2015 02 13

Jurgita Lūžaitė-Kajėnienė

bernardinai.lt

Vidutinis skaitymo laikas:

15 min.

Vasario knygos vaikams: ko ieškosime Vilniaus knygų mugėje?

Artėjant Knygų mugei bene visos leidyklos šiek tiek „išprotėja“: didžiausiam metų knygų įvykiui ruošiamasi itin turiningai ir gausiai. Naujienų ypač daug vaikų literatūroje, tad šio mėnesio apžvalgą sumanėme kaip gidą po Vilniaus knygų mugės naujienas vaikams. Kad ieškoti būtų aiškiau, šįkart knygas apžvelgiame pagal leidyklas (abėcėlės tvarka). O jums tereikia įsiminti viršelius ir turinius – mugės metu beliks tik nuspręsti, kuri gi tinkamiausia jūsų vaikui.

 


Kakės Makės enciklopedija. – Vilnius: Alma littera, 2015. 124 p.

Bene visos šeimos, turinčios vaikų, Kakę Makę jau pažįsta ir yra pamėgę: išleista ne viena knygelė, pelniusi apdovanojimų, įvairūs priedai ir žaidimai, mobiliosios programėlės, o dabar jau ir spektaklis pastatytas. Kakė Makė tampa vaikų pasaulio fenomenu, kurį, tikiu, ateityje traktuosime kaip šios kartos vaikystės personažą. Kuo ji tokia patraukli vaikams? Manau, dėl to, kad nenuspėjama, šmaikšti, ypatingai raiški (ir iliustracijų, ir kalbos prasme) ir visada pradžiuginanti.

Žinome, kad Kakei Makei nuolat kyla daug klausimų – ji jau seniai suprato, kad pasaulis kupinas įdomybių ir paslapčių. Deja, ne visus atsakymus žino net tėtis, mama ar močiutė… Tačiau šioje knygelėje į pagalbą ateina išmintingasis profesorius Linksmutis, ir Kakė Makė drąsiai leidžiasi į smagią pažinimo kelionę. Kakei Makei pasaulis – paslaptis ir atradimas, kuris visada tikrai įdomus ir netikėtas. Taip pasaulį mato Kakė Makė ir visus mažuosius draugus kviečia kartu jį tyrinėti. Enciklopedijoje rasite temas apie žmogaus kūną, sveikatą, šeimą, draugystę, profesijas, laisvalaikį, meną, muziką ir dar daugiau. Žodžiu, bene viską, kas rūpi mažiesiems smalsučiams – pasaulio atradėjams.

Ch. Rindell. Ada ir peliuko šmėkla/ vertė V. Būgaitė. – Vilnius: Alma littera, 2015. 224 p.

Džiugu, kad atsiranda vis daugiau knygų jauniesiems paaugliams – tiems, kuriems vaikų knygos jau kiek „per mažos“, tačiau iki tikrosios paauglystės dar reikia paaugti. Šį amžių labai sunku apibrėžti, kaip ir tai, kas 10-13 metų vaikams galėtų būti įdomu. Šiame amžiuje vykstantis asmenybės, psichologinis, fizinis ir kt. virsmai, branda kiekvienam pasireiškia skirtingai, tokiems „paaugliukams“ daug kas tampa neįdomu ar per vaikiška. Todėl palydėkite juos į paauglystės pasaulį ir padėkite atrasti tai, kas įdomu. Galbūt tai gali būti ir ši knyga apie Adą?

Panelė Ada su tėvu lordu Gotu ir daugybe tarnų gyvena Šiurpiųjų Pusgalvių dvare. Rūmuose vaidenasi, o Ada neturi nė vieno draugo, su kuriuo galėtų pasižvalgyti po apleistą rūmų sparną. Bet vieną naktį viskas pasikeičia – Adą aplanko peliuko Izmaelio šmėklą. Drauge jie ima aiškintis apleistojo rūmų sparno paslaptis, o Ada suranda draugų net daugiau, nei galėjo tikėtis…

Aviukas Šonas. Istorijos iš Samanotos daubos ūkio. Bandos vadas/ vertė G. Auškalnis. – Vilnius: Alma littera, 2015. 96 p.

Knygelė su užduotėlėmis apie animacinį personažą aviuką Šoną, puikiai pažįstamą mūsų vaikams. Plastelininiai filmukai apie šį nenuoramą jau ne vienus metus prieinami ir lietuvių kalba.

Dabar šis personažas persikelia į knygų pasaulį ir kviečia su šauniosios avių kompanijos ir jų bičiulio sarginio šuns Bitserio nuotykiais susipažinti skaitant juos.

Kokia istorija slypi šioje knygelėje?

Atėjo laikas pasirodyti ūkio talentams: vištos prieš avis. Deja, bandos žvaigždė avelė Širlė turi bėdą – didžiulę scenos baimę.

Ar aviukui Šonui pavyks įtikinti unikalaus balso savininkę Širlę padainuoti ir kas taps nugalėtoju? Knyga puikiai tiks jaunesnio mokyklinio amžiaus vaikams. 


„AŠTUNTOJI DIENA“ (BERNARDINAI.LT)

  G. Morkūnas. Vasara su Katšuniu. – Vilnius: VšĮ Aštuntoji diena. 2015. 232 p.

Gerai žinomo vaikų rašytojo ir eseisto Gendručio Morkūno „Vasara su Katšuniu“ pirmą kartą išleista lygiai prieš dešimt metų – 2005-aisiais, ir iškart buvo pripažinta geriausia debiutine metų knyga vaikams. Leidykla rašo, jog šiandien vėl drįsta priminti jautrų ir subtilų pasakojimą apie nelaimingą, bet gerą berniuką Bernardą ir Katšunį.

Tai knyga, kuri puikiai tiks atsakymų į „kaip gyventi“ tipo klausimus ieškantiems paaugliams. O suaugusiems padės prisiminti, ką reiškia gyventi visa širdimi, būti atviram pasauliui ir jo problemoms. G. Morkūnas nesistengia įlįsti į vaiko kailį – jis tiesiog atsimena, kad pats buvo vaikas. Bet svarbu ne tik būti vaikui, o ir norėti pažinti pasaulį ir aplinkinius; dažnai – ir šiek tiek iš viso to pasijuokti ar su tuo pažaisti. Knygoje daug nonsenso, komiškų situacijų ir socialinių problemų gendrutiško atvertimo. Nuostabiai paprastų pokalbių ir nuoširdaus naivumo…

Visas stebuklas tame, kad istorijos nupasakoti neįmanoma – čia veiksmą atsveria filosofija ir netikėtos detalės. Tačiau tai knyga, kurią perskaičius tikrai atsiras apie ką pasikalbėti – ir su vaikais, ir su suaugusiaisiais.

„BUROKĖLIS“ 

B. Pilkington. Viskas apie trolius. – Vilnius: Burokėlis, 2015. 28 psl.

Gausiai iliustruotoje knygelėje B. Pilkingtonas linksmai ir originaliai atgaivina paslaptingą Islandijos trolių pasaulį.

Ilgą laiką mintis apie kalnuose gyvenančius trolius žmones gąsdino.

Visų pirma dėl to, kad žmonės nedaug ką žinojo apie trolius ir jų gyvenimą.Remdamasis islandų liaudies pasakomis ir kai ką pridėdamas nuo savęs, autorius išsamiai aprašo trolių gyvenimo būdą, įpročius ir tradicijas.

Skaitytojui pateikiama daugybė netikėtų ir nežinomų faktų apie tai, kaip troliai atrodo, maitinasi ir gyvena. Tiesą sakant, šiandien troliai veikiau žadina smalsumą, o ne baimę. Juk daugumas jų buvo tikri nakties mylėtojai, nepakenčiantys dienos šviesos, todėl apšviesti saulės virto akmenimis. Autorius netgi prideda žemėlapį su visomis Islandijos vietovėmis, kuriose šiandien stūkso suakmenėję troliai. Briano Pilkingtono vaizduotė neprilygstama: originalus knygelės tekstas ir itin išraiškingos iliustracijos padės įžengti į paslaptingą trolių, „šių ypatingų milžiniško dydžio antropoidų, kurie gana artimai giminiuojasi su žmonėmis – tavimi ir manimi“, pasaulį.

M. Roegiers. Princesei pučia pilvą/ vertė D. Gedzevičienė. – Vilnius: Burokėlis, 2015.

Leidykla „Burokėlis“ savo knygelėmis į aktualius ir kasdienius vaikų gyvenimo įvykius (bei nepatogumus) kviečia pažvelgti itin žaismingai ir kūrybiškai. Taip, kaip ir šioje knygelėje pasakojam apie bezdaliukus. Juk tai nutinka kiekvienam vaikui (ir ne tik vaikui), tad kodėl nepažvelgus į tai visai paprastai? Šios knygos veikėja princesė Ema turi didžiulę „bėdą“: nei dieną, nei naktį negali nustoti pirsčioti.

Dėl visko kaltas jos pilvelyje apsigyvenęs mažas padarėlis, kuris ten susikuria krosnelę, tuomet rūkstantys dūmai iš Emos pilvelio veržiasi lauk. Kaip su juo susidoroti ir tapti tikra princese? Planas išties kūrybingas ir… netikėtas. Tik ar jis pavyks?

N. Minne. Mažasis laiko vagis/ vertė L. Rimkuvienė. – Vilnius: Burokėlis, 2015. 32 psl.

Kaip vaikams kalbėti apie tokį neapčiuopiamą dalyką kaip laikas? Vienas būdų galėtų tapti ši poetiška knygelė. Mažo berniuko kasdienybę pakeičia pažintis su mergaite. „Ateik į aikštę ketvirtadienį po mokyklos, penktą valandą,“ – sakoma laiške, kurį jis gauna nuo naujosios savo draugės. Belaukdamas susitikimo su ja, berniukas visai kitaip pradeda suvokti laiko tėkmę. Kad žinotų, kada vėl pamatys savo draugę, jis turi išmokti pažinti valandas, savaitės dienas ir metų laikus. O laukti taip ilgu…

Knygelėje poetiškai svarstoma apie tai, ką reiškia laukti, duoti sau laiko išklausyti kitą žmogų ir užmegzti gražią draugystę, apie tai, koks ilgas būna laukimas ir koks trumpas atrodo kartu praleistas laikas. Taip ši knygelė tampa pasakojimu ne tik apie laiką, bet ir apie bundančius jausmus. Skaisčių spalvų ir geometrinių formų iliustracijomis iliustruota neįprasto ir originalaus formato knyga kviečia svajoti ir kitaip pažvelgti į mus supantį pasaulį.

D. Godard ir L. Guéry. Didysis pasaulio katilas. Kitų kraštų skoniai/ vertė L. Rimkuvienė. – Vilnius: Burokėlis, 2015. 48 psl.

Gaminti su vaikais beveik visada yra iššūkis. Tačiau ateina laikas, kai tie vaikai pradeda norėti kažką pagaminti patys arba tiesiog nustebinti savo šeimynykščius ar draugus? Ypač, kai šiais laikais viso pasaulio virtuvė lengvai pasiekiama ir prieinama: krevečių salotos, indiška duonelė, fachitos su vištiena arba gvakamole… Tai tik keletas šios knygelės receptų. O galbūt vaikas laukia gimtadienio svečių ir yra pasiruošęs juos nustebinti savo paties pagamintais braziliškais šokoladiniais saldainiais, sviestiniais sausainukais arba bananų pyragu?

Knygelė kviečia į kulinarinę kelionę po visą pasaulį. Aiškiai ir vaikams puikiai suprantama kalba išdėstyta, kaip žingsnis po žingsnio pasigaminti kiekvieną patiekalą – pradedant užkandžiais ir baigiant desertais. Iliustracijos traukia akį ne tik spalvomis – jos padės suprasti receptus ir sužavės daugybe detalių, vaizduojančių tolimų šalių gyventojus, tradicijas, jų kasdienį gyvenimą, virtuvę, drabužius ir vaikų žvilgsnius. Knyga skirta smalsiems vaikams, norintiems sužinoti, kas valgoma ir kokie patiekalai gaminami kitose pasaulio šalyse. P.S. rašoma, kad visi knygelėje aprašyti patiekalai pagaminami ir be suaugusiųjų pagalbos. 

„DEBESŲ GANYKLOS“

S. Paltanavičius. Juodoji žvaigždė. – Kaunas: Debesų ganyklos, 2015. 104 p.

Tai 5-12 metų vaikams skirta žinomo gamtininko ir daugybės knygų vaikams autoriaus S. Paltanavičiaus pasakų rinktinė – iš viso čia rasime 13 pasakų, kuriose veikia ne tik žmonės, bet ir vaikams puikiai iš lietuvių pasakų pažįstamos paslaptingos, ne visada teigiamos, būtybės.

Pasak autoriaus, visos pasakos – iš jo vaikystės ir iš Lietuvos kaimo, ir tikrai neverta manyti, kad jos labai senos ar kad taip nebūna. Pasakos stebuklas tame ir slypi, kad viskas nutiko kažkada, bet kada, gal net dabar. Ir tik tai pasaką ir daro amžiną, nemirtingą, neišnykstamą – jas sekėme, sekame ir seksime savo vaikams, taip perduodami pasaulio dėsnius, mokydami bendražmogiškų vertybių ir pagarbos šalia esantiems.

Ši knyga patiks visiems, dar neišaugusiems iš pasakų, nebijantiems tikro lietuviško žodžio bei tokioms pasakoms būdingo „baisumo“.

„DIDAKTA“                   

E. Nachajienė. Didelė mažų istorijos. – Vilnius: Didakta, 2015

Šioje nepaprastai kūrybingoje ir netikėtu bei džiugiu atradimu tapusioje knygelėje rasite 14 pasakaičių-nutikimų apie mažus mūsų pasaulio gyventojus. Tai, kad jie maži, nereiškia, kad jiems nenutinka didžių ir svarbių dalykų. Nutinka, ir dar labai dažnai. Jų mažo pasaulio, kuriame galioja savos taisyklės ir kurio mes beveik nepažįstame, nuotykiai reikšmingumu nenusileidžia žmonių pasaulio įvykiams.

Netikėti žmogaus ir gamtos susidūrimai vyksta čia pat – bute, kieme, šiltnamyje ar net drabužių spintoje. O susidurti kaktomuša ne visada malonu. Vis dėlto, kad ir kaip skirtųsi mūsų pasauliai, juose galioja tie patys dėsniai. Autorė rašo nepaprsatai sklandžiai, taikliai ir šmaikščiai. Jos istorijos – puikus gardumynas nuo vienadienių skaitalų pavargusiems ar socialinių temų pinklėse įstrigusiems vaikams, pamiršusiems, kokia didelė vertybė yra gera knyga.

Knygą ypač žaviai papildo dailininko Mariaus Zavadskio iliustracijos, taikliai perteikiančios smagų knygelės valiūkiškumą. Mariaus Zavadskio ir Eglės Nachajienės pavardes tikrai verta įsiminti ieškantiems vertų dėmesio atradimų.

„EDUCATA“

Kodėl myliu save; Kodėl myliu savo draugus; Kodėl myliu savo šeimą; Kodėl man patinka miego metas. 4 knygelių serijos autorė T. Moroney/ vertė Elmė Sabonytė. – Vilnius: Educata, 2015. 24 psl.

Australų iliustratorės Treis Moroni (Trace Moroney) ugdomosios paveikslėlių knygelės „Kodėl myliu…“, „Kodėl man patinka…“ yra skirtos 2–7 metų vaikams ir jų tėveliams, kuriems kasdien nutinka visko: ir gero, ir blogo. Knygelėse pasakojama, ką reiškia būti mylimam, mylėti save ir kitus; draugauti; parodyti, kad kitas svarbus; kiekvienos dienos ritualuose ir nuotykiuose atrasti tai, kas miela. Kiekvienos knygelės pabaigoje rasite pastabas tėveliams, kuriose psichologų įžvalgos ir patarimai aprašoma tema. Žaismingos ir gausiai iliustruotos knygelės veria mažas dureles į didelį ir tokį įvairų vaikų jausmų pasaulį. Akcentuojamas kiekvieno vaiko išskirtinumas, ypatingumas, konkrečiais pavyzdžiais apibūdinama, kaip galima būtų pasielgti vienoje ar kitoje situacijoje.

Savęs pažinimas, sugebėjimas suvokti ir panaudoti savo stipriąsias, gerąsias savybes įgyjamas su amžiumi ir patirtimi. Mažų vaikų skatinimas įgyti įgūdžių, atpažinti savo jausmus ir juos valdyti padeda jiems išsiugdyti pasitikėjimą savimi, savigarbą ir pozityvų mąstymą – sukuria sveiką emocinį pagrindą, moko, kaip neprarasti vilties ir sutelkti dėmesį į galimybių paiešką bet kokioje situacijoje.

„GIMTASIS ŽODIS“

L. Gutauskas. Gervės trimitas. – Vilnius: Gimtasis žodis, 2014. 40 p.

Savo pasakojimus autorius pavadina sakmelėmis. Iš tiesų tai – trumpos istorijos tema „kodėl yra taip, o ne kitaip“, paremtos liaudies išmintimi bei draugyste su gamtos pasauliu.

Autorius išlaiko gerai atpažįstamą savo iliustracijų braižą – jų su niekuo nesumaišysi, tai įdomi lietuvių liaudies meno stilizacija ir priminimas.

Šiuo trumpų sakmelių rinkiniu autorius tęsia 1968 m. pradėtą dialogą su vaikais. Visos aštuoniolika jo knygų su paties pieštomis iliustracijomis įkvėpimo sėmėsi iš lietuvių liaudies žodinės (ir ne tik) kūrybos, nes liaudies sukurta literatūra, anot autoriaus, yra ypatinga gebėjimusujungti tai, kas žemiška, su tuo, kas dangiška, dvasinga, fantastiška. L. Gutausko sakmelėse karvelis prabyla žmogaus balsu ir pataria jaunikaičiui, kaip šis galėtų užkopti į stiklo kalną.

Taip ant šakotų elnio ragų vakarais sužiba žvaigždynai, į viena sujungdami žemę ir dangų, o vieversys – po skliautu ant spindulio siūlo pakabintas sidabrinis varpelis. Net ant skiedryno besikapstantis gaidys yra neklystantis laiko ir žvaigždžių tvarkos žinovas.

Autorius stengiasi vaikui parodyti, kad po regimosios, įprastos kasdienybės luobu slypi nenykstančios dvasinių pagavų galimybės. Tai klausimais ir atsakymais paremti pasakojimai, padedantys vaikui atrasti, kad svarbu ne tik tai, kas akimis matoma.

„KATALIKŲ PASAULIO LEIDINIAI“

B. Ferrero. Dešimt Dievo įsakymų. Pasakojimai vaikams. – Vilnius: Katalikų pasaulio leidiniai, 2015. 32 p.

Tai žaismingas ir gausiai iliustracijomis papildytas pasakojimas vaikams apie 10 Dievo įsakymų, kuriuos šiandien mažiesiems smalsučiams ne visada paprasta paaiškinti ir padėti įsiminti bei, žinoma, laikytis.

Ties kiekvienu įsakymų pateikiamas trumpas, vaikams pritaikytas pasakojimas bei jį atspindinti citata. Istorijos nėra ilgos ir sudėtingos, o jų pabaigoje rasite keletą sakinių, padedančių susimąstyti ar su vaikais pasikalbėti apie tai, ką perskaitė ir įtvirtinti bei prisiminti. Manau, knygelė pravers ne tik pirmajai komunijai besiruošiantiems vaikams, bet ir visiems, kuriems svarbu laikytis „dešimties žodžių, kuriuos Dievas žmogui pasakė, kad šis būtų žmogumi“.

„NIEKO RIMTO“

R. Česūnienė, L. Česūnas. Mėgintuvėlis kariuomenėje. – Vilnius: Nieko rimto, 2015. 80 p.

Tai antroji pasakos apie mėgintuvėlį, kuris norėjo sužinoti, ar ir kasdieniniame gyvenime už laboratorijos ribų vyksta eksperimentai, o taip pat išdrįsti pakeliauti ir pamatyti pasaulį, dalis. Šįkart veiksmas vyksta ne šiaip sau, ne apskritai pasaulyje, o konkrečioje jo vietoje – kariuomenėje. Jos laboratorijoje gyvenantis mėgintuvėlis vaikams pasakoja apie kiek kitokius

eksperimentus.

Skaitydami knygą vaikai sužinos ne tik apie chemiją, bet ir apie kariuomenę, nes jos taisyklių ir rikiuotės laikosi ne tik kariūnai, bet ir laboratorijoje įsikūrę cheminiai indai. O ir aiškinami eksperimentai ne vienam, vaikui, tikiu, kelia didelį smalsumą: sproginėjančios bombos, rūkstantis fakelas, vandens valymas, karinė turbo mašina… Manau, jog tai tikrai įdomus šeimyninis bandymas priartinti mokslą prie kasdienio vaiko gyvenimo bei paaiškinti jam tam tikrus jo dėsnius. Vaikams sausą informaciją įsiminti sunku, o keliaudami su į juos šiek tiek panašiu, nerimstančiu ir paprastai kalbančius personažu, vaikai lengviau susipažins su svarbiausiomis chemijos sąvokomis, cheminėmis priemonėmis, procesais, bandymais. Be to, ne ką mažiau šįkart sužinosime ir apie kariuomenę.

M. Handford. Surask Joną! Nepaprasta kelionė/ vertė V. Uzėlaitė. – Vilnius: Nieko rimto, 2015. 30 p.

Didžiojoje Britanijoje dar 1987 metais atsiradęs herojus Wally greitai išpopuliarėjo visame pasaulyje. Lietuvoje jis įgavo Jono vardą ir kviečia vaikus miklinti akis knygas ne tik skaitant, bet ir aktyviai tyrinėjant – ieškant pačių smulkiausių ir įdomiausių detalių (beje, kad sukurtų vieną temą, knygos autorius kartais tam skiria net kelis mėnesius). Juo labiau, kad štai turime ir trečiąją Jono nuotykių dalį.

Jonas – keliauti mėgstantis vaikinas, kuris visada dėvi baltai ir raudonai dryžuotus marškinėlius, mėlynus džinsus, mūvi dryžuotą kepurę, ant jo nosies kabo apvalūs akiniai. Be to, jis turi 25 savo sekėjus, kurie iš puslapio į puslapį keliauja kartu su juo ir slepiasi daugybės žmogeliukų minioje. Tai tikras išbandymas jūsų akims ir kantrybei, bei… nuostabus laiko praleidimo su vaikais būdas. Knygos pabaigoje pateikiama idėjų, ko dar galima būtų ieškoti viename ar kitame skyriuje. Knygos apie Joną yra labai įvairiapusiškos ir priskirti jas vienam žanrui būtų sunku. Vienu metu tai ir užduočių, ir paveikslėlių knygos, o tam tikra prasme net vizualinės enciklopedijos. Ši knyga – tai žaismingas ir nenuobodus būdas tėvams kartu su vaikais pasiimti knygą į rankas, kažko naujo sužinoti ir, žinoma, pamiklinti akį bei parungtyniauti, kuris pirmas ras Joną.

D. Green ir E. Davis. Žmogaus kūno fabrikas/ vertė K. Juodelytė Moliboga. – Vilnius: Nieko rimto, 2015. 48 p.

Tiesą sakant, tokios enciklopedijos apie žmogaus kūną dar neteko matyti. Čia jis pateikiamas kaip neįtikėtino dydžio ir sudėtingumo fabrikas, kuriame daug mažyčių darbininkų nepaliaujamai pluša, kad visi mechanizmai veiktų dieną ir naktį. Kur yra svarbiausias fabriko skyrius, atsakingas už visą kūno darbą? Kiek pastangų reikia, kad matytume ar galėtume užuosti? Kur keliauja maistas, kai jį nuryjame? Ką veikia mūsų širdis? O… iš kur atsiranda vaikai?

Knyga patiks tiems, kurie mėgsta tyrinėti smulkiausias detales, patiems viską suvesti į vieną pasakojimą bei susidėlioti savąjį įsivaizdavimą. Tikrai kūrybingas požiūris į žmogaus kūną. Tiks jau gerokai ūgtelėjusiems vaikams, rimtai besidomintiems žmogaus anatomija. Manau, kad savo sudėtingumu, ji puikiai praverstų ir vyresnių klasių mokiniams.

Ch. Jolibois ir Ch. Heinrich. Vištidė kosmose/ vertė E. Sabaliauskaitė. – Vilnius: Nieko rimto, 2015. 48 p.

Prieš gerus metus laiko jau turėjome galimybės susipažinti su pirmuoju šių autorių pasakojimu apie vištidę ir ten gyvenančią keistuolę vištytę Karmelą, kuri nenorėjo būti tiesiog višta ir dėti kiaušinių. Šįkart susipažinsime su kitu vištidės keistuoliu – Karmelitu, smalsiu viščiuku, kuriam net lapė nebaisi, taip jis trokšta stebėti naktinį dangų ir krintančias žvaigždes, kurių egzistavimu niekas netiki. Bet vieną naktį iš dangaus tikrai kai kas nukrenta ir padeda Karmelitui išpildyti jo didžiausią svajonę – paliesti žvaigždę.

Labai smagios, emocingos ir žaismingos iliustracijos. Nuotaikingas pasakojimas mažiesiems svajotojams.

A. Onichimowska. Krosnelė, kepuraitė ir apkepas/ vertė A. Baliulienė. – Vilnius: Nieko rimto, 2015. 42 p.

Tai itin jaukus ir šiltas pasakojimas apie Trolį, kuris jaučiasi labai vienišas, būdamas toks didelis, neturėdamas draugų ir nemokėdamas kitų kalbų apart trolių kalbos. Ir kaipgi jam susidraugauti su puklių šeimyna – kaimynais, kurie sapnuoja vieni kitus ir reikalingi draugystės. Galbūt verta pramokti svetimos kalbos, kad galėtum priimti svečius ir įsileisti draugystę į savo gyvenimą. Jei pritrūksta tinkamų frazių, svarbiausia prisiminti keletą tikrai šiltų žodžių. Tokių kaip krosnelė, kepuraitė ir apkepas.

Aviuko Šono filmas. Didysis pabėgimas/ vertė B. Bėrantas. – Vilnius: Nieko rimto, 2015. 48 p.

Aviuko Šono filmas. Pamišę dėl kirpimo/ vertė B. Bėrantas. – Vilnius: Nieko rimto, 2015. 48 p.

Štai ir dar viena leidykla sumanė Aviuką Šoną pasikviesti į knygų pasaulį. Taigi, į jo nuotykius galime nerti dar plačiau.

Dvi serijos knygelės skirtos besimokančių skaityti vaikų skaitymo įgūdžiams įtvirtinti: raidės didelės, aiškus šriftas, neilgi pasakojimai. Animacinį filmą primenančios iliustracijos skaitymą paverčia žaidimu. Paprastas, daug jėgų neatimantis laisvalaikio skaitinys jauniesiems skaitovams. Beje, abi istorijos šiek tiek susijusios ir papildo viena kitą.

„TIKRA KNYGA“

Aukso žirgas: pasaka vaikams. – Vilnius: Tikra knyga, 2015. 60 p.

Tai pagal šešerius metus kurtą animacinį filmą (kurio vienas iš autorių yra lietuvis Valentas Aškinis) išleista knyga. Joje rasime istoriją apie tris brolius, gražuolę karaliaus dukterį Saulę bei gėrio ir blogio kovą. Juodoji Motina užsinori pasiglemžti princesę Saulę, tačiau gerajam žyniui pavyksta princesės mirtį atidėti 7 metams ir 7 dienoms – jei atsiras, kas įkops į ledo kalną ir ją išgelbės, princesė liks gyva. Ir jeigu Žemėje neatsiras nė vieno verto žmogaus su tyra širdimi, su švaria sąžine, galinčio pasiaukoti vardan kitų – žmonija neverta atpirkimo. Jei dar nematėte

animacinio filmuko, neišduosiu pabaigos. Pasaka sukurta remiantis Jono Rainio pjesės tekstais ir baltų mitologijos motyvais, knygos turinys tikrai įdomus ir vertas dėmesio.

E. Daciūtė ir R. Kaper. Meškių istorijos. Medaus mainai. – Vilnius: Tikra knyga, 2015. 52 p.

Dar gruodžio mėnesį turėjome progos susipažinti su jaukiaisiais meškiais ir jų nuotykiais „Lubinų labirinte“ ir štai turime antrąjį pasakojimą „Medaus mainai“.

Su meškiu Aurelijumi patirsime, kaip gera dalytis, nesitikint nieko mainais. Meškio Jurgio istorija padės vaikams išgyventi mažojo broliuko ar sesutės gimimą, kai šeimoje viskas pasikeičia ir vyresnieji vaikučiai neretai pasijaučia mažiau mylimi. Ne mažiau įdomios ir likusios trys istorijos. Paskaitykit. Bus apie ką pašnekėti su vaikais. Ir pačios autorės sako, jog šiais pasakojimais norinčios pasidalinti su vaikais svarbiais dalykais, tačiau įkyriai nemoralizuojant.

Man patiko, kad pasakose stengtasi kaip galima atidžiau pažvelgti į jausmus, į svarbiausias mažų veikėjų problemas. Ne kartą ir netiesiogiai, skaitydami pasaką, suprantame, kaip svarbu būti sąžiningiems, draugiškiems, kaip suprasti sudėtingą pasirinkimų pasaulį. Mieli ir jaukūs meškučiai, tikiu, padės vaikams prisijaukinti savo baimes ir atpažinti jausmus.

M. Melmanas, O. Aleksejevas, E. Dvoreckaja. Abėčėlė. – Vilnius: Tikra knyga, 2015. 40 p.

Smagi ir nuotaikinga knygutė, skirta mažiausiems skaitytojams. Šmaikštus tekstas ir ryškios iliustracijos padės išmokti  lietuvišką abėcėlę lengvai ir greitai. Knygos autoriai atkreipė dėmesį į tai, kad užsienio kalbose paprastai esame nemažai dainelių, padedančių vaikams mokytis abėcėlę. O mes tokių neturime. Taip atsirado dainelė (galite čia jos ir paklausyti), o vėliau – iliustracijos, knyga ir filmukas, kurį su mažaisiais galite peržiūrėti abecele.com. Pažiūrėkite, paskaitykite, dainuokite – mokytis abėcėlės dabar jau bus tikrai įdomiau. Video galite pažiūrėti ČIA.

R. Valeikis. Peliongas. – Vilnius: Tikra knyga, 2014. 24 p.

R. Valeikis kryptingai neria į vaikų literatūros pasaulį, vien 2014 metais parašęs ir išleidęs net keletą knygų vaikams. Šioji – kol kas naujausia. Joje pasakojama apie peliuką, kuris labai svajoja tapti dideliu, galingu, tačiau išlikti geru. Ar tai tuščios jo svajos, o net jei jos išsipildytų, ar būti dideliam lengviau nei mažam? Šie klausimai ir svarstomi knygelėje, gausiai iliustruotoje vaikams labai patraukliomis iliustracijomis. Didelis ir raiškus šriftas, vizualiai išskirti svarbiausi žodžiai skaitymą paverčia įdomiu užsiėmimu.

„TYTO ALBA“

D. Waliams. Žiurkainis/ vertė L. Butrimienė. – Vilnius: Tyto Alba, 2015. 250 p.

Dar viena D. Waliams‘o dovana mūsų jauniesiems skaitytojams – pasakojimas apie mergaitę Zoją ir jos sudėtingą bei gana liūdną gyvenimą, kurį apsunkinti pasirengę beveik visi. Vienintelis jos draugas yra žiurkėnas, tačiau kai ir jį pasikėsinama atimti, Zoja stoja į kovą. Paaiškėja, kad ji tikra drąsuolė ir dėl savo draugo padarytų viską.

 Tai jau trečioji autoriaus knyga lietuvių kalba.

D. Walliamso knygos vaikams išverstos į beveik 30 kalbų, jos visuomet patenka tarp perkamiausių. Nors Davido Walliamso knygos skirtos vaikams nuo devynerių iki  šešiolikos metų, jos patinka labai įvairaus amžiaus skaitytojams, nes jos patrauklios tuo, kad skatina susimąstyti, tačiau nepretenzingos.

Davidas Walliamsas mąsto nestandartiškai ir savo knygose nagrinėja temas, kurias dauguma rašytojų ir skaitytojų ignoruoja.

Man patinka tai, kad šio autoriaus knygos ne vien linksmos, juokingos, įtraukiančios. Jos kartu ir liūdnos, pamokančios, įkvepiančios, atveriančios gyvenimo tiesas ir vertybes.

 „VAIGA“

Gražiausių lietuvių pasakų lobynas. – Kaunas: Vaiga, 2014. 256 p.

,,Gražiausių lietuvių pasakų lobynas“ sudarytas iš Prano Sasnausko surinktų žinomiausių ir gražiausių lietuvių tautos pasakų,  pateikiamas didelėmis raidėmis, kad mažieji ir patys galėtų jas skaityti.

Pasakos nukels į stebuklų ir svajonių pasaulį, kuriame skaitytojai sutiks  Baltąjį vilką, Auksaplaukį ir Auksažvaigždę, Sigutę, Joną kareivį ir daugelį kitų veikėjų, kuriuos jau tikrai ne visus šiandien pažįsta ir žino mūsų vaikai.

Galbūt metas juos priminti? Skaitydami aplankysite meškos trobelę ir skraidysite lekiančiu laivu, dalyvausite ežio ir kiškio lenktynėse…


„VERSUS AUREUS“

C. Ponti. Mano slėnis/ vertė E. Sabaliauskaitė. – Vilnius: Versus Aureus, 2014. 40 p.

„Mano slėnis“ – tai grožinės literatūros kūrinys vaikams apie slėnį, kuriame gyvena švelnučiai Tvimsiai – čia mažieji skaitytojai susipažins su Tvimsių šeimos nariais, sužinos, kur jie gyvena, kas yra Namamedis, o kas Laivamedis, apžiūrės kitas stebuklingas slėnio vietas.

Knyga iliustruota paties autoriaus iliustracijomis.

Įdomu tai, kad kai kurios istorijos baigiasi taip ir nepapasakotos iki galo arba jas tarsi turi prasitęsti pats, žvelgdamas į gausias ir į tekstą vis įsipinančias, iššokančias iliustracijas. Tmisių nuotykiai neįprasti, kaip ir jie patys ar jų vardai, pomėgiai. Susipažinti su kažkuo visiškai nauju ir kitokiu reikalauja pastangų. Nepatingėkit.

Skaitė ir aprašė Jurgita Lūžaitė-Kajėnienė

IKI SUSITIKIMO VILNIAUS KNYGŲ MUGĖJE!