Lietuvos kino centras dažniausiai stengiasi pranešti geras žinias. Ne išimtis – ir šis kartas. Pranešama, kad „Lietuvos kino žiūrovų susidomėjimas lietuvišku kinu ir toliau auga“.

Ir paskutinė ketvirtadienio bei šių „Žvalgymų“ publikacija – Gedimino Kajėno parengtas iš žurnalo „Kelionė su Bernardinai.lt“ perspausdintas tekstas apie fotografą Antaną Miežanską. Šis menininkas sukaupęs pakankamai patirties, jo interviu prasminga skaityti net ir kaip epochos dokumentą.

Tiek straipsnių Bernardinai.lt „Kultūroje“ šį sykį, mielieji. Iki kito penktadienio!

Mūsų misija

Kurti krikščionišką pasaulėžiūrą atskleidžiantį, aktualų, viltingą ir išliekantį turinį.

Prisidėkite skirdami paramą.